21.9.2021 | Svátek má Matouš


PSÍ ROZCESTNÍK: Night v Toskánsku - část druhá

7.9.2021

Předchozí díl najdete zde.

Den třetí: Ráno si kdo chtěl, mohl přispat. A tak někteří již velmi brzy brázdili bazén (obě malé holky vstaly překvapivě brzy) a jiní dospávali (nejdéle vydržel Vilém). Ale již chvíli po desáté vyrazila výprava do Sieny. Bydleli jsme jen kousek (asi 15 km od centra) a plán byl jasný – zmrzlina, prohlídka katedrály včetně knihovny Piccolominiů, oběd a nakonec návštěva slavného náměstí ve tvaru mušle.

Siena - katedrála

Siena - katedrála

Doma jsem zůstala jen já a Night. Byl by chudák v rozpálených uličkách historického centra, čekat před katedrálou, než si ji ostatní prohlédnou, ležet slušně pod stolem během oběda… nene, líp mu bylo doma. A protože já v Sieně už byla, tak mě to vůbec nemrzelo. Krásně jsem si několikrát zaplavala bez rizika, že budu zákeřně topena, posbírala jsem z hladiny bazénu pár květů, lístků a utopených hmyzáků… ohřála si kastrůlek se zbytky od včera… a čas samoty rychle uběhl.

Siena - náměstí Campo

Siena - náměstí Campo

První cesta všech po návratu vedla pro plavky a hurá do vody. Bazén byl velká vymoženost, kvalitu ubytování opravdu výrazně pozvedl (i když domek chyby neměl). V bazénu se řádilo, ale taky trénovalo. U někoho jen ponoření obličeje, u někoho první tempa a jinde ladná šipka či základy motýlka.

Siena - katedrála

Siena - katedrála

V Sieně se jim líbilo. Katedrála je úchvatná, bohatě zdobená. Přítomnost děl Michelangela a Donatella některým odhalila tajemství, že tato jména nenesou jen želvy Ninja. V knihovně nevěřícně zírali na knihy, které byly ručně psané a ilustrované. A malovat strop a zdi by tam prý taky nechtěli.

Siena - radnice na náměstí

Siena - radnice na náměstí

Ale zcela pochopitelně daleko zajímavější byla návštěva pizzerie, možná jí trochu konkurovala zmrzlinárna. A jen na okraj – v katedrále nefungoval systém nákupu vstupenek, takže platby jen v hotovosti a nebyly k dispozici žádné slevy na vstupném – ani pro Trpajzlíky…

V bazénu

V bazénu

Den čtvrtý: byl zcela oddychový. Teploty byly docela vysoké a nebylo třeba otrávit dětskou část expedice neustálým cestováním za poznáním. A tak tedy uprostřed týdne jen bazén a zase bazén a poobědový seriál a bazén a zase bazén a večerní film. Night dělal plavčíka – nadšeně běhal po hraně bazénu a snažil se u ničeho podstatného nechybět. Naučil se chodit pod sprchu a tak byl často úplně mokrý. Jen málokdy na chvíli padnul do stínu (ehm – vždy na moje šaty, ty podle toho vypadaly).

Plavčík na číhané

Plavčík na číhané

Snažila jsem se ho přesvědčit, aby k bazénu chodil po širokém pozvolném schodišti, ale ne – dogoun běhal (stejně jako děti) nejkratší strmou stezkou nepravidelných nášlapných kamenů. Kvůli psovi jsme s Pepou spali v jediné ložnici v přízemí… a pes chodil nahoru dítka kontrolovat a mramorové hladké točité schody uvnitř domu mu vůbec nevadily. Někdy pak nahoře vyběhl na zahradu, ale někdy zvesela klouzal po hladkém mramoru i dolů.

Plavčík zmožen vedrem

Plavčík zmožen vedrem

Den pátý: Byl náročný. Ráno jsme s Nightem osiřeli a tentokrát jsme byli sami až do pozdního večera. Neboť do Pisy to bylo docela daleko a hlavně na odpoledne měla dítka slíbené koupání v moři. Zvažovala se i návštěva akvária v Livornu, ale na to už opravdu čas nevybyl.

Pisa - katedrála a křtitelnice

Pisa - katedrála a křtitelnice

V Pise dítka s doprovodem navštívila opravdu jen Náměstí Zázraků. Čtyři slavné stavby je zaujaly, ale přeci jen kdy už budou ty špagety… a zmrzlina… a to móóóře. Ligurské moře je nakonec zklamalo. Kalné (inu písek – dítka jsou rozcapená průzračným Jadranem), občas řasy, navíc bylo mělké a hlavně lidi a lidi a zase lidi.

Pisa - padlý anděl

Pisa - padlý anděl

Přijeli pozdě a byli unavení vedrem i dlouhou cestou auty. Ale po večeři a filmu na nás čekalo ještě noční plavání. Jen nejmladší člen výpravy usnul a tak si s námi za svitu měsíce, hvězdiček (a venkovních lampiček) nezaplaval.

Noční plavání, Night dozoruje

Noční plavání, Night dozoruje

A příště bude konec…

Foto: Xerxovi. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do krásné fotogalerie.

Xerxová Neviditelný pes


Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...


KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více...
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !