31.7.2021 | Svátek má Ignác


Diskuse k článku

105 PLUS: Šeřík

Když jsem byla malá, měla jsem pocit, že všechny zahrady jsou plné šeříků a rododendronů, alespoň v mém městě na kříži tomu tak bylo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jajka 27.5.2021 19:58

Nakonec jsem si dnes užila spoustu šeříkové vůně. Totiž kolem naší zkratky k místnímu obchodu a sídlišti, mezi nálety pod vedením, roste bezů docela dost. A já celé odpoledne byla na zahradě a čerstvý západní vítr mě tou vůní zásoboval :-)...

M. Crossette 27.5.2021 19:40

Už jsem někde dříve psala, že šrřík tady bohužel neroste. Před lety jsem měla (od Yves Rocher) parfém s šeříkvou jeho vůní, měla jsem ho velice ráda. Už ho bpohužel nedělají. Tedy dělají, nadějně jsem ho koupila, ale už je to zcela jiná vůně, má daleko do té první.

Jiank mi v hlavě zní tahle písnička. Tedy je asi původně básnička, ale já jí umím od maminky jako písničku. Nevíte náhodou někdo, autora těhle krásných slov ? V

Rád mám naše domky, rád mám českou ves, střemcha nad ní voní, kvete u ní bez.

Prší na ní květy lip a jabloní, do oken jí zjara višně zavoní.

Vrba sedla k vodě s olší rozpráví, dlouhý topol v dáli šumí pozdravy.

A těm, kteří v hrobě žalu necítí. Kaštan všechny květy v máji rozsvítí.V

Pamatuji se, že kdykoliv jsem viděla kvést ty svíce kaštanů, tahle písnička mi hned naskočila.

A. Zemanová 27.5.2021 19:17

Mám radost z vašich voňavých šeříkových komentářů a děkuju za ně. V

Dnes jsme byli u Uhlířských Janovic pro impregnovanou kulatinu (na takový objekt do zahrady) a cestou jsme míjeli spoustu zahrad s rozkvetlými šeříky a velkou radost mi udělalo i několik rozkvetlých kaštanů. Teď to všechno půjde skoky. Odpoledne jsem koukala na ořech ve vedlejší zahradě, listy mu rostou přímo před očima.

Jajko, to moje plánování byla taková směska potřeby trochu se odclonit od sousedů, ale ne moc, chtěla jsem malou vodu a bylo potřeba někam zasadit převezené rostliny. Nakonec jsem to taky řešila za pochodu. Některé rostliny jsem vybírala na internetu podle velikosti, aby se vešly do proluk, a to byly nejednou taky velké chyby. Ostatně, až se všechno rozroste, tak si budu drbat hlavu znovu. :)

Z. Jajka 27.5.2021 16:28

V uličce v kopci pod Strahovem měla skoro každá zahrada u plotů šeříky, to bylo vůně! Chybí mi, i ta pozdější vůně lip.

Lípu si tu nezasadím, ale šeříky ano. Protože jsem hračička a pokusník, tak jsem si přivezla i nějaké semenáčky bezů ze Smíchova, jeden měl cca metr. Ten už roste u plotu k sousedům... Další zkusím pěstovat v květináči na terase.

Na rozdíl od Vave jsem zahradu moc neplánovala (úplně jiná světová strana, jiné mikroklima), o něco si řekl terén, něco jsem nevymyslela úplně dobře... například juky v dolním západním rohu... Tak ty se postěhují a místo nich poroste šeřík nebo dva :-)

Nejvíc postrádám "babiččin" šeřík, Menší, drobnokvětý s bělavými narůžovělými kvítky. Nenapadlo mi zachránit alespoň odkopek, když se kdysi na Smíchově stavěla garáž...

L. Jakovljevičová 27.5.2021 13:38

Šeřík mám ráda už od mala. To takhle jedna malá holka chodila zpívat do kostela. Taky na májové pobožnosti, každý večer celý květen. A v kostele to tak krásně vonělo narciskami a šeříkem. A venku taky voněl šeřík pro změnu ze Žofína. A tak když kvete šeřík, jsem na chvíli zas ta malá holka:-)

T. Zana 27.5.2021 13:03

Mám ráda vůni šeříku, teď v Praze kvetou jako divé (no, už dokvétají). Ale dlouho mi ten zážitek kazila právě asociace s Rudou armádou :-P.

Co si teď užívám nejvíc je rozkvetlý kaštan. Mám ho před oknem a kvete jako divý (obvykle míváme plný balkon pylu, letos díky počasí po dlouhé době zase ne, díky, svatý Petře ;-)).

Z. Lika 27.5.2021 12:24

U nás se tradovalo (no, padesát let je to, ale kdoví, možná se moc nezměnilo), že nejodolnější a nejvděčnější je úplně obyčejný fialový šeřík. Nejchoulostivější byl bílý - vymrzal, usychal, špatně obrůstal. Podobně i ty plnokvěté.

Z. Janaba 27.5.2021 10:59

Šeřík, jasmín, konvalinky, silné vůně, které kolem domu nemám. Ale načuchávám si je do zásoby, když chodím venku se psem. Před lety jsem šeřík zasadila a mám kvůli němu špatné svědomí. Asi má pod sebou skálu, tak se mu nedaří. Skála je tu všude. Ríkám mu, měl si se mnou pech, hochu, jinde mohlo být líp!

A mám dotaz. Jdou přesadit pomněnky? Kolem nás rostou, tak jsem vloni trs vydloubla, zasadila, nepoložil se, vypadal životaschopně a teď se ještě neukázal. Je fakt, že letos je jaro nejaro, ale mám dojem, že při venčení jsem už střípky té modroučké barvy zahlédla. Ubezdušila jsem je jako ten nešťastný šeřík?

Z. Lika 27.5.2021 12:25

Pomněnky potřebují kyselejší půdu a spíš polostín. A kořeny hluboké nebudou mít, takže by to mohly dát. každopádně to brzy zjistíš :-)

Z. Janaba 27.5.2021 14:33

Polostín mají, půdu nevím, nevím. Teprve musím ochutnat! :-) Snad vykouknou, mám je ráda.

E. Zvolánková 27.5.2021 15:14

Mně roste v temném koutě pod hruškou ta "bahenní" pomněnka. Je krásná, ale je taková samotinká. Půda je tam jílovitá, tvrdá, hnusná, ale téhle malé "modřince" se tam líbí. Nemám odvahu ji strkat někam jinam.

Z. Matylda 27.5.2021 10:42

Šeříky u nás letos vykvetly pozdě. Chodila jsem na ně za dědinu, kde je kvůli nové výstavbě vysekali. Asi budu muset zaskočit do polí, kde rostou na místě, kde asi bývla zahrada. A chci mít za zahradou svůj, ještě jsem na hezký v zahradnictví nenarazila.

Z. Jenny 27.5.2021 9:20

Vzpomínky na šeříky. S jedním jsem vyrůstala na zahradě v rodinném domě,pod ním byla všechna naše zvířátka,co přešla duhový most.Dům byl asanován za účelem nové výstavby paneláků, šeřík to ještě chvíli přežil, chodila jsem se na něho dívat, pak musel ustoupit výstavbě hřiště,stejně jako modřín, který jsem sázela s tatínkem. Další ,na který mám vzpomínku byl bílý krásný šeřík,jeli jsme kolem něho služebním autem, já byla tenkrát mladá,štíhlá a po jedné štamprli lihového moku jsem po šeříku zatoužila. Kolegové ochotně vyskočili a jali se škubat. Před barák na dědině vylezla babka ( asi tak nyní v mém věku) a volala "Tato(manželi),poď se podívať,oni to rvó(trhají) jak ze svojiho" Naštěstí bylo auto rychlé a já měla šeřík. Posléze v novějším bydlíku jsem mohla vyjít na balkon-lodžii a pro šeřík stačilo jen natáhnout ruku. Takhle jsem si ho natrhala i ten den ,kdy nás postihl ódér z Černobylu,pršelo a spad byl, jaký nevím, možná, že jsme pak doma i svítili. Teď mám šeřík za domem a už se jen kochám. A taky je možný, že letost tak nějak nevykvetl na slavný den osvobození, schválně. V

Z. Lika 27.5.2021 9:18

Mám to štěstí, že pár kroků od nás je šeříková stráň. Šeříky jsou různých druhů a kvetou postupně. Moc ráda se do toho oblaku vůně chodím "koupat".

Z. Iva 27.5.2021 9:14

Prý bylo v pětačtyřicátém velmi teplé jaro, takže ty šeříky opravdu kvetly. Jako dítě ze Severu jsem to zažila snad jednou nebo dvakrát, že nakvetly na začátku května. Obvyklejší bylo sněžení na 1.máje :-/

A. Alimo 27.5.2021 8:22

Šeříky u nás začaly teprve rozkvétat a já se zrovna dneska chystám, že odpoledne při procházce, na kterou si vezmu kromě psa i nůžky :-), si odstříhnu z keřů, co mám za zahradou pořádnou kytici, kvete tam krásný fialkový a bílý šeřík. Někde jsem dokonce četla, že se má stříhat, že se tím keř posílí. On sice ve váze moc dlouho nevydrží, ale nádherně provoní celý byt.

Š. Matyášová 27.5.2021 12:41

ty ustřižené konce musíš hodně rozmělnit..máti je potloukala kladívkem, pak nasákaly hodně vodu a vydržely, když to neudělala za dva dny byl pryč..nedokázasl pít....

Z. Yga 27.5.2021 7:58

No jo, šeříky až bíle začnou kvést... Tak já se taky divila, že byla RA zasypána šeříkem - u nás se bojovalo okolo patnáctého dubna, a to je na šeříky brzo a v Praze v máji zase pozdě - aspoň podle minulých let. Ale letos to v té Praze mohli stihnout (stejně tak ty rozkvetlé kaštany v barikádách se mi moc nezdály)

Jinak já mám též šeříky ráda a u nás na ně mnohdy narazím i "v divočině". V Lednici byla šeříková alej, ale po loňském "ozdravném" zásahu místní radnice si nejsem jistá, jestli se vzpamatuje... ;-€;-€

J. Fialová 27.5.2021 8:33

U nás tehdy bylo tak akorát :) Máma měla fotku z toho dne, byly na ní šeříky.

A. Bytová 27.5.2021 9:23

V TV proběhl nedávno pořad jakéhosi popírače faktu, že Prahu osvobodila RA. Tvrdil, že ona známá fota tanků zasypanýma šeříkama jsou z Plzně, kde takto vítali Američany. Přiložena byla fotka ruského tanku T34 obloženého šeříky, který projížděl Prašnou branou. :-P

Z. Yga 27.5.2021 9:45

No mám takový dojem, že první v Praze byli Vlasovci...

A. Bytová 27.5.2021 9:58

No to máš pravdu, ale Němci a zrovna tak Vlasovci utíkali před RA. Před povstalci vesměs s flobertkama těžko. Nemám ráda, když se falšujou dějiny, už jsem to zažila.

Z. Yga 27.5.2021 10:26

Já nechtěla brát RA jejich zásluhy, dokonce nevím, jestli Vlasovci měli tanky (měli?). bylo to jen takové podotknutí... asi nevhodné :-(

A. Bytová 27.5.2021 11:04

Vlasovci měli těžkou vojenskou techniku, a pravda, Prahu uchránili před velkým krveprolitím civilního obyvatelstva a zbraněmi, které rozdávali obráncům barikád. Ale RA se báli víc jak čerta a měli proč.

Přála bych si, aby si všichni ti, co bagatelizují roli RA zašli na vojenský hřbitov v Praze na na Olšanech a spočítali ty desítky ruských jmen padlých. Všechno tak kluci okolo 20let, z dnešního pohledu děti. Víš Ygo, snažím se být na stará kolena objektivní. :-)

Jo a ROA (Vlasovci) mají na pravoslavném pohřebišti na Olšanech masový hrob, taky jich nezahynulo málo.

Š. Matyášová 27.5.2021 12:48

díky Abytko!!!!

Z. Jenny 27.5.2021 17:12

Abyt! Naprosto chápu ! To falšování dějin je opět úlitba vlezdoprdelistů. Objektivní dějiny jsou vzácností,bohužel!

A. Bytová 27.5.2021 18:20

Tak tak. Když jsem před rokem 89 chodila na Olšana zapalovat svíčky taky k památníku Spojenců, obyčejně tam člověka STB buď nepustila vůbec nebo legitimovali a vyfotili. Je to stejný, jen naopak.

M. Crossette 27.5.2021 19:44

Abyt, plný souhlas !! Na vojenském hřbitově jsem nikdy nebyla (moje hanba), ale s manželm jsem kdysi prošli dukelský památník - nezapomenutelné, někde mám odtamtud fotky !

E. Zvolánková 27.5.2021 7:30

Krásné, "šeříkové" ráno všem. Já šeříky miluju, ale bohužel na ně mám alergii, takže už jsem nějaký ten týden "na práškách" , ale s tím antialergikem dobrý. Sousedi mají krásný fialový keř, který zdatně plotem leze k nám, ale letos jsme ho s těžkým srdcem museli na té naší straně ostříhat, protože naše pěstitelská zahrada se rozrůstá a už nebylo kam dát patyzony a cukety, takže aby měly světla dost, muselo kus šeříku pryč. Ale keři to neublížilo, kvete a voní tam dál. Že mám na něj alergii jsem zjistila už dávno, když ho v sezóně vždy kolegyně nosila do práce do vázy a já okamžitě začala slzet a smrkat. Zaplaťpánbůh jsme pak každá dostala svou kancelář a ona si může užívat šeřík a já můžu dýchat.;-D

Š. Matyášová 27.5.2021 6:46

jak já ujíždím na konvalinkovým mejdle, tak moje máti na šeříkovým..ještě má doma dvě ty původní plechové kazety s těmito mýdly... šeříky jako keře miluju..všechny jejich barvy..jsou nádherné,stejně jako kalinové knedlíčky...

když nezalejvají technické služby, zalejvám v dobách sucha keře kolem domu, aby to daly...a třídu máme v centru taky Vaví, třídu Míru (dříve Stalinova, před ním Hitlerstrasse...)