20.4.2024 | Svátek má Marcela


POZVÁNKA: Výstava orchidejí v Botanické zahradě v Praze

16.3.2016

Do práce jezdím od nás ze sídliště Modřany z konečné zastávky tramvají. Takže mám tu výhodu, že tramvaj přijíždí prázdná, usadím se a mohu nerušeně pozorovat okolí, kudy projíždíme: část Modřanské rokle, labutě a ostatní ptactvo na Vltavě, Vyšehrad na skále, krásné fasády domů na Albertově... občas mne upoutá i nějaký ten billboard. A tak jsem si nedávno všimla plakátu o březnové výstavě orchidejí v Botanické zahradě v Praze Troji, v pavilonu Fata Morgana. A rozhodla se ji s kamarádkou navštívit.

Areál botanické zahrady v sobě zahrnuje ochranné pásmo chráněných území Podhoří, Salabka a Havránka. Samotný skleník byl pro veřejnost plně otevřen v červnu 2004. Tropický skleník Fata Morgana se nachází mimo areál venkovních expozic Botanické zahrady, na prosluněném jižním svahu trojské stráně.

Orchideje v Botanické zahradě Praha - Troja

Je to stavba esovitého půdorysu, která je zapuštěna do skalnatého terénu. Skalního povrchu je pak důmyslně využito pro přirozeně vytvořenou zadní stěnu skleníku a následně terasovitou výsadbu rostlin. Vzniká tak expoziční plocha o rozloze cca 1750 metrů čtverečních, která tímto originálním řešením dělá z Faty Morgany evropský unikát.

Interiér budovy je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se můžeme postupně seznámit s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma. Na rozdíl od jiných skleníků se zde setkáváme s mnoha druhy rostlin, které jsou v příslušných oblastech běžné a zahradnicky zdánlivě jen málo významné. Jedná se i o rostliny pořízené při expedičních sběrech, které podnikli sami pracovníci botanické zahrady.

V expozici najdeme suchý australský buš, flóru Madagaskaru, vegetaci jižního Mexika a Afriky, sladkovodní akvária obydlená množstvím tropických ryb a jiných živočichů. Část tropického pralesa je tvořena rostlinami Jižní Ameriky, další části jsou pak ukázkou flóry Austrálie, Oceánie, Afriky, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín. V poslední, chlazené části skleníku jsou zastoupeny rostliny amerických And, horských oblastí Asie a subtropické jižní Afriky. Centrální část expozice tvoří vzácná vegetace stolových hor Venezuely.

Orchideje v Botanické zahradě Praha - Troja

Výlet tropickou přírodou naší planety si můžeme dopřát v Troji celoročně. Procházka přes exotické hory, lesy a polopouště tak může v jakoukoliv roční dobu potěšit každého zvídavého návštěvníka. Všechny přístupy a cesty ve skleníku jsou bezbariérové! Po celý rok zde probíhá řada akcí, různě tématicky zaměřených, výstav a přednášek. Skleník Fata Morgana je otevřen celý týden kromě pondělí.

Letošní výstava orchidejí se koná v termínu od 4. března do 20. března. My si pro naši návštěvu vybraly neděli 6/3/16. I přesto, že šlo o svátek a tudíž se dal předpokládat větší „nával“ návštěvníků, kolem druhé odpoledne jsme na vstup do pavilonu ani nečekaly ve frontě. A opravdu se bylo na co dívat. Nejen na rostliny samotné, ale i na zajímavá a nápaditá aranžmá třeba na dřevěných paletách. Pokud vás fotografie zaujmou a popřípadě i navnadí k návštěvě, stále ještě máte čas do 20. března 2016; nebo si návštěvu naplánujte na program roku příštího...

P. S. Chcete-li s sebou vzít svého čtyřnohého psího přítele, procházka venkovním areálem je možná – vstupné pro psa 85,-- Kč. Do samotného skleníku Fata Morgana psi nesmí – před skleníkem se nachází vyznačené místo, kde můžete psa po dobu prohlídky nechat. Myslím, že většina majitelů psů, pokud se pro návštěvu s chlupáčem rozhodnou, si spíše výstavu prohlédne jednotlivě, zatímco druhý páneček bude dělat společnost před skleníkem psovi. Pamatujte, že pes musí být po dobu návštěvy na vodítku a musí mít platný očkovací průkaz. V areálu botanické zahrady jsou k dispozici odpadkové koše s papírovými sáčky na psí trus a pítka s pitnou vodou. Samozřejmostí je povinnost po pejskovi hromádky uklidit.

V článku jsou použity texty z internetových stránek Botanické zahrady Praha.

Foto: Jitur a Lenka P.

Fotografie si můžete prohlédnout i přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !