29.9.2020 | Svátek má Michal


PSI: Západ i východ slunce na Velké Javořině

25.9.2017

Tenhle výlet byl pro mě spíš taková akce odpočinkového typu. Jako doprovod Laďovi, který na Velkou Javořinu vidí každý den ze své zahrádky, a tak pro něj přespání ve výšce 970 m.n.m bylo jedno z těch přání, které si celkem snadno mohl splnit. Druhé z jeho přání už bylo s rizikem, že se nevydaří – vidět z tohoto krásného místa západ i východ slunce.

V dálce je Javořina. Vlčí špic a samojed

V dálce je Javořina. Vlčí špic a samojed

V sobotu skoro v poledne jsme se sešli v obci Javorník v počtu tři dospělé kusy a dva psi. Já a Ferinku, Laďa a kamarádka Radku s jejím krásným samojedem. Radka jako znalkyně místních poměrů nás hned vytáhla mimo asfaltovou značku a psi si po dlouhé době zas mohli užít jeden druhého.

Cestou na Javořinu.

Cestou na Javořinu.

Byl opravdu krásný teplý jarní den, takže z nás lilo celkem solidně, zatímco vylínané psí kožíšky si zvesela poletovaly prostorem. Ze začátku mírného stoupání jsme krásně viděli náš dnešní cíl – vrchol Velké Javořiny s dominantním televizním vysílačem. Se začínajícím stoupáním rychle mizely síly, ale Laďa, vybaven domácí slaninou, nás znova nakopl a hlavně se stal okamžitě nejlepším přítelem psů.

Holubyho chata. Výhled na Slovensko

Holubyho chata. Výhled na Slovensko

Už bez doprovodu Radky jsme se v podvečer vyhoupli na Velkou Javořinu a v Holubyho chatě si dali zasloužené občerstvení. Na spánek ale bylo ještě brzy, zato západ slunce přicházel právě včas. Parádní večerní idylka. Nahoře jsme potkali i bandu se špekáčkama, která nás přizvala k večernímu posezení u ohně. Západ stál za to sám o sobě, ale s voňavým a teplým špekáčkem se z toho stalo opravdu dokonalé letní kino.

Západ slunce z Javořiny.

Západ slunce z Javořiny.

Spali jsme tak 200 metrů od vysílače, s výhledem na správnou stranu, na východ. Noc byla trochu větrná a ještě chladná, přestože ve dne byly teploty opravdu letní. Ferinka se ke mně celou noc spokojeně tulila a snažila se mě vyšoupnout z karimatky, což se jí částečně zadařilo. Obvykle mi ráda spí na hlavě, takže varianta v nohách byla příjemnější minimálně pro mě. Na hlavu díky vhodně zvolenému úvazu totiž stejně nedosáhla:)

Tady budu spát. Vlčí špic.

Tady budu spát. Vlčí špic.

Je fajn být ranní ptáče a vstávat s rozedněním. Je fajn otevřít oči a být v dokonalém okamžiku. Je fajn, když napřed nemusíte hledat brýle :D

Na Javořině. Východ slunce.

Na Javořině. Východ slunce.

Nikdy by mě nenapadlo udělat takovýhle výlet, spát v místě, kde se předpokládá velký pohyb lidí a k tomu vlastně takhle hodně na očích, přímo na vrcholu nejvyššího kopce Bílých Karpat. A nikdy by mě nenapadlo, že to bude jeden z nejkrásnějších bivaků, který spolu s Ferinkou zažijeme. Ležíme, bok po boku, spokojené a užíváme si tohle větrné ráno.

A pak je slunce nahoře nad obzorem, lezavý vítr nahrazuje teplý vánek a první nesmělé paprsky ohmatávají vysílač. Nastal čas vrátit se zpátky do Javorníku.

Velká Javořina. Východ slunce.

Velká Javořina. Východ slunce.

Foto: autorka. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do fotogalerie!

Mawenzi Neviditelný pes


Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...