25.4.2024 | Svátek má Marek


PSI: Jak roste dogák Yoda – díl II.

7.3.2022

Předchozí díl najdete zde.

Ve čtvrtek 3. 3. 2022 byly Yodovi tři měsíce. Odhadem váží tak 25 kilo (před 14 dny měl 20) a měří přes 55 cm. Betka ve stejném věku měla 18 kilo a 48 centimetrů, štíhlý Night měl kolem 20 kilo a přes 50 centimetrů. Prostě Yoda je mamutík největší.

Yoda 12. týden věku. Německá doga.

Hodně se změnil – z malého pitbulíčka či baseta je vytáhlé neidentifikovatelné plemeno – německou dogu v něm zatím nevidí nikdo.

Yoda 11. týden věku.

Co se týče jídla, je to vynikající strávník. Žere to, co má (jogurt, granule, masíčko, jablka, banány...), i to, co by neměl (písek, drny, odpadky z kompostu, …). Tohle jsem opsala – od Bety a klidně i od Nighta. Prostě na třech měsících byli všichni jak kyseliny. Jen Yoda navíc miluje krokusy (já vím, že jsou jedovaté), jak může, pase se na nich. A taky rád zelné listy či košťály. Ve velkém.

Krokusy.

Všechna naše dogata byla čistotná. Yoda má nevýhodu zimního štěněte. Dveře do zahrady prostě přes den otevřené nejsou – a pokud nestihnu vyběhnout ihned, když si kníkne u dveří, je tam louže. Na dlažbě. Výjimečně. V noci většinou spí celou noc. Spíš ho vzbudí hláááááád, než nutnost vyběhnout ven.

Citace od Betky: Zvuky, které vydává, by zaplnily celou desku. Je neuvěřitelně ukecaná, vyje, kňučí, kňourá, mňouká, štěká různě vysokým hlasem. Umí i štěkat a je překvapivé, jak mohutný hlas umí vydat to malé tělíčko. Dá se zase opsat ke všem třem štěňatům. Jen Yoda rozhodně neštěká na něco podivného (letící igelit, vlající závěsy), neb on se prostě takových věcí nebojí. Zato byl schopný ječet v kuchyni, že má hláááád a že neservírujeme misku dostatečně rychle. To už jsme zvládli odnaučit, najíst dostane jen mlčící.

Yoda 13. týden věku.

Ani období strachu Yoda neřešil. Na rozdíl od svých předchůdců prostě obojek a vodítko a cesty od branky kamkoli bral jako samozřejmost. Je zvědavý, zvídavý a oprásklý.

A zase jedna citace od Betky: Zahrada je největší radost. Pokud ale má v hubě šutr, zdrhá přede mnou, neboť ví, že jí ho seberu. Zatím jí dohoním… ale jak dlouho?! Pokud něco dělá, není přivolání vůbec jednoduché, občas to končí odlovením a unesením mrskající se kosatky domů.

Ano – i Yoda zahradu miluje a pokud páchá něco nepovoleného (ty proklaté krokusy), zdrhá a nechce se nechat přivolat. A i jeho tedy občas odlovím a potupně v náručí donesu domů. Naštěstí na rozdíl od Bety i Nighta se Yoda docela rád a v klidu nosí.

Yoda 13. týden věku.

Night byl v tomto věku u nás teprve pár dní. A měl trošku problémy s pohybem v terénu (neznal to), navíc se brzy unavil. Ale i on uměl chytit tryskové šílenství, kdy se svítícím bělmem v černé tváři letěl zahradou, trhal větve, padal ve smyku... Nebyl to klidný ňouma, ale nebyla v něm divokost Kosatky dravé. Betka byla dračice, které pohyb nečinil žádnou potíž.

Yoda je silné, statné a pohyblivé štěně. Živel, který skáče, trýýýýskááá. Zvládne i dlouhé průzorové schody do patra, jen dolů ho ráno nosím. Sice už je opatrně sejít umí, ale počůral by se, než by došel ven.

Yoda 11. týden věku.

Yoda 13. týden věku.

O Betě jsem psala: je to prostě hyperaktivní třeštiprdlo. Když není nic po ruce (nebo přesněji po tlapce), honí si ocásek. (Jedna chytrá knížka píše, že ocas si honí nesocializovaní jedinci vyrůstající bez kontaktů a podnětů… tak nevím). Proč to cituji?? Historie se opakuje – ten dement si taky honí ocásek…

K cizím lidem byla všechna štěňata v tomto věku trošku nedůvěřivá – ale jen chvilinku. I se psy vycházeli všichni přímo ukázkově – úcta ke starším, trošku opatrnost, ale zájem o kamarády je veliký.

Yoda do 10. týdne věku.

Yoda 12. týden věku.

Night nebyl tak divoký, jako byla Beta. Nepoužíval zuby v kontaktu s lidmi. Nechytal nás za oblečení ani končetiny. Zato Yoda je Kosatec dravý. Hryže, často se zapomene a místo hračky hlodne do ruky. Většinou pozdě odpoledne nastane doba, kdy místo normálního štěníka máme dravce, kterému svítí očka nadšením z lovu živé kořisti. Vyroste z toho. Doufám…

Yoda do 10. týdne věku.

Sám bývá většinou jen pár hodin. Náš odchod snáší s klidem – možná i proto, že tuhle dovednost hodně cvičíme hned od prvních dní doma. Dostane nějaké ty mlsy na pelíšek a často nás ani nejde doprovodit ke dveřím.

Pokud je doma sám, stejně jako ti před ním intenzivně pracuje. Nanosí boty z předsíně do pelechu, stáhne z věšáku „zahradní“ bundy, vytahá a z kůry oloupe pro něj u krbu připravená polínka, roztahá hračky, stáhne utěrky...

Yoda 13. týden věku. Schválně se podívejte do předchozího dílu na stejné foto.

Krásně si hraje a je po Aronce druhou dogou, které nevadí gumové pískací hračky (Xerda, Beta i Night je rozhodně nevyhledávali).

Night byl děsný závislák. Betka v tomto věku ještě taky. Yoda si jde klidně lehnou do jiné místnosti, než jsme my. Klidně jde řádit na zahradu a je mu jedno, že je tam sám. Je o něco samostatnější a nezávislejší než jeho předchůdci.

Yoda 13. týden věku.

Slyší na jméno (tedy když chce). Pracujeme intenzivně na přivolání (doma funguje, na procházce poslechne skoro vždy, nejhorší je to na zahradě – tam zkouší občas moji trpělivost). Sušené maso je prý lepší přivolávač, než piškot. Umí sedni, lehni. Vůbec nám nejde „nekousejtybestyjezubatá“. Uvidíme, jestli se trošku šelma zubatá uklidní do dalšího hlášení.

Yoda 11. týden věku.

Foto: Xerxovi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do bohaté fotogalerie.

Xerxová Neviditelný pes