19.5.2022 | Svátek má Ivo


ČLOVĚČINY: Hrajete rummikub?

11.3.2020

Ahoj Liko,

vím, že na lodi a možná i jindy rádi hrajete Rummikub. Já hru miluji (už v dětství jsme ji hráli s kartami jako „autobus“, takže ji za ty roky už hraju dobře). Bohužel manžela stolní hry nebaví (nerad prohrává), výjimkou je skutečná scrabble, kterou se mnou hraje rád, protože tam vyhrává častěji (ale ne vždy!). Zato moje švagrová hru miluje (hraje ji na Floridě s kamarádkami) a jak tu teď minulý týden byla, hrály jsme každý den jak divé.

Hra Rummikub

Já většinou po večeři zůstanu sedět u stolu a dám si několik koleček jen tak sama. ALE se švagrovou už hrajeme Rummikub jako Scrabble. Švagrová říkala, že tenhle způsob je na Floridě mnohem oblíbenější, než klasický podle návodu. A já se jim nedivím. Je to mnohem svižnější hra, protože má mnohem víc možností, jak se rychle kostiček zbavit. Nevím, jestli ji znáš, kdyby náhodou ne, tak jsem ti ofotila pár ukázek s vysvětlením, jak se to hraje, kdybyste si normální hru chtěli zkusit jinak – na lodi, nebo doma. Je to ale návykové!!!

Takže posílám 5 fotek. První 3 fotky jsem fotila postupně, jen pro ukázku, jak se s čísly dá hrát scrabble – přidávat, ubírat, měnit. Jedinou podmínkou je, že ti vždy musí zůstat trojice pohromadě, jak vodorovně, tak svisle.

Třeba na fotce č. 1 je větší sestava s červeným žolíkem, která tvoří „trojici” svisle i vodorovně:

1. Hra Rummikub

Ty můžeš ale červenou 11 odebrat a použít jinde, protože oranžová trojice (postupka) může stát samostatně. Nebo můžeš odebrat a jinde použít oranžovou 10 a 12, protože „žolíková 11” dál tvoří svislou tercku jedenáctek. U stejné sestavy můžeš také nahoře vyndat černou 13, červená postupka nad ní zase může stát samostatně. Nebo z červené postupky odebrat 11 a 12, tercka z 13 zůstává platná. Je to ještě vidět na stejné fotce vlevo, kde jsou dvě tercky dvojek. Oranžovou 2 ze svislé tercky zase můžeš vyndat a jinde použít.

2. Hra Rummikub

Barevné složení tercek můžeš různě přehazovat tak, aby ses mohla zbavit kostiček, které máš. Příklad na fotce č. 3:

3. Hra Rummikub

Uprostřed je oranžová postupka „10-11-12” a svislá tercka jedenáctek. Ty máš a chceš se zbavit červených 12 a 13. Přidat je k červené 11 ve svislé terce nejde, měla bys tam jen dvě 12 (oranžovou a červenou). Ale máš dvě možnosti. Přidat buď nahoru pod červenou jedenáctku u postupky 10-13; nebo tu červenou jedenáctku ve svislé terce prohodit s modrou (modrá bude pod oranžovou) a červená na konci. A k ní přidáš svoje 12 a 13. Prostě možnosti jsou omezené jedině tou trojicí kostiček.

Dvě poslední fotky je moje zakončení nedávné hry. Už jsem měla jen tři kostičky 6-8-4 (na fotce č. 4 jsou vlevo dole):

4. Hra Rummikub

A na páté fotce jsem se jich úspěšně zbavila a vyhrála! Schválně, jestli najdeš, jak a kam jsem je všechny rozšoupala?:

5. Hra Rummikub

A ještě rada, kterou možná dávno aplikujete. Kostičky je nejlepší nasypat do hlubokého kastrůlku, nebo sáčku a „lovit je z něj”. Zabere to mnohem méně místa, než když je rozložíš obráceně na stůl (jak radí návod!).

Snad jsem ti moc nezamotala hlavu a jestli Rummi-Scrabble už dávno hrajete, tak se omlouvám. Já bych byla schopná hrát ji hodiny, jen nemám s kým, švagrová k nám nejezdí zase tak často! Mně fakt nejde o to, jestli vyhraju, nejsem v tomto směru vůbec ctižádostivá. Samozřejmě mě potěší, když vyhraju, ale stejnou radost mám, když se povede vyhrát švagrové. Mne hra prostě baví jen pro hru samotnou, jako ostatně všechny stolní hry.

Zkusíte si zahrát? Marička má pravdu, na lodi jsme to hráli často a rádi – vhodné pro všechny věkové kategorie :-) Akorát nesmí moc foukat... :D

Foto: Marička Crossette

Marička Crossette Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !