18.4.2024 | Svátek má Valérie


ROZHLEDNÍK: Tarot - závěr

11.6.2008

 
Když si přineseme domů nový balíček karet, ze všeho nejdříve si po rozbalení prohlédneme jednu kartu po druhé a všímáme si obrázků, jejich vyznění a symboliky. Zajímavé je, že přestože se tajemství obvykle spojuje s kočkou, v symbolice tarotu hrají významnou roli psi.
Pokud si uděláme malou zenovou odbočku, tak zjistíme, že i jeden z nejznámějších a pro adepty prvních kóanů se týká psa:
Mnich se zeptal Čao-čoua: "Má pes buddhovskou podstatu anebo nemá?“
Čao-čou řekl: "Mu.“Lojdová - tarot vykládání - takový jsem já
Mu by se dalo přeložit jako Ne! Přičemž v jednom známém díle týkajícím se dané problematiky se píše: "Všechny bytosti bez výjimky mají buddhovskou podstatu.“
A pro vyváženost ještě jeden kočičí:
Kněz Nan-čchüan našel mnichy z východní a západní síně, jak se hádají o kočku. Uchopil kočku a řekl: "Všichni poslouchejte! Jestli dokážete něco říct, ušetřím tuto kočku. Pokud nedokážete nic říct, uříznu jí hlavu.“ Nikdo nedokázal říct ani slovo, a tak Nan-čchüan rozťal kočku vedví.
Když se toho večera Čao-čou vrátil zvenčí, Nan-čchüan mu řekl, co se stalo. Čao-čou si sundal z nohy sandál, položil si ho na hlavu a vyšel ven.
Nan-čchüan řekl: "Kdybys tam byl, ta kočka by byla ušetřena.“
Ale zpátky k tématu: po prohlédnutí karet si musíme vytvořit vhodné prostředí. Zapálíme si svíčku nebo vonnou tyčinku, vypneme pubertálnímu potomkovi ten ďáblův vynález, ze kterého se ozývá tak strašný kravál, a pošleme ho na procházku se psem, uspíme kočku, zavřeme okno na rušnou ulici, pustíme oknem dovnitř vůni jarních květů atd.
Důležitá je i vykládací plocha. Stůl s kalendářem plným pracovních poznámek nebo s hromadou složenek či kuchařek není vhodný. Když budeme myslet na to, co uvařit zítra k obědu, může být narušený výklad.
Vhodný je prázdný stůl nebo s vázou květin, můžeme prostřít i ubrus speciálně vyčleněný pro tyto příležitosti. Ubrus by měl být jednobarevný nebo s jemným melírem, žádný výrazný rozptylující vzorek. Můžeme si vytvořit i další rituály, které nás naladí na tu správnou notu a vyvolají tu správnou atmosféru.
Začínáme mícháním: karty rozprostřeme na stole rubem nahoru a důkladně promícháme. Přitom myslíme na svou otázku nebo problém. Pak karty sklepneme do balíčku a levou rukou dvakrát sejmeme. Dále karty srovnáme do vějíře a levou rukou vybereme potřebný počet karet a skládáme je do tvaru dle zvoleného systému. Dbáme, aby se při manipulaci neotočily vzhůru nohama.
Karty postupně otáčíme, nacházíme jejich význam, hledáme souvztažnost mezi nimi a skládáme je dohromady jako puzzle. Pokud nám to pomůže a bude lépe vyhovovat, můžeme používat archaický jazyk. Použití vlastní intuice je naproti tomu zcela nezbytné.
Znovu připomínám, že v kartách jsou zapsány jen vlivy, okolnosti, nebezpečí a šance, čili budoucnost je otevřená a ovlivnitelná a záleží jen na nás, jestli si ji obrátíme ve svůj prospěch. Předpovídat budoucnost proto dokáží jen ti, co mají tuto schopnost od přírody a tarot používají k uvedení se do transu.
Systémů (či metod) vykládání existují desítky, některé jednodušší, jiné složité. Malý vzorek z nich si nyní představíme.
Nejsnadnější (zvláště pro začátečníky) je vybrat si jednu jedinou kartu. Tuto metodu jsme použila, když byla Sisinka ve vysokém stupni těhotenství. Pohárové eso mi řeklo, že všechno dobře dopadne. A také ano! Porod proběhl bez problémů, všechna koťátka byla krásná a šikovná.Lojdová - tarot vykládání - Keltský kříž
Řada
Do řady klademe zleva doprava lichý počet karet (3, 5, 7,…). Prostřední představuje přítomnost, karty vlevo minulost a karty vpravo budoucnost. Čím dále se karta nachází od středu, tím je minulost/budoucnost vzdálenější a naopak.
Magický čtverec
8-1-6
3-5-7
4-9-2
Nejdříve musíme oddělit od sebe velkou a malou arkánu. Karty klademe dle vyznačeného pořadí. Prostřední sloupec tvoří velká arkána, krajní sloupce malá arkána. První řádek je minulost, druhý přítomnost, třetí budoucnost. V každém řádku představuje prostřední karta hlavní vliv, ty prostřední vedlejší vlivy: vlevo negativní, vpravo positivní.
"Jsem i takový/á“ (viz obr. 1)
  1. co cítím
  2. co umím, vím
  3. v co věřím
  4. na čem lpím
  5. co neumím, nevím
  6. co možná jen tuším
  7. „Jsem takový/á!“
Keltský kříž (viz obr. 2)
  1. osoba, která se ptá
  2. současná situace
  3. síly, události a osoby, které pomáhají nebo jsou naopak rušivé (karta se vždy bere jako stojící na nohách)
  4. vliv neznámých sil, nevědomí
  5. vliv vědomí, myšlenek, názorů
  6. minulé vlivy nebo události (vliv na současnost)
  7. vyhlídka na blízkou budoucnost
  8. mínění přátel a příbuzných, současný hlavní vliv
  9. skrytá naděje nebo přání, obavy
  10. vzdálenější budoucnost
  11. vzdálenější budoucnost
Máte chuť si to zkusit? Tak to udělejte! :))
LSFH