23.9.2020 | Svátek má BertaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SETKÁNÍ: Jak jsme potkali rybuŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 24, poslední: 12.3.2006 15:09, přehled diskusí

Betta splendens - legenda:
Autor: Jiří Růžička Datum: 10.3.2006 17:13

Mám-li zde psát o této překrásné rybce, musím se zmínit též o historii . Tento minigladiátor se proslavil nejen díky svému atraktivnímu vzhledu a překrásnému zbarvení, ale hlavně díky své urputnosti, při obraně  teritoria. Pro svou bojovou povahu se stal gladiátorem v pravém smyslu tohoto slova. Pochází z východu. Zadní Indie, Thajsko, Vietnam, Siam, Malajský poloostrov. Tam, ve své domovině je dodnes chován pro souboje, na které se sází dosti vysoké částky. Existují dvě základní přírodní formy. Červená a zelená. Původ přírodních forem se dá určit i podle zbarvení. Červená forma se v přírodě vyskytuje např. okolo Singapuru. Zelené formy jsou známy z Vietnamu. V dnešní době je ale doslova záplava forem jak barevných, tak tvarových. Importované ryby z východních zemí jsou neuvěřitelně variabilní a nádherné. Sameček staví před třením poměrně veliké pěnové hnízdo, v průměru přibližně 10cm, a v tu dobu  je také velmi citlivý na jakéhokoliv vetřelce. Z vlastní zkušenosti Vám mohu říci, že srdnatě útočí i na prst ponořený do vody. Potěr se třídí tehdy, rozpoznáme-li pohlaví. Samičky se chovají pohromadě, ale samci se rozmístí do malých skleněných nádržek, umístěných vedle sebe. Samci tím na sebe vidí a přes sklo  spolu bojují. To přispívá i tvorbě jejich krásně vytvarovaných ploutví. Problém je asi v tom, že Betty mají dvě základní potřeby. Je to teplota vody a kvalitní živá potrava. Teplota by neměla poklesnout pod 25°C. Velmi dobře se jim daří v teplotě okolo 26°C i vyšší. Živá potrava se dnes již dá nahradit potravou mraženou, ale pestrá živá potrava je přeci jen nejlepší. Dalo by se psát ještě mnoho, ale jsem limitován místem. Budu se ale určitě zmiňovat o podrobnostech v seriálu. Máte-li jakékoliv dotazy, platí stále - PIŠTE. Tak, že: 25°C, dobrá potrava a stačí malá nádrž, ale dobře zarostlá plovoucími rostlinami. Doporučuji osvětlení s červeným spektrem. Je dobré zajistit rovnoměrnost teploty pohybem vody.

Re: Betta splendens - legenda:
Autor: Beňa Datum: 10.3.2006 19:30

Pane Růžička, moc děkuju za zajímavý příspěvek . Takže chyba bude asi v nás - živou potravu jsme jim tedy nedávali a pochybuji, že tato informace by byla běžně v obchodech s rybkami podávána, jak jsem již psala, ještě asi 2x nebo 3x jsme si potom  tuto krásnou rybku koupili, mají je vždy chudinky v takových malinkých kelímkách a nikdy mi nikdo neřekl, že by měly mít živou potravu. Tak děkuji moc, doufám, že se o bettách ještě od Vás dočtu další informace a třeba si ji někdy zase pořídím a vytvořím jí lepší podmínky .

Re: Re: Betta splendens - legenda:
Autor: Jiří Růžička Datum: 10.3.2006 19:55

Jestli dovolíte, rád bych ještě dodal, že Betta patří mezi labyrintní ryby, to v praxi znamená, že nepotřebuje tolik kyslíku obsaženého ve vodě, jako např. živorodky - či cichlidy, protože využívá kyslík atmosferický, který získává nadechnutím z hladiny vody.

Hurá:
Autor: KláraK Datum: 10.3.2006 15:42

Omlouvám se že vtrhám do debaty, ale......... zítra si jedeme pro psinu do útulku  Jmenuje se Káča a už se na ní moc těšíme.  Tak nám držte palce ať se jí líbíme a všechno jde s co nejmenšímy problémy. Krásný víkend všem.

Re: Hurá:
Autor: Beňa Datum: 10.3.2006 19:32

Kláro, mooooooooooc držím palce a jsem šťastná, že zase jeden útulkový pejsánek najde páníčky. Ať to všechno klapne a napište .

Re: Hurá:
Autor: Tyna Datum: 12.3.2006 15:09

SUPER - drzime palecky, at je u vas jen same vrteni ocaskem a lasky kopec :-) Ja uz drahou polovicku lamu na druhyho psa celkem dlouho (chtela bych taky jednomu utulkari pomoct)....ale ja jednou vyhraju!!!

A jinak:
Autor: Yezi Datum: 10.3.2006 15:10

každé mokré léto pozorujeme po půlnoci už 15 let na chatě ropuchy, velké jako podšálky a občas přibude nová - menší

Hezké povídání:
Autor: Yezi Datum: 10.3.2006 15:01

připomnělo mi to, jak jsme pohřbívali se synkem jeho prvního, velice oplakaného, křečka - je zakopaný i se svým domečkem s výhledem na krásný lán pšenice.

žabičky:
Autor: Luboš Řehoř Datum: 10.3.2006 14:49

Mám jezírko s KOI kapry. Každé jaro se mi přijdou žáby z okolí do jezírka množit. Když se pulci vylíhnou, je místy voda úpně černá . Je velni zajímavé sledovat vývoj žab, než se mladé z pulců promění v žáby a potom jezírko opustí.

Ta fotka žabiček je tuze roztomilá,:
Autor: Kačer Datum: 10.3.2006 11:15

a fakt vypadají jako když se drží za ruce :o) snad jim chybí jenom ty plavky "ferdinandky" s modrým pruhem :o))

Re: Ta fotka žabiček je tuze roztomilá,:
Autor: Kaštan Datum: 10.3.2006 12:47

Nemá je náhodou Váš tatínek ve skříni? Třeba by jim je půjčil

Re: Re: Ta fotka žabiček je tuze roztomilá,:
Autor: Kačer Datum: 10.3.2006 13:57

Kaštánku, čirou náhodou "ferdinandky" mám, jsou po mém pradědečkovi. Já jsem totiž stále pomladší ročník :o)))

Jak jsme začali s rybičkami.:
Autor: Hanča Datum: 10.3.2006 11:00

Na počátku stál nápad mladšího synka. On náš Ondra je takový akční - nikdy u něj není daleko od slov k činům. Před časem jsem v Portrétech psala, jak nám zařídil bulíka Alfa. A obdobně to proběhlo i s rybičkami. Někde u kamaráda viděl akvárium a začal naléhat, abychom si je také pořídili. Protože jsme ale k jeho přání přistupovali vcelku laxně, rozhodl se k samostatné akci a jednoho dne si z akvaristiky přinesl v pytlíku 2 rybičky. Umístil je do flašky okurkačky, napustil vodu z vodovodu a když jsem přišla z práce, se zářícíma očima mi představil přírůstek do rodiny. Jak se však ukázalo, situaci jsme hrubě podcenili, protože ráno milé rybky již nebyly mezi živými. Ondrovo zoufalství bylo bezbřehé, plakal tak, že nebyl k utišení. Uklidnil se až tatínkovým (!!!) slibem, že si pořídí nové rybičky a budou se o ně spolu starat v pořádném akváriu. A tak se také stalo. Začínali jsme s miniakvárkem, tatínka to chytlo, pořídil si další a dnes jsme se dopracovali k 300 l nádrži.
Tak jsem se díky dnešnímu (moc pěknému) článku Beni vrátila k počátkům našeho soužití s rybičkami.

Obdivuju ty, kteří se dokáží :
Autor: Vave Datum: 10.3.2006 9:30

starat o rybičky, pro mě je to všechno moc složité. Ale akvária mě fascinují, moc ráda do nich koukám.
Vaše povídání je moc fajn a ty žabky jsou fakt jako ty tlusťoši, co o nich píše Hana W. :o)

Co se týká:
Autor: Fallowa Datum: 10.3.2006 9:09

žab,mám doma jen jednu - jmenuje se Crazy frog a je na kazetě.Můj pes se totiž zajímá o vše živé,co by se mohlo v bytě vyskytovat a to nevhodným způsobem - buď to bere jako živou hračku,nebo zpestření jídelníčku.Takže v zájmu malých tvorečků radši domů nic nenosím.

Já bych taky chtěla žabku:
Autor: Bláža Datum: 10.3.2006 7:51

do akvária, ale doma si myslí, že si dělám legraci. Jinak máme taky (asi) ropuchu na zahradě a ta si ze mě dělá legraci. Když třeba pleju záhonky, tak mi z oblibou nečekaně skočí na nohu(když jsem nejlépe naboso), nebo na ruku a já se leknu a ona se tím baví. Taky je moc legrační pozorovat našeho psa, když si ropušku očuchává a ona se třeba pohne a pes se lekne a začne couvat.  Kolikrát couvá přískoky vzad :o)
Jinak Beňo, moc pěkné čtení a moc pěkné fotky. A čichavec byl krasavec.

Re: Já bych taky chtěla žabku:
Autor: Beňa Datum: 10.3.2006 10:08

Blážo, mít vodní žabičky v akvárku je moc hezký, člověku se naskýtá zajímavé pozorování, je to takový kousek přírody doma. Není to ani náročné je chovat, ale museli jsme je dát do samostatného akvárka, žraly nám rybičky. Obdivuju vždycky terarijní žáby ve zvířecích obchodech, ale to už je náročnější. Jinak žáby vůbec jsou krásná stvoření, tedy ty ropuchy možná nejsou tak krásný, ale zajímavý určitě. Zato takoví skokánci, to když někde venku v přírodě potkám, tak bych se vydržela na ně koukat celé hodiny... A když se od rybníka ozývá kuňkání, to je úžasný konzert...

Re: Re: Já bych taky chtěla žabku:
Autor: Bláža Datum: 10.3.2006 10:30

Kolem Labe, kde máme chatu je žab spousty a od tůní se ozývá každý rok úžasný koncert. (U tůní jsou i mloci v takových obrovských kalužích) Jsem zvědavá, jak to bude letos s faunou, když Kolín vypustil ten kyanid, prý je Labe mrtvá řeka :o(

Re: Re: Re: Já bych taky chtěla žabku:
Autor: Zdena bez psa Datum: 10.3.2006 13:22

Blážo, to ani neříkejte. Já tu řeku už pamatuji živou a mrtvou a poslední roky zase obživlou. Taky mi to táhlo hlavou, když se ten hnus objevil. Jinak to krásné na obrázku určitě není čichavec. S těmi jsem byla kámoška dlouhé roky. Co se týká žabiček, máme s dcerou nehynoucí zážitek z jednoho rybníčka u Týniště nad Orlicí. My jsme tam byli na víkend a když jsme zašli k rybníčku, tak nám z pod nohou vyskakovaly stovky žabiček. Ty největší byly tak 10 mm velké. Větší žabí krásu jsem neviděla.

hergot::
Autor: Hana Williamson Datum: 10.3.2006 4:34

ty zabky maly vypadaj, jak kdyz tlustosi vlezou do bazenu. Ale vazne, co si vezmem pod ochranu, je nase zodpovednost. My mame rezidencniho ropusaka (ropusaky) uz nekolik let. takhle od leta do podzimu ropusak poskakuje po terase a mezi zahonama, hlavne navecer, v noci a nad ranem, kdyz kocouri spi na verande. Na zimu se zahrabe do humusu a zjara ho nahodne vykopnem takovyho zblbnutyho, kdyz prezimuje na miste, kam jdou bylinky. Tak asi dva tri roky jsme meli jednoho a toho samyho,. Poznali jsme ho, protoze mel nejakou kulhavou pacicku cely ty roky. A kocky ho kupodivu nezerou, aspon zatim. Cekam s napetim, odkud se vynori letos, vynori-li se. A pak strasne miluju u nas stromovy zabicky, jsou jich mraky a navecer zacnou uplny koncert a stridaj se s cikadama tak asi v 5 min.intervalech. To obcas neni slyset vlastniho slova. Nazdar zabky!!

Re: hergot::
Autor: Beňa Datum: 10.3.2006 10:09

tééééédy Hano, ty stromový žabičky, to Vám závidím

Re: hergot::
Autor: Kačer Datum: 10.3.2006 11:17

Paní Hano, chtěla jsem se Vám omluvit za můj včerejší omyl v komentářích u Grizzly. Já přehlédla to P.S.ko a celý den jsem z toho byla špatná :o(

Re: Re: hergot::
Autor: Hana Williamon Datum: 10.3.2006 13:28

Ale prosim vas, to je jedno. Ja nejsem cimprlich holka.

Re: Re: Re: hergot::
Autor: Kačer Datum: 10.3.2006 14:00

No jo, ale stejně mi to přišlo líto! Já taky nejsem cimprlich, ale...chtěla jsem říct něco chytrého, ale koukla jsem se vlevo na sedačku, kde leží moje pití holky v kalhotkách se srdíčky, páč obě hárají, Major Mrňavka ze spaní vrtí ocáskem a má svěšený nohy..a tak se mi ta myšlénka vykouřila z hlavy :o))