29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, MaximDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VÍP: Když se nedaříŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 27, poslední: 22.4. 2019 19:49, přehled diskusí

Tak den blbec:
Autor: Z. Tečka Datum: 22.4.2019 19:49

neskončil ani v neděli. Nejdřív jsem upustila jedno vajíčko (syrové), když jsem si je připravovala na barvení. Aby toho nebylo málo, navečer jsem si narazila žebro o kliku kuchyňských dveří, protože se mi tam přimotala chlupatice Alžbětka a nehodlala uhnout Dnešek jsem trávila více méně v sedě, nemůžu se ohnout, zakašla a vůbec. Tedy, tyhle Velikonoce se obzvláště vydařily..

Pohodové svátky přeju všem:
Autor: Z. Tečka Datum: 21.4.2019 10:31

Tyhle akce a trhy mám moc ráda. U nás byl Velikonoční trh ve čtvrtek. Ačkoli bylo náměstí plné stánků, letos ta velikonoční nálada někam vymizela. To se tu dříve nestávalo. A tak jsem si koupila jen jednu dřevěnou obracečku ve stánku s dřevěnými výrobky. Keramiku miluju, ale už nekupuju.

Jinak den blbec jsem měla včera taky jak vyšitej. Ráno jsem začala dělat mazanečky. Nedělám kynuté, nechutnají mi, dělám z tvarohového těsta. Jinak samé dobré ingredience: oříšky, mandle, rozinky. Jeden jsem slíbila paní sousedce, tak jsem si dávala záležet. No, snažila jsem se je upéct k dokonalosti. Tak dlouho jsem je hlídala, až neuhlídala. Mazanečky měly ze žmolenky krásnou hnědou krustičku a povrch byl o několik odstínů tmavší, než jsem chtěla. A stačilo opravdu málo

Když jsem to trochu pofackovala po sladkém pečení, měla jsem připraveno na karbanátky. Peču je v troubě, připadá mi to lepší, než na pánvi a je to jídlo, které se dá konzumovat na více způsobů. Při druhém pekáčku se mi "zakousla" minutka, kterou ta trouba má. Je to jinak výhoda, troubičku mám na chodbě, netopí mi v kuchyni a cinkne. No, necinkla. Naštěstí už jsem nějak počítala, že by mohlo být pomalu upečeno. Bylo to tak minutu po dvanácté, ale ještě jedlé.

No a na závěr dne, kdy už toho nohy měly opravdu dost, vyklopila Vivi na sedačku právě vdechnutou kapsičku. Naštěstí mám všude stará prostěradla, kvůli bordelu, co kočky přinesou z venku, i kvůli chlupům, co by po nich na křeslech nebo sedačce zůstaly.

A dnes nic nedělám, jen obarvím pár vajíček. Barvím v cibuli. Kdysi jsem dělávala ty batikované, ale vždycky mi vadilo, že je na nich vidět to uvazování punčochy nebo gázy. Před pár lety jsem objevila e-shop, drogérku, kde prodávají samolepky s lidovými motivky, tak jsem si pokoupila a používám na ta vajíčka tohle. A vypadá to hezky.

Re: Pohodové svátky přeju všem:
Autor: T. Zana Datum: 21.4.2019 13:58

Minuty mám doma tři a užiju je, bez nich fakt nefungují. A tuhle jsem si po letech všimla, že ji mám i v mobilu :-)

Re: Pohodové svátky přeju všem:
Autor: M. Crossette Datum: 21.4.2019 18:43

Tečko, tohle znám, to je takový zákon schválnosti. Až moc často se mi stane, že zrovna, když si chci na něčem při vaření-pečení dát extra záležet, tak se vždycky něco někde zhatí!

Ještě k připálení hrnců, pánviček jsem si vzpomněla. Něco přípálit je v mé kuchyni dost běžné (a tačí k tomu na moment odběhnout). Většinou do horké vody nasypu vrstu jedlé sody a nechám den, dva odstát. Jenže asi před dvěma týdny se mi povedla jídlo na pávičce tak připálit, že ani po třech dnech máčení to nešlo pryč(a já se snažím povrchy nuceně neškrabat). Už jsme uvažovala, že to vzdám a pánvičku vyhodím, ale je kvalitní (od Cuisinart) tak bych o ni nerada přišla. V zoufalství jsem zkusila přípáleninu "vypálit". Prostě jsem dala suchou pánvičku na horký vařič, stála u toho a hlídala. No a to přípálení se takhle na sucho fakt spálilo (na popel), takže pak jsem dno jen vytřela a bylo jako nové. Pávničku to nijak nepoškodilo, skvěle funguje dál. A minulý týden jsem úspěšně "připalovala" zas. Stačilo odběhnout na zahradu. Tentokrát to byl smaltovaný hrnec. Tak jsem to hlavní nejprve den odmočila v sodě a černý zbytek zase velice úspěšně "vypálila". Možná tuhle fintu dávno znáte a používáte. Já se dosud bála,hlavně u smaltu,nechávat prádné nádobí delší dobu na žáru plotýnky. Teď už ne. Kdo nezná, mohu doporučit.

hezký sváteční den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 21.4.2019 6:48

hezkou sváteční neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Pes už tady kvííílíííí, že se musí na výýýýléééét... Má nějak moc energie - každý den procházkujeme, děláme na zahrádce, něco se stále děje - on nespí, je u všeho, a pořád chce ven, případně otravuje s míčem... Fakt klidný důstojný psík pokročilého věku (v rámci plemene)

Však se říká,:
Autor: Z. Vave Datum: 20.4.2019 20:37

že čert vždycky dělá na jednu hromadu. :) Věřím ale, že máš na dlouho vybráno a že si zítřejší les užiješ.

Na různé trhy chodím málokdy a když už, je rozhodně lepší jít bez Vaška, protože ten davy nedává už vůbec.

Re: Však se říká,:
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 21:24

Jo, do lesa se velmi těším. I když mě docela zaskočilo, jak se tam zhoršila dopravní obslužnost. Ale snad to nějak postíháme :-)

Úštěk je jedno z mála míst, kde se nám zatím trhy líbily.

A proto:
Autor: L. A Datum: 20.4.2019 20:33

jsme byli na trhách minulý týden ve sněhu.

Ale vím, co to je, když se nedaří - dneska si Matysek odložil do katat. Čtyřikrát!

Re: A proto:
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 21:22

Uf, to ti teda ukázal!

Tedy Zano...:
Autor: M. Crossette Datum: 20.4.2019 18:11

v takové sprše zádrhelů mohu akorát "potěšit" konstatováním, žes nakonec "měla stěstí" že se klíče našly !

Fotky jsou překrásné, já tam být, tak odcházím s taškou plnou nákupů. Já bych si asi vybrala něco u každého stánku. Davy by mě asi také hodně otrávily (snad alespoň i kupovaly) a nečekané horku muselo vyčerpat. Ale zase, kdyby pršelo, tak všechny tyhle krásné věci nemohly být takhle lákavě vyloženy, třeba těm košíčků by déšť rozhodně neprospěl. A zase jsem žasla nad šikovností domácíh výrobců!Nadchla mě keramila rozložená na zemi, kraslice a moc se mi líbí kočky, pomlásky, řechtačky, praky..prostě všechno :)

A tz malé domečky na druhé fotce mám. Šla jsem si je teď schválně spočítat a mám jich 13. Tedy jedno je "Jičínská věž"(je to na ní napsané)a druhý je kostel. Ty moje jsou stejně velké (spíše malé), stejného tvaru, ale jsou hezčí, glazůrované se zlaceným lemováním střech. A zlatě popsané "Tržnice,Galerie,Pošta,Pivovar,Hotel..atd", Bratr mi je po jednom, nebo po dvou kupoval jako dárek při jejich návštěvách k nám do Německa. Teď je mám vyrovnané nad sporákem na vršku osvětlení. Jelikož na ně nevyhnutelně stoupá pára a jsou pak časem olepené, musím je pravidelně mýt. A pokaždé je rozestavím trochu jinak a pak vypadají buď jako strana náměstí v Telči, nebo v Domažlicích :) Mám je moc ráda

Díky Zano, žes pro nás zastoupila Liku a udělala VÍPák ! Přeji všem krásné Velikonoční svátky. Kdyby to šlo, přefoukla bych k vám naši "jarní vláhu", momentálně jí máme víc než dost na rozdávání.A také děkuji za mailová přáníčka, která jsem dostala. Já se bohužel k žádným nedostala.

Re: Tedy Zano...:
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 18:44

Milá Maričko, tak ty máš vlastně malou českou vesničku :-) To je moc hezká upomínka na starou vlast.

Ano, ty stánky jsou úžasné - dalo by se tam nakupovat až hanba. My koukali, jestli tam neuvidíme hrnek na čaj pro Frantu (přiznávám, že jsem ho rozbila já) - chceme soudeček s víčkem, to bohužel není moc běžné. Měli jsme dojem, že je právě z Úštěka, ale když to teď píšu, dochází mi, že musel být starší.

Okouzlily mne nůše a mrzí mě, že jsem si jich všimla až na fotce. Vlastně je znám jen z obrázků...

Jarní vláha by se hodila!

My jsme doma:
Autor: Z. Matylda Datum: 20.4.2019 11:42

a ven chodíme navečer, aby to nedělalo problémy Světlušce- přece jen naše rozpálené pláně nejsou pro kardiaky, že. Navečer lítá s Karamelkou a je spokojená. Nám loni odešly děti z domu, tak trošku přestavujeme a těšíme se na zítra, že oba přijedou a Kačka i s plyšmyší :)

Re: My jsme doma:
Autor: Z. Matylda Datum: 20.4.2019 11:53

Pár fotek od žabek: https://malcka.rajce.idnes.cz/2019_duben#

Re: My jsme doma:
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 13:00

Já mám nejraději ráno, to je ještě chladno a čerstvo. Chudák Světluška, taková horka už v dubnu.

Těším se, že napíšeš o plyšmyši!

Tedy Zano,:
Autor: A. Lex Datum: 20.4.2019 10:21

ta smůla se lepila, protože bylo takové vedro!

Re: Tedy Zano,:
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 10:28

To máš nejspíš pravdu, Alex... zejména k večeru, když jsem se celá uhoněná těšila, jak si sednu a napiju se - a místo toho jsem mazala zpátky hledat ty klíče, fuj!

Zano,:
Autor: Z. Jenny Datum: 20.4.2019 8:41

to byla asi karmická pomsta za ten výlet na jarmark. Určitě jedete příští rok znovu ( promiň). :-)))

Velikonoce v Rožnově , to je to samý,proto tam jedu raději o Vánocích. Teď bude na cestách horor, takže peciválujeme na zahradě.

Dále od davů dále.... :-)

Re: Zano,:
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 9:47

Máš pravdu, je to nerozum - aspoň kdyby bylo bývalo zima a pršelo, ale takhle to bylo fakt o život.

Zítra pojedeme do lesa spravit si chuť :-)

Re: Zano,:
Autor: Z. Jenny Datum: 20.4.2019 9:57

Jj, tam bude dobře a les spraví krásně náladu! :-)

Re: Zano,:
Autor: A. Lex Datum: 20.4.2019 10:23

Já do lesa nepojedu, já do lesa nepůjdu.... u nás budou určitě davy. Už i u nás YGO a Pitrýsku! Byla jsem ve čtvrtek odpoledne a ani noha. Teď mám zaracha, snad až na večer.

Re: Zano,:
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 10:31

Ano, ty svátky znamenají davy. My chceme do lesa kousek od Prahy, co jsme mívali chatu, když jsem byla malá. Tam je teda v létě taky lidí jak much, ale místním hlavním trhákem je koupání, tak by to snad ještě mělo být bezpečné.

Tedy Zano, :
Autor: D. Ruščáková Datum: 20.4.2019 8:28

koukám, že když se daří tak se daří... Ale začal novej den, šťatnější!:))

Jo o tom ohni jsem četla, tam je to fakt nepřístupné, nedivím se, že nejezdily vlaky - možná i pustili na koleje nějakou pomoc pro hasiče...

Jo, je už zase děsný sucho. Když přijedu se psima autem k lesu, musím chvíli zůstat sedět v zavřeném autě, než se prach usadí, tak moc se v dubnu práší... :(

Re: Tedy Zano, :
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 9:45

To sucho je strašný - a to je teprve duben :-((

Čert mě bere, když slyším ty pipky v rádiu, co při zprávách hlásí počasí (nic než zprávy neposlouchám) a radostně piští, jak bude zase krásně - teploučko, sluníčko...

Re: Tedy Zano, :
Autor: A. Lex Datum: 20.4.2019 10:25

JJ, Zano a nejenom pipky v počasí. Většina občanů Kotlinky si vůbec neuvědomuje, co se děje :-(.

hezkou sobotu:
Autor: Z. Xerxová Datum: 20.4.2019 6:22

hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Když se daří, tak se daří... My byli včera na rodinných cestách - a dneska budeme peciválovat doma (a za humny)

Re: hezkou sobotu:
Autor: T. Zana Datum: 20.4.2019 7:55

Jasně, občas je třeba peciválovat :-)

Čas na velké výlety zase přijde.

Re: hezkou sobotu:
Autor: Z. Xerxová Datum: 20.4.2019 11:01

dvě a půl hodiny kolem Maliníku a lesní křížová cesta u Hašlerky... nikde ani noha - jen spousta uřvaných pipin, hmyzáků - ale taky naštěstí zatím ještě zurčících potůčků a hromad tajícího sněhu. Ale na zahradě máme sucho... nepršelo hodně dlouho.