PSÍ ROZCESTNÍK: Fototestík – Yoda na Baltu
G2. ostrov Poel foto: Xerxovi, Neviditelný pes
Pojďme si hrát. Testík ukrývá dvacet sedm otázek. Některé odpovědi jsou snadné, jiné ne. Řešení si zatím nechte pro sebe, pište jen, kolik míst si myslíte, že poznáte (nebo zjistíte – neb některé odpovědi budete muset hledat). Večer doplním do diskuze správné odpovědi. Ke každému místu patří dva snímky. Jeden by měl být typický, druhý je často s Yodou. Budu ráda, když si budete hrát :o)
Město A – jak se jmenuje město, u kterého stojí 52 metrů vysoká a 440 tun vážící soška. Je relativně nová, postavena byla v roce 2010.
Místo B – stejně se jmenuje velký polský ostrov i město na jeho okraji. Jako nápověda může sloužit skanzen, kde jsou k vidění stavby starých Slovanů i Vikingů, neboť ti se v této oblasti setkávali
Město C – jak se jmenuje polské přístavní město, v jehož katedrále se nachází slavné varhany – jsou barokní a při hře se na nich pohybují sošky. Ve městě se koná řada varhanních koncertů.
Město D – Řeka Svina rozděluje město na dvě části. Dominantou jedné je nejvyšší cihlový maják, dominantou druhé je starý větrný mlýn na pobřeží.
Město E – jak se jmenuje město na břehu řeky Pěny, ve kterém je zvedací most, který umožňuje několikrát za den proplout čekajícím lodím.
Město F – tak tohle bude snadné. Hlavní město spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko je obklopené řadou jezer a má krásný vodní zámek s velkými zahradami.
Ostrov G – jak se jmenuje ostrov spojený s pevninou silničním mostem, který leží severně od následující hádanky a který je vyhlášenou rekreační oblastí – má písečné pláže a příjemné podnebí.
Město H – je staré hanzovní město. Po vestfálském míru připadlo Švédsku a patřilo mu až do roku 1903! Je plné velkých cihlových staveb, jen z katedrály stojí jen věž.
Město CH – a další staré hanzovní město plné cihlových věží. A navíc se v něm vyrábí marcipán. Spousta marcipánu. Holštýnská brána do města je skutečně impozantní.
Město I – na západě Jutského poloostrova leží nejstarší dánské město. Kousek od katedrály stojí i ruiny cihlového vodního hradu. A stojí tam socha královny, se kterou se ještě při našem hádání setkáme.
Poloostrov J – jak se jmenuje nejsevernější chapadlo poloostrova Hindsholm? Krásná krajina oblých kopečků, pastviny plné oveček, rackové, vítr… a také pohledy na úžinu Velký Belt.
Město K – Tohle bude snadné. Jak se jmenuje město, kde na slavné plastové „kostičky“ narazíte snad všude.
Místo L – Pohanské pohřební mohyly, runové kameny i starý kostel. Jak se jmenuje jedno z nejnavštěvovanějších míst Dánska?
Město M – Je třetím největším městem Dánska a také správním střediskem ostrova z hádanky W. Má jednoho opravdu slavného rodáka – a ve městě se s jeho jménem setkáme na řadě míst.
Ostrov N – tohle až tak snadné nebude. Jedná se o ostrov v úžině Malý Belt, který je mostem spojen s velkým ostrovem z hádanky W. Maják, duny, písečné pláže, vlny… prostě krása.
Zámek O – prý se jedná o nejzachovalejší renesanční vodní hrad v Evropě. Zámek je stále soukromým sídlem, ale udržované zahrady a muzea a hřiště a labyrinty lákají na návštěvu velké i malé.
Hora P – je to nejvyšší hora Svanninge bakker, tedy Labutích kopců. Příjemná procházka, vždyť ten kopeček má jen výšku 126 metrů nad mořem. Zajímavé výhledy, polodivocí koně a spousta zralých obřích ostružin.
Město Q – Jednoduchý úkol. Jak se jmenuje hlavní město Dánska.
Osoba R –Vdávala se v katedrále hádanky CH. Žila a zemřela na hradě z hádanky I. A pohřbena je po boku svého muže v klášterním kostele v hádance V. Jak se jmenovala před svatbou a jak po ní?
Osoba S – Jak se jmenuje slavný rodák z města M? Přiznám se, že mě jeho pohádky neoslovily, takové Děvčátko se sirkami…
Most T – v městě H je zajímavý malý most. Jak se jmenuje a proč je zdoben zrovna čuníky?
Fontána U – jak se jmenuje fontána v hádance Q? Je z počátku dvacátého století a leží poblíž přístavní pevnosti.
Město V – Jak se jmenuje město, které ve středověku bylo královským sídelním městem a kde je v klášterním kostele sv. Benedikta pohřbena řada dánských panovníků.
Ostrov W – jak se jmenuje ostrov, který je ze západní strany omýván vodami Malého Beltu a ze strany východní vodami Velkého Beltu.
Moře X – Asi nejjednodušší otázka. Navštívili jsme tři státy a každý den se koukali na moře. Jak se jmenuje?
Moře Y – Není to Balt, není to Severní moře. Je to něco mezi tím. Někde píší úžina, jinde záliv, jinde mělké moře. Prostě je to Kočičí díra.
Osoba Z – Jak se jmenoval muž, který vymyslel tu báječnou stavebnici, se kterou si hrají ti nejmenší i ti větší a často i dospělí na celém světě. Barevné plastové dílky s čudlíky prostě patří k Dánsku – a i k téhle dovolené.
Foto: Xerxovi