21.4.2021 | Svátek má Alexandra


FOTOTESTÍK – Night na Sicílii

21.4.2018

Pojďme si hrát. Testík ukrývá dvacet šest sicilských míst. Jsou náhodně rozložena, jejich pořadí nesouvisí s trasou. Některá jsou známá, jiná ne. Řešení si zatím nechte pro sebe, pište jen, kolik míst si myslíte, že poznáte – večer doplním do diskuze správné odpovědi. Ke každému místu patří dva snímky. Jeden by měl být typický, druhý je většinou Najtí. Budu ráda, když si budete hrát :o)

A1

A1

A2

A2

Místo A – Začneme tím lehčím – jak se jmenuje úžina, která odděluje Sicílii od Apeninského poloostrova. Úžina, kde vládnou Skylla a Charybda...

B1

B1

B2

B2

Místo B – Jen pár kilometrů jihozápadně od Palerma stojí v horách slavná katedrála, kde se snoubí normanské, arabské, byzantské i klasické prvky. Nechal ji vystavět Vilém II. v dvanáctém století a hlavně mozaiková výzdoba je nesmírně cenná.

C1

C1

C2

C2

Místo C – Město na západním pobřeží, odkud vyplouvají lodě na Egadské souostroví. Město, které je obklopeno mělkými solnými tůněmi, na jejichž březích se suší hory soli...

D1

D1

D2

D2

Místo D – Ze starého Kartága to na Sicílii bylo kousek. Jak se jmenuje ta část Středozemního moře, která odděluje ostrov od břehů afrických?

E1

E1

E2

E2

Místo E – Město leží na vrcholku legendární hory Eryx – slavného centra kultu Venuše (= Afrodity, Ašarty). V malém městečku je na šedesát kostelů a dva hrady

F1

F1

F2

F2

Místo F – Město v srdci Sicílie, které je mimo jiné nejvýše položeným „okresním“ městem v Itálii. Zdejší Castello di Lombardia je jedním z nejlépe opevněných hradů ostrova. Výhled z něj je daleký – a vstup je zdarma

G1

G1

G2

G2

Místo G – Turistická atrakce ostrova – pozůstatky města Akragas, které bylo čtvrtým největším městem starověku. Řadě antických památek vévodí zachovalý Tempio della Concordia (Chrám svornosti) vystavěný v roce 430 př.n.l.

H1

H1

H2

H2

Místo H – Další slavné město starověku. Město, kde žil, bádal, a zemřel Archimedes. Zdejší katedrála je vestavěna do antického chrámu – dórské sloupy jsou součástí stavby.

I1

I1

I2

I2

Místo I – Lehká otázka – jak se jmenuje moře na východním pobřeží Sicílie?

J1

J1

J2

J2

Místo J – a tohle bude oříšek. Nechtěli jsme jet do turisticky „profláklých“ míst sicilského baroka a tak jsme navštívili méně známé město poblíž starořecké osady Akrai. Vlastně se jmenuje podobně. Má čtyři barokní kostely a opravdu stojí za návštěvu.

K1

K1

K2

K2

Místo K – Po oříšku lehká úloha. Jak se jmenuje 3323 metrů vysoká sopka? Symbol ostrova. Stále hrozící, i když se sněhovou čepicí vypadala docela „uhašeně“ :o)

L1

L1

L2

L2

Místo L – Kyklopa Polyféma oslepil Odysseus. A naštvaný kyklop vrhal kamení z Etny a házel ho naslepo... Kam dopadlo? Kde jsou Scogli dei Ciclopi? Mimochodem – když se láva potká s mořem, jsou z toho opravdu hezké útvary – i bez Kyklopů.

M1

M1

M2

M2

Místo M – Důležitý dopravní uzel a nejběžnější vstupní brána na ostrov. Město, které jsme viděli na ostrově jako první – i jako poslední. Odtud je to na pevninu slabá půlhodinka. Jen to trochu houpe...

N1

N1

N2

N2

Místo N – Malé městečko v horách s půvabným barokním centrem. Z tohoto místa vede slepá silnička končící na jižní části naleziště Pantalica.

O1

O1

O2

O2

Místo O – Jak se jmenuje řeka, která si prorazila cestu lávou a vytvořila efektní přírodní soutěsku na východním úbočí Etny?

P1

P1

P2

P2

Místo P – A zase snadná „záchranná“ otázka. Jak se jmenuje hlavní město ostrova? Město, které ukrývá řadu úžasných památek, ale taky řadu hodně zašlých (klidně napíšu i špinavých) míst, jen krůček od největších skvostů.

Q1

Q1

Q2

Q2

Místo Q – jak se jmenují křídově bílé stupňovité útesy na jižním pobřeží ostrova? Jejich jméno souvisí i s piráty, kteří se tu skrývali před bouřemi

R1

R1

R2

R2

Místo R – Zvláštní místo ve vápencových horách. V době železné a bronzové zde bylo do skal nad řekami Anapo a Calcinara vytesáno na pět tisíc pohřebních komor. Průzračná voda, kvetoucí stráně a spousta motýlů tomuto podivnému místo dodali veselejší atmosféru.

S1

S1

S2

S2

Místo S – Na okraji hluboké strže stojí zachovalý obrovský dórský chrám a na sousedním kopci Monte Barbaro jsou ruiny velkého antického města s amfiteátrem. Jak se tato starořecká osada jmenovala?

T1

T1

T2

T2

Místo T – Na malém mysu na severním pobřeží ostrova je poutní místo se svatyní Santuario della Bruna Madonnina. Obrovský kostel stojí na nejvyšším místě mysu a je zdaleka vidět. A je černá a je hezká.

U1

U1

U2

U2

Místo U – Jedno z nejznámějších měst Sicílie. Proslavil ho zachovalý amfiteátr a výhledy na Etnu na straně jedné a moře na straně druhé.

V1

V1

V2

V2

Místo V – Město u překrásné písečné pláže pod strmou horou Monte Monaco. Sem se jezdí nejen za čistým mořem, ale míří sem i stále více horolezců.

W1

W1

W2

W2

Místo W – A zase jedna lehká – jak se jmenuje moře, které omývá břehy na severu ostrova?

X1

X1

X2

X2

Místo X – A pro změnu jedna těžká – na tohle městečko jsme koukali z terasy prvního ubytování. Jako nápověda může posloužit jméno z doby arabského osídlení – Alkamuk. Dnes je město proslulé produkcí vína. Druhá fotka je z malého hradu vedle města – Castello Calatubo – aneb nápověda číslo dvě.

Y1

Y1

Y2

Y2

Místo Y – A další velký archeologický zázrak. Tato řecká osada patřila mezi nejmocnější a nejbohatší světová města „řecké doby“ – více než 100 000 obyvatel žilo v místě s bezkonkurenční chrámovou výzdobou. Hledejte na jihozápadním pobřeží. Napovím – a rázem to bude snadné – ta osada se jmenovala podle divokého celeru – Selinos.

Z1

Z1

Z2

Z2

Místo Z – jak se jmenuje nejstarší sicilská přírodní rezervace? Leží na severozápadě ostrova – od roku 1981 je zde zakázána výstavba a dokonce i autem se do některých částí nedostanete. Skály, moře, spousta ptáků i kytiček.

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pes


Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...