Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

Foto

Krásný šťavnatý článek - moc se mi líbí fotky rozkvetlé jabloně a zvědavých koníků. Fukov byl důkladně vymazaný z krajiny i mapy a je dobře, že se vrací aspoň do podvědomí člověka.

Nová tvář Zvířetníku (a zřejmě celého NP) mne překvapila, ale vlastně docela příjemně se to čte a diskuse je přehledná. Takže za mne

Foto

i proto tyhle výlety ze "zapomenutého" kousku naší vlasti píšu. Ať se třeba někdo zakouká do té malebné krajiny a přijede tam nakouknout.

Foto

hele a můžu ti přidat plusový hlas za skvělý příspěvek do diskuze

Foto

Krásná krajina, byť se smutnou minulostí. Tady v Orlických horách, taky Sudety, je spousta křížů, soch, kapliček i pár křížových cest. Některé sochy byly pořízeny soukromými osobami na paměť nějaké události. V blízké obci, kam chodívám po cyklotrase za vesnicí venčit, stojí socha Panny Marie. Nedávno byla restaurována a objevila se tam cedulka, že původní sochu nechal postavit sedlák, který tudy šel při bouřce s kosou na rameni a udeřil do něj blesk. Odnesla to ta kosa, a to ho asi zachránilo. Proto na tom místě jako dík nechal postavit sochu Madony. Obec také vedle cesty ke hřbitovu nechala vystavět Cestu Desatera - deset velkých kamenů s nápisy. Za shlédnutí stojí křížová cesta na Andrlův chlum u Ústí nad Orlicí nebo na Mariánské hoře v Horní Čermné u Lanškrouna.

Foto

malé památky máme rádi - uprostřed "našich" hor jich je taky spousta - těch křížků smutných (pytláci, dřevaři, povodně, sněhové bouře... si vybíraly daň) i těch k poděkování - za uzdravení, za špatnou mušku pytláka, za krásnou dcerku...

AZ

Děkuju Ti za pohled do mého kraje, tak krásného a bolavého. Z dětství pamatuju ještě spoustu kovových křížů s umučeným Kristem. Většinou zašlých a umírajících, jen sem tam se někdo odvážil kříž znovu natřít. Ten kraj pak byl hodně ateistický. Staré víry byly potlačovány, hodně z nových lidé přišlo z Českomoravské vysočiny, nebývali to katolíci.

Kdysi jsem psala na Zvířetník o Křížových cestách. Českou krajinu spoluvytvářejí drobné církevní památky a z každé nové, z každé obnovená mám radost, ačkoliv nepatřím k žádné církvi. Mám pocit, že stavba takových objektů znamená jakési potvrzení smlouvy s krajinou, jakési potvrzení sounáležitosti s okolním světem, s rodnou zemí. Všechny ty drobné duchovní stavby (a nemám na mysli zdaleka jen církevní) znamenají, že lidé se v tom místí cítí být doma, že tam náležejí a že jim záleží na tom, aby to místo bylo ochráněno, zachováno a aby vzkvétalo. aby bylo požehnáno. Jsem ráda, že se tak děje i tam, v tom nejsevernějším místě naší republiky.

Foto

křížových cest (a těch pašijových - tedy podstatně rozsáhlejších) bylo na Šluknovsku 14. Ta fukovská byla spolu s kostelem a hřbitovem zcela zničena (je jen symbolicky obnovená), některé na obnovu čekají, ale většina je obnovená do původní krásy.

Jsem bezvěrec, ale ráda kouknu na prostý obrázek Anděla Strážného na staré lípě, na malý křížek v polích, na kapličku v místě kdysi prosperující vesnice... Doplňují hezky překrásnou krajinu, spojují dnešek a minulost... a kraj se dnes rozvíjí do věřím že stále hezčí budoucnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz