24.10.2020 | Svátek má Nina


SLEPICE: Slepice? Nikdy!

27.12.2006

Když jsme si před dvěma roky koupili dům na venkově, mé zahradnické choutky se mocně vyřádily na zdevastovaném pozemku, ze kterého postupně mizely kůlny, přístavky, udírny, zbytky valníků a kombajnů, aby byly nahrazeny záhonky a trávou. Komentáře o lásce k rodné hroudě převzaly děti, hlavně v okamžiku, kdy jsem z nich dělala galejníky za účelem rytí skládky stavebního rumu, nebo páčení bezových pařezů. Ri - slepice 1

Mladší (a zlomyslnější) děťátko mi pak pravilo: "Teď už ti chybí jenom slepice." "Ó, ne, ne, ne, nic takového. Slepice neumím, nikdy jsem je zblízka neviděla, jsou špinavé a opelichané. Možná si časem pořídím králíky. Ale slepice? To ne." Dítko se jen zachechtalo.

Někdy v létě demoliční pracovníci zrušili i poslední kůlnu určenou k likvidaci a nám se otevřel pohled do zadní části zahrady, za dům. Zjara jsme tam natáhli plot. Prostor uhrabali, umetli a zapomněli. Teď jsem nevěřila vlastním očím. Do výšky nosu tam stály kopřivy, plot na půlmetrovou tloušťku rozšířený svlačcem a pařezy lísek, trnek a bezinek radostně obrážely a zahušťovaly tu džungli. Beton na vás havěti zelená! Pěkná myšlenka, jenže práce na dvě sezóny. A pak jsem si vzpomněla na všechny ty uťapané slepičí dvorky, které jsem vídala. Nikde ani stébélko, ani lísteček. Že by se nabízelo řešení?

Manžel razantně protestoval: "Ty si pořídíš slepice, a já se o ně budu starat, to určitě." Pak jsme se dohodli, že se jedná prozatím pouze o teoretický problém, protože stejně nevíme, co žerou. Opatrné dotazy do okolí vedly zejména k informaci, že slepice nic nepotřebují a žerou všechno. Je zvláštní, že pokud chcete mít doma tvora "Od agamy po žraloka", bez problémů najdete příručku v každém knihkupectví a v každém "zverimexu". Jen slepice jsou tabu, alespoň v Hradci Králové, Nymburku, Mladé Boleslavi a na Černém mostě v Praze. Prohrabala jsem internet, ale asi nejsem ten správný pátrač. Naštěstí mi došlo, že všechny mé kolegyňky jsou děfčata krásná vesnická a tedy informačně využitelná. Kde se koupí slepice? Ve Štítarech u Kolína je každou neděli trh. Tam se jezdí pro kuřice, pro štěňata, pro koťata… Co se s nimi dělá v zimě? No, naše mají takový starý vozík a na něm boudu… Jak se naučí, kde mají spát? Já je mám vždycky čtrnáct dní zavřené v kurníku… a tak dále.

A jiný Honza.V posledním mailu mi napsal, že by nechal chov na jaro. Přiměřeně poslušná jeho rady jsem hned následující neděli vyrazila do Štítar. Ano, viděla jsem štěňata v klecích, mezi holuby a králíky. A taky koťata vydávaná z košíku před tržnicí. A slepičky, naskládané v přepravkách v celém objemu dodávky. Ri - slepice 2

Jenže taky pytle s nápisem směs pro kachny a pšenice a podobně. Nemusela jsem se ptát. Nakoupila jsem, naložila auto a slavnostně domů dovezla čtyři slepičky. Byla neděle, poledne. Měla jsem svoje slepičky a žádný kurník. Jen dvě drátěné ohrádky. Vytahali jsme dřevo a začali bouchat. Slepičky se střídavě snažily zmizet pod tvárnicí v koutě a sežrat stodolu, nebo aspoň pavouky, na které dosáhly. Zrní je nezajímalo. Tráva je nezajímala. Jen se napily vody. Domeček jsme z provizoria dokončili za týden. A za další týden se slepičky naučily schovávat se v něm na noc. Domeček jsme přestěhovali na zadní stranu domu asi za měsíc.

Slepičky ocenily větší výběh a plot, pod kterým se mohly prohrabávat. Zákeřné rostlinstvo bylo zneškodněno. Pak začalo studeně pršet a slepičky se choulily pod svým domkem. Přišel čas konečně udělat kurník. Ve studeném dešti manžel vysekával okna původního prasečího chlívku a nahrazoval je plastovými s vakuovaným sklem. Stavební pěnou utěsňoval otvory, chystal vytápění pro případ zásadních mrazů a já jsem zatím ze starého zdiva uvolňovala cihlu za cihlou, abych udělala tunel ze správné strany. Slepičky se přestěhovaly potřetí.

Včera vylezlo sluníčko, tak jsem vzala rýč, a šla obracet hlínu. Ťu, ťu, ťu, pipky přiběhly, že mi budou pomáhat. Vozí se na rýči, když ho zvedám s hlínou, protestují, když jim sypu zem na nohy nebo na křídla. Koukají do čerstvé brázdy a perou se o žížaly a housenky. Co by člověk pro ty svoje zvířátka neudělal.

A domeček na kuří nožce (na osmi tvárnicích) zbyl opuštěný. Před pár týdny zastavilo na návsi auto s amplionem. "Huhly, huhly, vrrrm, huhly …prodej bude trvat asi půl hodiny". Protože svou zvědavost obvykle realizuji zprostředkovaně, vyštvala jsem pánečka, ať jde jako s plastovým odpadem a zjistí co a jak.

Pak jsem popadla pantofle a klusala za ním, abych o něco nepřišla. Auto mělo na vozíku dřevěnou bednu plnou odrostlých kachňat. Nekoupili jsme žádné. Nevím, jak se chovají kachny a co žerou. Ale čistě teoreticky - přebývá mi tu jeden domeček …

 

Ri - slepice 3

Rita Kubelová (ri)


Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...