28.3.2024 | Svátek má Soňa


MLSOTNÍK: Bez pšenice

11.6.2021

Všechno to bylo u nás opravdu upečeno, snědeno a zhodnoceno jako jedlé.  Recepty jsou upravené podle chutí naší rodiny.

Mrkev různých barev | foto: Stephen Ausmus, wiki

MRKVOVÝ KOLÁČ

3 vejce (žloutky zvlášť, sníh) + 1 hrnek cukru, ušlehat, přilít neplný hrnek oleje, citr. šťávu a smíchat s 2 hrnky kukuřičné mouky s práškem do pečiva (obvykle hladká s krupicí, smíchám, co mám doma), 1 hrnkem drcených ořechů a nakonec s 2 a1/2 hrnku strouhané mrkve. Přidat citr. Šťávu + sušenou citr. nebo pomeranč. kůru od Vitany.

Nakonec sníh. Je to takové mokré, peču to v nízké vroubkované koláčové formě, asi 35-45 min. na cca 187 °C, horkovzduch.

Koláč krájet až druhý den – je to mokré, rozpadl by se.

Nahoru doporučuji citronovou polevu.

Varianta:

Namísto kukuřičné mouky dám 1 hrnek ovesných vloček.

PEČENÝ SNĚHULÁK jako dort bez mouky (upozornění: název Pečený sněhulák je unikum, které vymyslela autorka Zdena Jůzlová, takže pokud text použijete, laskavě ji uvádějte jako zdroj :-)

Ingredience: 2 tvarohy +1 bílý jogurt smetanový + 2-3 vejce + 1 pudinkový prášek (bez pšenice) + 1 prášek do pečiva+ 4 – 6 lžíce cukru, vanilínový cukr + citr. šťáva a sušená kůra

Postup: Tvaroh smícháme s vajíčky, jogurtem, pudinkem, cukrem a práškem do pečiva. Pečeme na 180 °C přibližně 45 minut dozlatova (až se koláč začne sám odlepovat od formy).

Varianta:

1 - půl hmoty smícháme s kakaem + dalším cukrem a lijeme do formy střídavě

2 – přidáme rozinky a ořechy nebo kandovanou citrusovou kůru.

3 – nahoru poklademe sezónní ovoce typu jahody, maliny…

BRAMBOROVÝ S POVIDLY - do formy kulaté nízké velké těsto: 4 vejce, 150 g moučkového cukru, 150 g brambor uvařených ve slupce, 100 g polohrubé mouky nebo kukuřičné mouky nebo krupice či polenty, lze použít i jemné ovesné vločky, 1 lžičku prášku do pečiva a 2 lžíce mléka, tuk na vymazání formy. Všechny suroviny musí mít pokojovou teplotu!

Na náplň a ozdobu si připravte: 200 g švestkových povidel, 1/2 hrnku namíchaných ořechů (mandle, lískové oříšky, pistácie, kešu, vlašské…), 1 lžičku perníkového koření a 4 lžíce skořicového cukru

POSTUP: Koláčovou nebo dortovou formu vymažte tukem a vysypte kukuřičnou moukou. Troubu zapněte na 180 °C. Uvařené brambory oloupejte a nastrouhejte je nahrubo – lze i najemno. Ušlehat tuhý sníh z bílků. Žloutky vyšlehejte s moučkovým cukrem do vysoké světlé pěny. Do té postupně zašlehejte mléko, nastrouhané brambory a mouku prosátou s práškem do pečiva + jemně vmíchat sníh. Větší polovinu těsta nalijte do formy, uhlaďte ho a opatrně potřete povidly. Pokud jsou příliš hustá a nešlo by je snadno roztírat, rozřeďte je nejdřív trochou vody nebo rumu. Na povidla nalijte druhou polovinou těsta. Ořechy nasekejte nahrubo a promíchejte je s cukrem a perníkovým kořením. Ořechovou směsí posypte vršek koláče a dejte péct do trouby na 30–40 minut. Když má koláč zlatavou barvu, vyjměte jej, nechte jej zchladnout, nejlépe do druhého dne. Když se ta povidla rozleží s tím bramborovým těstem a perníkovým kořením a ořechy... toho bych se už-jedla.

BRAMBOROVO-OŘECHOVÝ KOLÁČ bez mouky (moc dobrý) 

Potřebuji: 40 dkg studených strouhaných vařených brambor + 15 dkg medu + 4 lžíce skořicový cukr + 4 vejce + 20 dkg sekaných ořechů + citr. kůra, šťáva + lžička PRDOP + 1/3 Hery.

Postup: cukr ušlehat s Herou, přidat med, žloutky a šlehat. Pak přidáme strouhané studené brambory smíchané s kůru z citronu a PRDOPem a 2/3 ořechů + ušlehaný sníh z bílků. Kdyby to bylo moc tekoucí, přidat kukuřičnou mouku smíchanou se Solamylem. Těsto vtlačíme do vymazané a kukuřičnou moukou vysypané formy, posypeme ořechy, dalším skořicovým cukrem nebo pokapeme povidly a pečeme ve středně vyhřáté troubě. Nutno nechat pořádně vychladnout, krájet nejlépe 2.den.

POKUS: BRAMBOROVÝ NATŘESENÝ

400 g ve slupce uvařených brambor – nahrubo nastrouhat, lehce prosypat 15 dkg hrubé kukuřičné mouky a protřást, aby se nudličky brambor obalily moukou, přidat rozšlehané vejce a PRDOP. Půlku nasypat do vymaštěné formy, na to plátky jablek, cukr, skořici, další vrstva brambor a pokapat rozpuštěným máslem. Vrstva jablek musí být vysoká, jinak je to moc bramborové a suché. Ivanovi to nechutná, mně jo!

BRAMBOROVÝ s jablky

Strouhané vařené brambory (250 g) + mouka kukuřičná (ovesná??) na zahuštění + vajíčko + cukr + 250 g Hera (máslo) + ½ PRDOP – vypracovat těsto, část dát stranou na mřížku. Těsto rozprostřít do formy, na to jablka + vše jako na štrůdl + nahoru mřížku z těsta. Peče se cca 20 min. Musí být hodně jablek, jinak je to moc bramborové.

JAHELNÍK jako rýžový nákyp

Jáhly proplachovat nejdřív horkou vodou, pak studenou do čista, uvařit jáhlovou kaši. Utřít Heru s vejci a cukrem + citr. kůra, smíchat. To formy ½ hmoty, na to buď jablka + ořechy + skořice anebo jiné ovoce – překrýt zbývající polovinou. Peče se do zlatova, nahoru před ukončením pečení poklást plátečky másla či hery.

Jáhly ještě jako proso | foto: efraimstochter, wiki

ŽITNÝ PERNÍK:

Postup jako u každého jiného perníku, jen používám toliko žitnou mouku. Doporučuji do těsta přimíchat buď povidla nebo nějakou pikantní marmeládu (rybíz apod.), peče se standardně. Je to trochu sušší než z bílé mouky! Používám Vitana-prášek do perníku + perníkové koření.

NORIMBERSKÉ PERNÍČKY ŽITNÉ 

Přísady: 50 dkg žitné mouky + 25 dkg medu + 25 dkg cukru + 1 žloutek +1 lžíce jedné sody + 5 dkg mletých mandlí +1 lžíce citr.šťávy + citr.kůra + lžička skořice + špetka kardamomu + špetka drceného hřebíčku + kandovaná kůra

Postup:V kastrůlku zahřejeme 125 ml vody s medem, 250 g krupicového cukru, skořicí, kardamomem a hřebíčkem. Do hmoty zapracujeme 500 g žitné mouky, mleté mandle a kandovanou citronovou kůru. Druhý den přidáme žloutek a sodu, uhněteme těsto a vyválíme na tloušťku asi 1 cm. Vykrajujeme tvary o průměru asi 7- 8 cm a necháme hodinu odležet na plechu s pečícím papírem. Pak pečeme cca na 180 °C cca 8 minut. Poleva: 200 g moučkového cukru, 1 bílek a citronovou šťávu mícháme tak dlouho, dokud nevznikne hladká hustá poleva. Perníčky zdobíme hned a jíst se dají také hned.

TVAROHOVÉ ŽITNÉ SUŠENKY ¼ kg žitné mouky + ¼ kg tvaroh + 1 Hera + 1 žloutek. Vše zpracovat v těsto, nelepivé (přidat mouku), nechat odležet. Vykrajovat tvary a po upečení spojovat marmeládou.

DROBENKOVÝ:

Připravím si drobenku z vloček jemných + trochu Solamylu + kukuřičná mouka. Dávám normální cukr + heru + olej, půl na půl.

Pak si dám ½ drobenky stranou. Do hrnce s polovinou drobenky přidám vajíčko + prášek do pečiva. Tohle hmotu rozetřu na pečicí papír, na to nakladu ovoce a posypu to zbývající drobenkou (bez vajíčka a prášku do pečiva).

POZOR – ta hmota dole hodně nabyde, chce to pevnou ruku na rozkládání té hmoty a velký plech, jinak je to moc suché.

CRUMBLE ŠVESTKOVÝ:

Švestky vypeckujte, nakrájejte na proužky a smíchejte se sladidlem (med, cukr, agávový sirup), kukuřičným škrobem (Solamylem) a skořicí. Rozprostřete do vymaštěného pekáčku a posypejte směsí vloček, mandlí, skořice, zázvoru, špetky soli, sladidla a rozpuštěného másla. Pečte 40–50 minut při 180 °C, až jsou švestky měkké a vločková krustička krásně zlatavá a křupavá.

Švestky | foto: Nelina

CHLEBÍČEK ANGLICKÝ – banán + žitná mouka

3 (4) vejce + cukr + 2 lžíce medu + ¼ kg žitné mouky + ½ PRDOP + 1/3 Hery + banán rozmačkaný. Citr. šťáva a kůra a skořice, špetka zázvoru neuškodí.

Šlehat Heru s cukrem, po jednom přidávat vejce, přikapat trochu horké vody, podle odhadu, pak přišlehat rozmačkaný banán a přimíchat žitnou mouku a koření. Peče se ve formě na chlebíček, pomalu a dlouho, skoro hodinu a nechá se zchladnout, pomalu a dlouho. Ideální na podávání je 2. den.

BISKUPSKÝ CHLEBÍČEK ANGLICKÝ - žitná mouka

¼ kg mouky hladké chlebové žitné + ½ kypř. prášku do perníku + 1/2 lžičky zázvoru + 1 lžička skořice + špetku mletého hřebíčku + 10- 15 dkg Hery nebo másla + vrchovatá lžíce medu + vrchovatá lžíce hnědého cukru +1 vanilk. cukr + 1 velký banán + 3 vejce + 5 dkg hořké čokolády + sušeného ovoce + ořechy, mandle

Postup: mouku prosít s kypř. práškem do perníku + mletým kořením. Sušené ovoce pokrájet na velikost malých rozinek, totéž ořechy a mandle i čokoládu. Banán rozmačkat. Vymazat a vysypat formu na chlebíček. Troubu předehřát na 160 °C (horkovzuch stačí 155).

Ušlehat změklý tuk + cukr + med do pěny, pak přišlehat vejce smíchat s rozmačkaným banánem + přimíchat mouku s kořením a pak směs ořechů a ovoce.

Peče se ve vymazané formě na chlebíček, pomalu a dlouho, cca 60 min. (do tmavě zlatava), po upečení nechat zvolna chladnout v otevřené troubě, vyklopit až po úplném vychladnutí. Nejlépe 2.den.

Navrch polevu: moučkový cukr, horkou vodu a citr. šťávu. Vymíchat v misce do hladka, měla by být hustá a jen na povrchu chlebíčku, jen sem-tam malebně stékat. Není nutná

Žitný PERNÍKOVÝ KOLÁČ 1

½ kg žitná hladká mouka + 1 Hera + 1 vejce + 15 dkg cukru + 1 lžíce perníkového koření + ½ kypř. perník. prášku + 1 lž rumu + 1 lž citr. šťáva …. těsto

2/3 těsta na plech, na to ovoce a ze zbylého těsta proužky přes ovoce.

Žitný PERNÍKOVÝ KOLÁČ 2

80 g máslo – rozpuštěné + 250 g žitná mouka + 1 ks prášek do perníku + 150 g cukr krupice + 2 lžíce kakao + 2 dl mléko + 1 ks vejce

Vejce rozmícháme s cukrem, přilijeme mléko, rozpuštěné máslo, zamícháme. Přisypeme mouku s kakaem a práškem do perníku, řádně promícháme a nepříliš tekuté těsto rovnoměrně rozetřeme do vymazaného a vysypaného pekáčku (31 X 37cm). Na těsto rozprostřeme pokrájené ovoce, které posypeme žmolenkou. Koláč pečeme v předehřáté troubě, před vyndáním vyzkoušíme špejlí, těsto se na ní nesmí lepit.

Dobrou chuť!

Zdena Jůzlová Neviditelný pes