19.2.2020 | Svátek má PatrikDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ROZHLEDNÍK: Tarot - XIV. Mírnost a XV. ĎábelŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 8, poslední: 8.2.2008 15:27, přehled diskusí

Už jsem to psala v hospůdce nahoře :
Autor: YGA Datum: 8.2.2008 13:00

Samozřejmě jsem si taroty přečetla - přece jenom chci do nich proniknout :-). Jenomže takový to článek není na jedno zhltnutí - to se musí pomaloučku polehoučku. Taky jsem ráda, že Vave k tomu přidává i zenová povídání - toto je opravdu rozjímací téma.

A každý týden vyhlížím tento seriálek - taky se mi líbí ty obrázky, že ;-).

no jo, já si všimla:
Autor: Štětinka Datum: 8.2.2008 12:11

ale dyž já vůbec nevím, o čem je řeč. karty znám jen na Prší, na Kanastu a na Kvarteto ;-D

Re: no jo, já si všimla:
Autor: LFSHA Datum: 8.2.2008 12:18

Pexeso ne?

Re: Re: no jo, já si všimla:
Autor: Štětinka Datum: 8.2.2008 13:15

no jasně, ale to se asi výkladu budoucnosti moc netýká.;-D Od té doby, co kluci marodí, už znám nazpaměť všechny lokomotivy, poslední modely aut a  dopravní značky. Na zoo musím přemlouvat;-D

Pro zájemce:
Autor: Vave Datum: 8.2.2008 6:41

o zenový pohled na tarot jsem doplnila zpětně u všech karet výklady i obrázky. Připomínám, že komentáře ani výklady nejsou moje, je to přepis z knížečky u karet.

Přeju všem krásný den. VV

Re: Pro zájemce:
Autor: terra-san Datum: 8.2.2008 15:27

Vave, přiznám se, že tarot si mě nenašel a nejspíš to ani neudělá - ale to spojení článků a zenových výkladů je mi podstatně bližší... i když asi ne tak jako třeba alchymie (konec konců bylo mezi alchymisty i dost schopných geologů - spíš metalurgů:-) - a chemiků, i když to slovo ještě neznali). Vážně zajímavé čtení... dík oběma.

15. Podmiňování (Osho Zen Tarot):
Autor: Vave Datum: 8.2.2008 6:39

DOKUD SE NEROZLOUČÍŠ se svou osobností, nenajdeš svou individualitu. Individualita je dána existencí, osobnost vnucena společností. Osobnost je sociální pohodlnost. Společnost nemůže tolerovat individualitu, protože individualita za ní nepůjde jako ovce. Individualita má kvalitu lva a lev kráčí sám. Ovce jsou vždy ve stádě, doufají, že to bude ve stádě pohodlnější. Stádo jim dává pocit ochrany, bezpečí. Když někdo zaútočí, ve stádě se spíš zachráníš. Ale sám? Jenom lvi chodí sami. Každý z vás se narodil jako lev. Společnost vás však neustále podmiňuje, programuje vaši mysl jako mysl ovce. Společnost vám dává osobnost: velmi pohodlnou, hodnou a velmi poslušnou osobnost. Společnost chce otroky, ne lidi, kteří jsou absolutně oddaní svobodě. Společnost chce otroky, protože všechny její pochybné zájmy vyžadují poslušnost.

Osho One Seed Makes the Whole Earth Green, Kapitola 4

Komentář: Tato karta připomíná starý zenový příběh o lvu, který vyrostl mezi ovcemi a dokud ho jeden starý lev nepopadl a nepřitáhl k rybníku, kde mu ukázal na hladině jeho vlastní obraz, myslel si, že on sám je také ovcí. Mnoho z nás je jako lev z tohoto příběhu - představa, kterou o sobě máme, nepochází z naší bezprostřední zkušenosti, ale z názoru druhých. "Osobnost" vnucená z vnějšku nahrazuje individualitu, která mohla vyrůst zevnitř. Stáváme se jen další ovcí ze stáda, která se nedokáže svobodně pohybovat, ani si uvědomit svou pravdivou identitu. Je na čase, aby ses na hladině rybníka podíval na svůj obraz, a osvobodil od všech domněnek, jimiž druzí podnítili tvé myšlení. Tancuj, běhej, poskakuj, křič co tě napadne: cokoli, co probudí spícího lva uvnitř.

Obrázek

14. Integrace (Odho Zen Tarot):
Autor: Vave Datum: 8.2.2008 6:37

KONFLIKT JE V ČLOVĚKU. Dokud není vyřešen tam, nemůže být vyřešen nikde jinde. Je v tobě politikaření, rozpor mezi dvěma částmi mysli. Existuje tu něco jako můstek. Když je ten můstek nějakou nehodou či fyziologickým defektem nebo jinakl zlomen, stane se člověk rozpolceným a z jednoho člověka se stanou dva - fenomén schizofrenie neboli rozpolcenosti je na světě. Když se můstek prolomí - a ten můstek je velmi křehký, jsou z tebe dva lidé, chováš se jako dva rozdílní lidé. Ráno jsi plná lásky a krásná, večer zuříš a jsi úplně jiná. Nepamatuješ se na své ráno... jak bys také mohla? Fungovala v tobě jiná mysl, stali se z tebe dva lidé. Jestliže se můstek zpevní natolik, aby zmizely dvě mysli, přichází integrace, krystalizace. To, čemu George Gurdjieff říkal krystalizace bytosti, není nic jiného než proces splývání těchto dvou myslí, setkání mužského a ženského uvnitř, setkání jin a jang, levé a pravé, setkání logického a nelogického, Platona a Aristotela.

Osho Ancient Music in the Pines, Kapitola 1

Komentář: Obrazem integrace je unio mystica, splynutí protikladů. Je to doba komunikace mezi protikladnými životními zkušenostmi z minula. Spíše, než aby noc stála proti dnu a temnota potlačovala světlo, spolupracují na vytváření sjednoceného celku, neustále se přelévajíce jeden ve druhý a každý ve své nejhlubší podstatě obsahuje zárodek toho druhého. Orel a labuť jsou bytosti rozletu a vznešenosti. Orel je vtělením síly a samoty. Labuť, která představuje prostor a čistotu, ladně proplouvá mezi emocemi a jejich nitrem, je ve své dokonalosti a kráse nekonečně spokojená a celistvá. Jsme spojením orla a labutě: muže a ženy, ohně a vody, života a smrti. Karta integrace je symbolem sebestvoření, nového života, mystické jednoty, známých pod pojmem alchymie.

Obrázek