24.4.2024 | Svátek má Jiří


SOBOTNÍ CESTY: Modravých dálek volání – o dva měsíce později (3)

14.5.2016

Předchozí díl si můžete přečíst zde.

Kalendář přišel jenom o dva listy, jsme v polovině června. Na stole leží náhradní nabídka, horší, než původní z dubna. Jiná – méně atraktivní trasa i horší forma ubytování. Chybí Barcelona, místo kajuty s výhledem na moře pouze vnitřní kabina. Cena stejná, ale porovnávat nabídku před sezonou a na začátku prázdnin je přece jenom o něčem jiném.

Prst v kalendáři se zapíchl do data 22. června 2010; v časných ranních hodinách nastupujeme v Chemnitzu do autobusu, kufry do zavazadlového prostoru. Setkáme se s nimi až v kabině lodi. Cesta přes Norimberk, Rakousko do Verony, města Shakespearových milenců.

Přenocování a ráno do města Kryštofa Kolumba. Míříme do přístavu, odkud začínáme a kde zároveň budeme naši mořeplavbu končit – do Janova.

V přístavu čeká pro příštích 12 dní náš přechodný plovoucí hotýlek – loď MSC Melody.

MSC Melody v přístavu

Základní údaje jsou:

délka 205 m; šířka 30 m, 532 kabin; 1492 pasažérů, cca 700 osob personálu, 2 restaurace; 2 bazény + 2 jakuzzi. K tomu řada barů, kluboven, divadelní sál a kinosál, dětská klubovna, herny a řada obchůdků. Pro porovnání – délka lodi jsou přibližně 3 fotbalová hřiště, loď má 9 palub, dá se přirovnat k bloku domů o 9 patrech a asi 15 vchodech.

Rychlost plavby 19 uzlů, v přepočtu na km jde o trochu větší rychlost než ta, na kterou za volantem nadáváme: „Který trouba tady vymyslel třicítku.“ Melody urazí – nebo uplave – konkrétně 35 km za hodinu.

Pro zájemce, jak vypadá současná největší loď, informace najde zde.

Odbavovací hala v přístavu se zajímavým jménem „Porto Antico“. MLP brblá něco o dlouhém čekání, dovolím si připomenout, že jde o stejnou proceduru, jako když na letišti odbavují pasažéry do 5 velkých letadel.

Vše ostatní běží jako po drátkách. Příjemný steward nás dovede do kabinky, jednoduchá, malá, základní vybavení – ale: kolem jen plechové stěny. Nevadí, hurá na horní palubu. Bazén, animátoři se snaží rozproudit zábavu, my končíme ve vířivce.

Pátrám v paměti, jak rychle vše probíhalo. S přibývajícími roky „značně pokročilého mládí“ přijdou menší problémy. Naštěstí moderní foťáky mají v sobě u každého snímku tzv. exif. Přesně ve 13.39.13 už Kubajz sleduje, jak v dálce pozvolna mizí janovský přístav – podívat se můžete zde.

Prohlídka lodi a první večeře. Podle informací předepsaný společenský oděv, dnes by hlídači kulturnosti řekli: formal dress code. Pro všechny to ale neplatilo, většinou to dodržovali Francouzi a my.

Životu na lodi, pravidlům i zvláštnostem bych rád věnoval samostatnou kapitolu i s bohatou fotodokumentací.

Následující den kolem poledne už vyhlížíme první přístav na cestě, chystáme se na prohlídku centra známého španělského Costa del Sol. Vzpomeňte Werichův song: Cadiz, Toledo, Granada, Malaga, Aranjuez. Máme za sebou nejdelší úsek plavby, přibližně 600 kilometrů.

Málaga - přístav

Málaga – město s více jak půlmilionem obyvatel; rodiště Pabla Picassa.

První dojem hned za opuštěním přístavu:

Málaga - první dojmy

Město, kde až do 15. století vládli Mauři. Kam povedou naše první kroky?

Alkazaba - vstup do maurské pevnosti

Vnouček má speciální přání vidět arénu, kde se konají býčí zápasy, a děda přemýšlí, kde se to v desetiletém prckovi vzalo. Slušně vyslovená přání se mají plnit, co by jeden pro prcka neudělal.

Rozhodnuto – a ouvej!

Rekonstrukce – a první zklamání, jedno z mála za celou cestu. Aréna je v rekonstrukci!

Aréna v rekonstrukci

Pojďte s námi na toulky Malagou, jak je v krátkém čase zachytil fotoaparát:

Málaga

Málaga - věž chrámu

Pohled na loď

Rodný dům P. Picassa

Alkazaba z dálky

Exif posledního snímku ukazuje čas okolo 18. odpoledne. Uznejte, pouhopouhých šest hodin je na tak zajímavé místo, jakým Malaga je, setsakramentsky málo. Na video z Málagy se můžete podívat zde.

Vyplouváme, míříme Gibraltarem do Atlantiku, na Madeiru - nakouknout můžete zde.

Příští část už se odehraje tam a přidám první pohled na život na lodi.

Poznámka na konec: dosavadní sobotní „mořeplavba“ je pohledem do minulosti. Nabízím i pohled do žhavé současnosti: http://wayaway.cz/. Pro zájemce jenom dodatek. Děda měl vždy tak trochu „nohy z toulavého telete“, ale větší část života prožil v ohradníku – nebyl Schengen. Dnes jako poněkud přestárlý jedinec jen a jen závidí. Výsledkem je jediné: nesmím ven za deště, nos plný vody je prý životu nebezpečný.

Zachovejte nám přízeň – díky.

Foto: autor. Klikněte do kteréhokoli obrázku a podívejte se do bohaté fotogalerie!

Jiří Kadlus Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !