Neviditelný pes

ROZHLEDNÍK: Užitečná obludka

23.2.2010

To svoje jméno si taky dal sám a nejsem si tak jist zda tam to sapiens také patří. To jen soudím podle toho, jak se na kuličce Zemi chová a co tropí. Zvláště v posledních pár stovkách let. Švehla - Austrálie - clownfish 1

Takové ukázkově vyvážené prostředí je na příklad na tropických a subtropických korálových útesech. Po ponoření pod hladinu oceánu se jeden octne v pohádkové zahradě světa ticha. Korály a jejich obyvatelé hýří těmi nejfantastičtějšími barvami a všichni jsou na sobě vzájemně závislí. Třeba taková clownfish. Tedy rybička klaun.

Tyto mají jméno podle svého zbarvení, připomínající ksichtík klasického klauna s ostře ohraničenými barvami. Těchto rybiček žije všeho všudy asi 27 druhů a všechny jsou symbiotické s jedovatými potvůrkami, mořskými sasankami. Největší rybičky dorůstají až 18 cm.

Clownfish se obvykle živí malými bezobratlovci, kteří by mohli jinak být mořské sasance škodliví. Mořská sasanka jí na oplátku poskytuje úkryt před potenciálními nepřáteli ve spleti svých vysoce jedovatých chapadel. Pro tuto rybičku však jedovatá není, nebo rybičku nevnímá jako potravu a jed není aktivován. Exkrementy clownfish představují pro mořskou sasanku výživnou potravu. Clownfish je všežravec.

Švehla - Austrálie - clownfish 2Další příklad jak se tento kouzelný ekosystém udržuje v rovnováze je maličký mořský slimáček zvaný "Blue sea slug" (Glaucus atlanticus). Je to obludka k pohledání! Nejenže fantastické výrůstky po obou stranách nožičky neslouží jako pádla či ploutve, ale k dýchání, zažívání a obraně. Ale má i obrácenou stavbu těla. Svalnatá "noha" je umístěna na hřbetě, kdežto u jiných i pozemských slimáků či plžů je na břiše.

V břiše má vzduchový měchýř, pomocí kterého udržuje kladný vztlak ve vodě. Ovšem nejzajímavější je jeho dieta. Tato 5 - 8 centimetrová obludka se živí nechutnými jedovatinami. Už nás nepřekvapí, že také barvy modré.

Požírá jedovatá chapadla blue bottles, (Physalia), modré knoflíky, jinak blue buttons (Porpita) a Velella Velella. Když se nedostává zmíněné potravy, tak neváhají a s chutí se věnují kanibalismu.

Tyto potvůrky jsou dvoupohlavní a tak po páření každý jedinec klade oplodněná vajíčka.

Takže díky těmto nádherně modrým šnečkům je ve zdejších vodách korálových útesů méně jedovatek tak nebezpečných pro ty co chtějí do tohoto kouzelného světa ticha nahlédnout.

Další fotky najdete zde  

George Švehla

Švehla - Austrálie - šnek

*************************************************************************************************

Neregistrovanou diskuzi k tomuto článku najdete zde

*************************************************************************************************

George Švehla


zpět na článek