6.12.2019 | Svátek má MikulášDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VíP: Aneb víkendový pokecníkŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 61, poslední: 2.4.2018 9:58, přehled diskusí

omluva...:
Autor: Z. Jitur Datum: 2.4.2018 9:23

všem, nebyla jsem na příjmu, Jitka

Veselé Velikonoce:
Autor: Z. Yga Datum: 1.4.2018 19:37

Dodatečně přeju veselé Velikonoce - doufám, že konečně dorazí i teplíčko.

Jinak tady jsou fotky, jak to vypadalo na jihu Jižní Moravy posledních pět březnových dnů.

http://yga.rajce.idnes.cz/2018_Konec_brezna/#

Přeju všem krásné Velikonoce!:
Autor: D. Ruščáková Datum: 1.4.2018 17:17

Užijte si je přesně tak, jak je máte rádi:))

Vítr fičí:
Autor: K. Holubová Datum: 1.4.2018 16:06

pěkně studený po celý den, ale dopoledne svítilo slůňo tak, že prádlo, které jsem pověsila na lodžii na sušák krásně proschlo. Teď už je zase chladno, takže lodžii zavřu.

Dneska měli kočičáci první probíhačku po lodžii od dopoledne, kdy jsem se vzbudila a otevřela jim dveře. Mají tam vysokou dřevěnou rohovou polici, tak po ní se to šplhá jedna radost. Pak si skočí na škrabadlo, proběhnou zbytkem lodžie a stejnou cestou zpátky. Naproti v paneláku sousedi začali víc kouřit na svých balkonech, protože pozorují naší malou ZOO. A oni se předvádějí a užívají si vzduchu a probíhačky.

A já jsem si uklidila a mám toho tak akorát dost, takže zapadnu do čistě povlečené postýlky a co usnu nebo si budu číst......... to se uvidí.

Sníh u nás není,:
Autor: Z. Vave Datum: 1.4.2018 13:51

ale severák dnes fičí znamenitě. Brrr! Ještě že rodinné návštěvy proběhly za lepšího počasí.

Radost pejsků ze sněhu bývá nakažlivá, ovšem je to lepší v zimě, než v létě. :)

Přeju všem krásné Velikonoce a děkuji za zaslaná přání.

Re: Sníh u nás není,:
Autor: Z. Jitur Datum: 2.4.2018 9:58

Radost pejsků ze sněhu bývá nakažlivá, ovšem je to lepší v zimě, než v létě... upřímně jsem se zasmála, s tím nejde, nic než souhlasit, tak snad už teď další bílo nepřijde.

Milá Jitur,:
Autor: Z. Jenny Datum: 1.4.2018 12:15

krásné písání mne potěšilo,plyšáček je úžasný. Jak psala níže Marička,vpadá ten malý Qvíček jako hračenka. Bezva fotky, to se ví, zima se ne a ne pustit, však ono to přijde. :-)

Luhačovice nezklamaly, jsou to velmi pozitivní lázně, jen počasí bylo to pravé dubnové. Užily jsme si to s kolegyňkou skvěle, bydlely jsme ve vile naproti Jurkovičova domu, který je krásně zrenovovaný, dole bazén s teplou vodou a k tomu procedury, paráda.

Psí slečinky přežily s přednostou celkem slušně a ta vítačka! Málem jsem přišla o zuby. :-)) Kočenky už to znaly,takže pěkně počkaly ve frontě na mazlení.

Přeji všem pohodové svátky Velikonoc a jara !

Re: Milá Jitur,:
Autor: M. Crossette Datum: 1.4.2018 15:42

Jenny, vítej zpátky, ráda čtu, že sis i přes nepříjemné počasí užila. Ale zasmála jsem popisu vítání. Já když jdu večer vedle pro Trixie, také si musím "hlídat zuby" a raději se k ní už v prvním vítacím momentě ani neshýbám. Kolikrát to byla taková rána pod bradu, až mi luplo v pantech čelistí :)

Re: Milá Jitur,:
Autor: Z. Jenny Datum: 1.4.2018 22:11

Jo, to mi povídej! To jsou řuchance! :-)

Re: Milá Jitur,:
Autor: Z. Jitur Datum: 2.4.2018 9:56

děkuji za pochvalu i za Quickse...

Hezké sváteční dny:
Autor: Z. Tečka Datum: 1.4.2018 11:22

prosluněné nejen sluníčkem ale i dobrou náladou!

Tady zatím svítí, jen jsem koukla, jak se další kytky derou ven, ta jarní síla mě nepřestane udivovat. Kočky jsou jak jaté, z výšky pozorují cvrkot na zahradě, a že ten teda je :)

Hezké Velikonoce!

Re: Hezké sváteční dny:
Autor: D. Ruščáková Datum: 1.4.2018 17:10

Hm, tak u nás se ta jarní síla nějak fláká (ano, i tady dnes vane severák, už zase popadaly stromy kousek od naší vísky) - moje krokusy pořád ještě nekvetou, malá zavřená poupata u jedněch, druhé je ještě ani nemají a nejsou ani 5 cm vysoké. Nemít ty sněženky a trs statečných (letos trpasličích:)) narcisek, tak klidně může být začátek března! Ale i u nás má být od úterý až 14 stupňů, tak doufám, že se rosničkáři nespletli :)

Re: Hezké sváteční dny:
Autor: Z. Tečka Datum: 1.4.2018 17:58

Ááále nech bejt, Dede, ty kytky, a nejen ony, do toho pak šlápnou, až tě to bude mrzet :).

hezký sváteční den:
Autor: Z. Xerxová Datum: 1.4.2018 6:38

hezkou velikonoční neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům... :o)

Bílý poprašek všude kolem a teplota kolem nuly...

Re: hezký sváteční den:
Autor: T. Zana Datum: 1.4.2018 11:51

Taky přeju hezké velikonoce!

Panečku, vás se ta zima drží.

dotaz ohledně vajec :):
Autor: M. Crossette Datum: 31.3.2018 21:41

Najednou jsem si uvědomila, že já vůbec nevím, jak často snáší husa či kachna. Stejně často jako slepice, tedy každý druhý den či tak? To asi ne, to by se tahle vejce běžně prodávala jako slepičí, což se neděje. Ale kraslice se malují i na tahle větší vejce - kachní, husí. A když je opeřenkyně nesnáší stejně často jako slepice, tedy jen když budou mít mladé, to se jim berou z kukaně oplozená, než je začnou zahřívat? Není to pak na kraslice hřích a škoda? Asi blbý dotaz, ale já to fakt nevím, tak mě prosím někdo poučte ! Děkuji :)

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: Z. Inka Datum: 1.4.2018 8:12

Maričko, kdyby se husí či kachní vejce "vyráběla\ů jako ta slepičí, nebylo by to asi tak jednoduché. Ona ani slepice nesnáší každý den a hlavně ne celý rok. Kachny a husy snáší na jaře podle počasí jednou či dvakrát, tak jako přírodní jedinci. Slepice, perlička se staletí chovají pro vajíčka, kdyby to bylo na nich, nanesou si jedno či dvě hnízda, postarají se o mladé a jinak vajíčka snášet nebudou.

Předpokládám, že na kraslice se berou vajíčka neoplozená, protože do líhně se dávají jen oplozená. Jinak když se vajíčko vezme po snešení i oplozené, zárodek odumře, pokud není zahříván.

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: Z. Iva Datum: 1.4.2018 10:08

Inko, to je ten červený flíček který občas bývá u domácích vajec?

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: Z. Matylda Datum: 1.4.2018 15:10

Ne, ten flíček je kousek děložní sliznice, který se tam dostane, jak se to vejce pohybuje v patřičných cestách. Většinu oplozených vajec nepoznáš (já je totiž jím běžně, nekupuju v obchodech, ale mám z naší farmy).

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: M. Crossette Datum: 1.4.2018 15:37

Matyldo, já se pamatuji, že když se dříve vajíčka v obchodě kupovala "po kuse do sáčku", tak prodavačka každé vajíčko nejprve prosvítila. Proč to dělaly? Jestli není uvnitř zkažené, nebo v něm je nějaký něžádoucí seschlý zárodek?

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: Z. Matylda Datum: 1.4.2018 16:44

Podle prosvícení s eprý dá poznat kvalita vejce. my je prosvěcujeme tuším sedmý den po uložení do líhně, jestli jsou oplodněná. To, jestli jsou oplodněná, na úplně čerstvých vejcích nepoznáš. Nikdy nejsou všechna.

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: M. Crossette Datum: 1.4.2018 15:32

Ivo, díky za odkaz. To je krásná forma! ALE, když kynuté těsto přiklopíš, jak zjistíš že je propečené? Přeci formu nevytáhneš, odklopíš a pokud těsto není dopečené zase zakryješ a šoupneš do trouby! Ale asi už to máš po letech odhadnuté jak dlouho musíš péci. A 31cm - to už je z ní docela pěkně velký beránek :)

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: Z. Iva Datum: 1.4.2018 18:20

Ono stačilo mírně nadzvednout víko a škvírou píchnout špejli. Pekla jsem v ní párkrát.

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: M. Crossette Datum: 1.4.2018 15:25

Inko děkuju moc za vysvětlení! Proto jsou kraslice z těchto vajec vždy mnohem dražší - nejen pro větší plochu zdobení, ale jejich menší dostupnost.

Re: dotaz ohledně vajec :):
Autor: Z. Jitur Datum: 2.4.2018 9:53

také díky za poučení, jak to s těmi vajíčky je...

Přeji krásné pržití Velikonoc !:
Autor: M. Crossette Datum: 31.3.2018 17:41

a Jovo (ke včerejšku), moc hezký velikonoční beránek. Velmi matně si vzpomínám, že maminka take měla formu na beránka. Ale jak často ho dělala už si nevzpomenu. Asi proto, aby byl beránek "celý" musela maminka upéci vlastně dva a pak je slepovala myslím nějakou polevou. Asi to bylo dost pracné. Jak pečete(tedy jestli pečete) beránky vy? Ze dvou dílů, nebo jen "polovičního" ?

Jitu, krásné fotečky rozdováděného psíka. ALE!!! Já si článek otevřu a posunuji fotky s popiskami. No a jak koukám na otisky stop, tak u té další fotky jsem čekala popisku něco jako "a vida, nějaké dítě tu ztratilo plyšového medvídka" :) Prostě rozvalený Quicks mi fakt přišel jako plyšová hračka :) Ale jakmile jsem zjistila svůj omyl, už jsem se kochala fotkami, jak si Quicks na sněhu užívá. Jako čínský panda - jistě jste take viděli ta videa, jak se panda vyvaluje a klouže.

No a co mi udělalo radost! Předevčírem jsem na obloze zaslechla a zahlédla rorýse! Ale to ještě nejsou "naši", takhle každý rok nejprve zahlédnu ty, kteří letí asi o kus severněji. Ale je to jasné znamení, že i ti naši už jsou na cestě. Snad jen s jednou vyjímkou zatím vždy dorazili přesně na Velikonoční neděli nebo pondělí. Stihli jsme jim připravit čistý komín, minulý týden tu byl kominík. Tak je budu zítra nebo v pondělí chodti vyhlížet na zahradu, abych je uvítala :).

Re: Přeji krásné pržití Velikonoc !:
Autor: M. Crossette Datum: 31.3.2018 17:42

pardon za překlepy - "prožití" a "Jitur" !

Re: Přeji krásné pržití Velikonoc !:
Autor: T. Zana Datum: 31.3.2018 18:40

U nás se beránek nepekl - vlastně nevím proč. Ale nepeču ho taky, nemám ráda piškotové těsto - je mi jasné, že se dá upéct i z něčeho jiného, ale pro dva?

Panečku - rorýsi :-) Od nás teprve asi před deseti dny odletěli havrani (což mi přišlo docela brzo, zažila jsem je i na samém konci března). Do příletu rorýsů máme ještě měsíc.

Re: Přeji krásné pržití Velikonoc !:
Autor: Z. Yga Datum: 31.3.2018 18:55

No já minulý týden poprve letos slyšela skřivánka, a to se říká, že musí na Hromnice vrznout, i kdyby měl zmrznout!

Re: Přeji krásné pržití Velikonoc !:
Autor: M. Crossette Datum: 31.3.2018 19:41

Zano, YGO, jak ptáci přesně vědí, kdy přiletět a odletět je jedno z těch úžasných tajemství přírody. Myslím, že rorýsi se dají na cestu po prvním jarním úplňku, ale nevím, jestli to platí u všech ptáků. Dokonce jsem asi před třemi dny zahlédla na zahradě kolibříka! Ale to je také každoroční jev, to jsou ti co před sebou mají ještě další cestu na sever či někam jinam. Sice jsem rychle pověsila jedno krmítko s nektarem, aby se posilnil na cestu, ale už jsem ho (nebo žádného jiného) neviděla, tak snad našel zdroj jinde. Naši kolibříci přiletí až v červenci.