2.4.2020 | Svátek má ErikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ROZHLEDNÍK: Tarot - XX. Soud a XXI. SvětŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 14, poslední: 6.3.2008 21:16, přehled diskusí

Taky se připojuju:
Autor: zana Datum: 6.3.2008 19:10

s díky za tenhle seriál. Zatím je to pro mne spíš o obrázcích, ale ty jsou překrásné a já si je moc užívám.

Lucko, moc ti přeju, aby bylo líp!!R^R^R^R^VVV

Re: Taky se připojuju:
Autor: alimo Datum: 6.3.2008 21:16

S dovolením se přilípnu, Zana to napsala i za měVV

tak tarot jsem tentokrát vůbec nestíhla:
Autor: radanova Datum: 6.3.2008 17:17

:-/budu si to muset stáhnout, no beztak  je to dlouhé učení tak snad na to budu mít pár let, hlavní je začít - díky Lucko za ty dary, teď už ahoj zvířetníci

Milá Lucko:
Autor: YGA Datum: 6.3.2008 11:40

- tak velká arkána by byla;-). Já se přiznám, ze začátku jsem myslela, že laické vykládání tarotu je  jednoduché. Vytáhunu tři karty, ke každé přiřadím jedno slovo a bude jasno. Ale chyba lávky i lavičky, hlavy i hlavičky. Člověk musí desetkrát obrátit svou myšlenku, než zapadne na to pravé místo. Karty mám od vánoc, ale stále je jenom vysypu z krabičky, promíchám, prohlédnu obrázky, zase promíchám a vrátím zpět - mám takový nějaký ostych vytáhnout ty osudové z balíčku. Tak si počkám ještě na malou arkánu a hlavně na způsob vykládání (jako jestli do V nebo do řady, jestli tři nebo pět karet) a pak to tedy zkusím - jasně, že začnu něčím jednoduchým a nevýznamným - no uvidíme (představuju si to tak, že vyložím tři karty a pak se začnu horečně hrabat v hromadách papírů vytisklých  z počítače a bude hledat ten správný list).

A tobě přeju, ať se vše v dobré obrátí a ať se tvůj nick co nejdřív rozroste do obvyklé délky - nebo aspoň o kousíček . Ať je tvá cesta rovná a tvůj krok pevný VV.

Re: Milá Lucko:
Autor: L Datum: 6.3.2008 12:10

Všechno už je napsáno a odesláno (doufám, že došel i ten závěr), teď už to chce jen trpělivost. Způsobů vykládání je několik desítek, vybírá se od jedné karty až po 15. Na ukázku jsem vybrala 5, různě rozsáhlé a složité. Tarot prostě není obrazem naší doby, není primitivně jednoduchý (musí se přemýšlet) a rychlý (chvíli trvá, než se naučí). ;-)

Milá Lucko,:
Autor: Alča Datum: 6.3.2008 10:04

děkuji za celý cyklus o kartách. Já se přiznám, že tohle není můj šálek čaje, ale pokaždé jsem se podívala a přečetla, protože se mi moc líbily obrázky! Vyjadřuji Ti uznání za tak rozsáhlé a ucelené dílo a samozřejmě držím všechny palce, abys zase mohla psát LSFHA ( ha, teď nevím, jestli jsem neprohodila Filípka s Hugem, ale oni se srovnají...).R^

Re: Milá Lucko,:
Autor: L Datum: 6.3.2008 10:11

Díky za pochvalu (prohodila jsi jen Sisinku s Filipem, ale tak holt má dáma přednost). Ale tohle ještě není celý cyklus, to je jen velká arkána, ještě čeká malá arkána, tj. 4x 14 karet, a závěr.

A co se týče obrázků (už jsem to jednou prezentovala): uvažuji o vytvoření Zvířetnického tarotu, kde by na obrázcích byli Zvířetničtí miláčkové. Jen ještě musím vymyslet, jak to zpunktovat a najít několik dobrovolníků. 

A ještě něco::
Autor: Vave Datum: 6.3.2008 7:01

Milá Lucko VV, moc Ti děkuju, že jsi pro nás připravila seriál o tarotu.

Pro někoho je to jako báseň, někdo jiný si zálibně prohlédne obrázky, jiného zaujmou vazby na alchymii, někomu jsi otevřela zatím neznámou bránu či okno. Není to ale okno do jiného světa nebo brána do pekel. Je to jen nový pohled na skutečnost. Protože tarotové karty jsou jen jeden z mnoha způsobů, jak popsat člověka a jeho cestu tímto světem,.

Děkuju Ti moc a přeju Ti, aby Ti Tvé karty pomohly co nejdřív najít cestu z Tvé svízelné situace. VV

Re: A ještě něco::
Autor: EvaŽ Datum: 6.3.2008 7:21

Já se s dovolením lípnu, protože líp, než Vave, bych to napsat neuměla. Moc na tebe myslím a přeju vyřešení situace. Já kdysi své čtyřnožce dostala, ale taky jsem k nim nemohla 4 měsíce. Jenže pak zvítězilo pohodlí a milé psy jsem dostala zpátky. Stálo to sice hodně (peníze i nervy), ale dobře to dopadlo. Jen můj kvalitní chov králíků se#rali:-(.

Milá Lucko, zvládni to V. Myslím na tebe a držím palce nejen já, ale celý Zvířetník. Ono nakonec sluníčko vyjde, ale teď to moc bolí. A víš, že palcodržna fungujeR^V;-)

Re: Re: A ještě něco::
Autor: L Datum: 6.3.2008 7:44

Já také spoléhám na pohodlnost a sebestřednost. A dá se tomu i mírně pomoct: včera jsem jen tak mezi řečí zeptala, jak bylo na očkování. Odpověď: Jaké očkování? Tak to dopadá, když chce někdo zvířátka a netuší, že mají termín očkování. A vzhledem k teplému počasí je nutné očkování proti borelioze vyřídit co nejdříve.

Mistr (Osho Zen Tarot):
Autor: Vave Datum: 6.3.2008 6:38

Zenový Tarot má oproti jiným tarotům kartu navíc. Tato karta nemá své číslo, to jí ale neubírá na významu. Tahle karta svůj význam rozhodně má:

MISTŘI NEUČÍ PRAVDĚ; ta se nedá naučit. Předávají něco, co je za svatými knihami, za slovy. Je to přenos. Je to energie provokující energii v tobě. Je to taková synchronicita... K mistrovi musíte přistupovat s velkou láskou, s velkou důvěrou a s otevřeným srdcem. Ty ještě nevíš, kdo jsi. On však ví, kdo je a kdo jsi ty. Mohli bychom říci, že housenka neví o tom, že by se mohla stát motýlem. Vy jste housenky - bódhisttvové. Všechny housenky jsou bódhisattvové a všichni bódhisttvové jsou housenky. Bódhistattva je ten, kdo se může stát motýlem, buddhou, kdo je buddhou ve své podstatě. Vztah mistra a žáka je jako vztah mezi motýlem a housenkou, přátelství mezi motýlem a housenkou. Motýl nemůže dokázat, že by se z housenky mohl stát motýl - logicky to nejde. Motýl však může v housence provokovat touhu - to jde.

Osho: Ah, This!

Komentář: Zenový Mistr není mistrem druhých, ale mistrem sám sebe. V každém jeho gestu, v každém slově se odráží jeho osvícený stav. Nemá žádné soukromé cíle, nemá potřebu měnit chod věcí. Žáci jej neobklopují proto, že by ho chtěli následovat, ale proto aby nasáli jeho přítomnost a inspirovali se jeho příkladem. V jeho očích nalézají odraz své vlastní pravdy a v jeho tichu se snáze ponoří do ticha své vlaství bytosti. Mistrem jsou žáci vítáni ne proto, že by je chtěl vést, ale proto že jim může mnoho nabídnout. Spolu vytvářejí energetické pole, v němž každý snáz nalézá své vlastní světlo. Najdeš-li takového mistra, jsi požehnaný. Vytrvej v hledání, i když se ti to zdá nemožné. Naslouchej učitelům a "skoro mistrům" a jdi dál. Charaiveti, charaiveti, říkal Gautama Buddha. Nezastavuj se.

obrázek

Re: Mistr (Osho Zen Tarot):
Autor: L Datum: 6.3.2008 7:00

Jen pro zajímavost Deva tarot má také ve velké arkáně o kartu víc (s číslem XXII.) a v malé arkáně má každá barva po 15 kartách (místo obvyklých 14) a těch barev je pět. To je ovšem takový výstřelek.

Děkuji za včasné doplňování zenových významů. VV

21. Dokončení (Osho Zen Tarot):
Autor: Vave Datum: 6.3.2008 6:32

CESTA ZENU znamená nedoříci věci až do konce. Je to velmi důležitá metoda, musíme jí dobře porozumět. Nedoříci něco do konce znamená dát posluchači příležitost, aby si zbytek doplnil. Všechny odpovědi jsou nedokončené. Mistr tě jenom nasměroval určitým směrem... A než dosáhneš hranic, poznáš, co ti zůstane. Tedy, když se někdo snaží pochopit zen intelektem, propadne. Zen není jen odpověď na otázku, je něco víc. Vyjadřuje skutečnost samotnou... Podstata buddhy není nic vzdáleného - podstata buddhy leží ve tvém vědomí. A tvé vědomí může též sledovat věci, ze kterých je svět složen. Svět skončí, ale zrcadlo zůstane prázdné.

Osho Joshu: The Lion's Roar, Chapter 5

Komentář: Poslední část skládanky zapadla na své místo, do třetího oka, místa vnitřního vnímání. I v tom neustále se měnícím toku života se najdou okamžiky, ve kterých něco dokončíme. V těchto chvílích jsme pak schopni vnímat celý obraz, složený za všech těch kousků, jimž jsme věnovali svou pozornost tak dlouho. Nakonec můžeme buď být zoufalí, protože nechceme, aby daná situace skončila, nebo být vděční a přijmout skutečnost, že život je plný konců a nových začátků. Cokoli, co dosud pohlcovalo tvůj čas a energii, je u konce. Dokončením uvolníš prostor pro začátek něčeho nového. Využij toto období a oslavuj obojí - konec toho starého a začátek nového.

obrázek

20. Procitnutí (Osho Zen Tarot):
Autor: Vave Datum: 6.3.2008 6:30

TO JE JEDINÝ ROZDÍL mezi snem a skutečností: skutečnost vám na rozdíl od snu umožňuje pochybovat. Pro mě znamená schopnost pochybovat to největší požehnání, jakého se lidstvu dostalo. Náboženství bylo vždy nepřátelské, protože se snažilo vykořenit sebemenší pochybnost - a to z jednoho prostého důvodu: chtělo, aby lidé věřili určitým iluzím, které jim kázalo... Proč asi lidé, jako byl Gautama Buddha tak trvali na tom, že celá existence - vyjma tvého vnitřního svědka, tvého vědomí - je pomíjivost utkaná ze stejných vláken jako naše sny? Neříkají nám, že stromy neexistují. Netvrdí, že tu nejsou ani ty sloupy. Nenechte se zmýlit slovem "iluze"... Bylo přeloženo jako inluze, ale iluze není to pravé slovo. Iluze neexistuje. Skutečnost existuje. Májá je neco mezi - téměř existuje. Pokud jde o naše každodenní činnosti, může být považována za realitu. Pouze v tom nejvyšším smyslu, z vrcholku tvého osvícení, se stává neskutečným, iluzorním.

Osho The Great Zen Master Ta Hui, Kapitola 12

Komentář: Motýl na této kartě je představitelem vnějšího, toho, co je neustále v pohybu, toho co není skutečné, nýbrž je jen stvořenou iluzí. Za motýlem se rýsuje tvář vědomí, jejíž pohled směřuje dovnitř, k tomu, co je věčné. Mezi očima je otevřené místo, ve kterém se objevuje lotos duchovního vývoje a vycházející slunce vědomí. S východem tohoto vnitřního slunce se rodí meditace. Tato karta nám připomíná, abychom to, co je skutečné nehledali venku, ale uvnitř. Když se zaměříme na okolní svět, zamotáme se až příliš často do svého posuzování - tohle je dobré a tamto je špatné, tohle chci a tamto nechci. Tyto soudy nás drží v síti našich iluzí, ospalosti, našich starých návyků a modelů jednání. Zahoď svou mysl plnou názorů a podívej se dovnitř. Tam můžeš spočinout ve své vlastní hluboké pravdě, kde rozdíl mezi sny a realitou už dávno.

obrázek