29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Tarot (2) - Blázen a Mág

Dnes si začneme představovat první dvě karty velké arkány, kterými jsou Blázen a Mág.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vave 31.1.2008 19:13

1. Existence (Osho Zen Tarot)

NEJSI   TADY   NÁHODOU.  Existence Tě potřebuje. Bez tebe tu bude něco chybět a nikdo jiný to nenahradí. Zde pramení tvá důstojnost - budeš chybět celé existenci! Hvězdy a slunce a měsíc a stromy a ptáci a země - všechno v celém universu bude cítit to malé prázdné místo, které nikdo, kromě tebe nemůže zaplnit. To, že jsi spojena s existencí, že o tebe existence má zájem, ti přinese nesmírnou radost. Jakmile se staneš čistá a jasná, spatříš tu nesmírnou lásku, která se na tebe snáší ze všech dimenzí.

Osho God is Dead: Now Zen is the Only Living Truth Kapitola 1

Komentář:  Na lotosovém květu dokonalosti sedí nahá postava a sleduje svým zrakem krásu noční oblohy. Ví, že "domov" není fyzické místo ve vnějším světě, ale vnitřní stav uvolnění a přijetí. Hvězdy, skály, stromy, květiny a ptáci jsou v tomto tanci života všichni našimi bratry a sestrami. My, lidé na to často zapomínáme a s vírou, že vše, co potřebujeme, si musíme vybojovat, sledujeme jen své osobní zájmy. Pocit oddělenosti je však jen další iluzí, kterou zplodily naše omezené předsudky. Nastal vhodný okamžik, aby sis uvědomila zda sama sobě umožňuješ přijímat výjimečný dar pocitu "domova" všude, kde zrovna jsi. Jestliže to dokážeš, určitě si tento pocit pořádně vychutnej, aby se v tobě mohl prohloubit a zůstat ti nablízku. Jestliže máš naopak dojem, že se tě svět snaží převálcovat, je čas se zastavit. Jdi dnes večer ven a dívej se na hvězdy.

Obrázek

Vave 31.1.2008 19:11

0. Blázen (Osho Zen Tarot)

BLÁZEN JE ČLOVĚK, který důvěřuje navzdory všem svým zkušenostem. Podvedete ho, a on vám důvěřuje; podvedete ho znovu a on vám důvěřuje; podvedete ho ještě jednou a on vám stále důvěřuje. Řeknete mu, že je blázen, ani pak se nepoučí. Jeho důvěra je obrovská; jeho důvěra je tak čistá, že ji nikdo nemůže otrávit. Buď bláznem v taoistickém smyslu, ve smyslu zenu. Nesnaž se opevnit za zdí svých vědomostí ať už k tobě přijde jakákoli zkušenost: dej jí volný průběh a jdi dál, nech jí odejít. Stále pokračuj v očistě své mysli; minulost nechávej za sebou tak, abys setrvával v přítomnosti, tady a teď, jako by ses právě narodil, jako děťátko. Z počátku to bude velmi obtížné, celý svět tě začne využívat... nech je být. Jsou to chudáci. I když tě ošidí, podvedou a okradou, nech tomu volný průběh, protože to, co je skutečně tvé, ti nikdy nemůže být odejmuto, to co ti skutečně patří, ti nikdo nemůže ukrást. A pokaždé, když se nepoddáš korupci, posílí tato příležitost tvou vnitřní jednotu. Tvá duše víc vykrystalizuje.

Osho Dang Dang Doko Dang Kapitola 2

Komentář: Blázen se každým krokem, každým okamžikem vzdaluje své minulosti. Nemá nic, pouze svou čistotu, nevinnost a důvěřivost, jež symbolizuje bílá růže v jeho ruce. Vzor na jeho oděvu hraje barvami čtyř elementů tarotu - je v harmonii se vším, co ho obklopuje. Jeho intuice dosahuje vrcholu. V tomto okamžiku podporuje blázna celé universum ke skoku do neznáma. V řece života na něj čeká plno dobrodružství.  Tato karta ukazuje, že budeš-li právě teď důvěřovat své intuici, svému pocitu, že vše, co se děje je správné, nemůžeš udělat chybu. Tvé jednání může připadat "bláznivě" všem, kdo se jej budou snažit pochopit svým rozumem. Bod "nuly", ve kterém blázen spočívá, je však nevyčíslitelným číslem. Nech se vést důvěrou a nevinností, ne skepsí či minulými zkušenostmi.

Obrázek

Hana W 28.11.2007 23:08

vrcholne zajimave cteni

Zajimalo  by mne, jak na to lidi prisli? Jeste k tomu, co rikal WWW, kdyz jsem byla v uprchlickem tabore ve Vidni, byla tam jedna Polka a rikali o ni, ze dobre vesti. Nejak se mi do toho nechtelo. Pak jsem se nechala premluvit a rekla mi par veci z minulosti, ktere nemohla vedet treba z nahodne konverzace, a bylo tyo dost specificke a byla to pravda. Pak mi rekla par veci do budoucna a nejak se to vsechno tak vycabrilo. Dal jsem se nedostala, protoze pani vycestovala do Klokanie.

Zuzka 28.11.2007 22:21

To je dost příznačné!

Šašek a Mág. 0 a 1. Tma a Světlo. Nevědomost a Vědění. Tyhle věci opravdu nejsou na hraní. Ale je fajn se o nich poučit. Díky.

zana 28.11.2007 19:49

LSFH, to je

fakt strašně zajímavý čtení. Já se přímo nechystám stát kartářkou, ale strašně se mi líbí, jak vypadají. Díky.

vampir 28.11.2007 13:46

***

Diky, jen doufam, ze budete brzy pokracovat. Vas popis je hezky prehledny, uz jsem vytiskla a zatim dve karty vystrihla nez sezenu ty  s obrazky  z 16 stoleti, ktere jsem kdesi  videla, snad budou k mani.Jsou nadherne a hlavne takove tajemne.Chtela bych se tarot naucit do Sylvestra. Jedeme se znamyma na lyze, tak bych mela prekvapko .K Sylvestru patri tajemna atmosfera a vesteni, drive  to byl velky a dustojny  svatek a nemusi se jen pit a za kazdou cenu blbnout.;-P

LFSH 28.11.2007 13:53

Re: ***

Opravdu se naučit tarot trvá léta. Jenom probrat jednotlivé karty bude trvat určitě přes Silvestra (přece jen jich je 78), ale možná na Silvestra 2008.

MaRi 28.11.2007 12:21

Nezlobte se, milé dámy a pánové,

a věřte mi, že nikomu nechci nařizovat, čím se má a čím se nemá zabývat. Chci vás jen varovat, že vykládání karet stejně jako mnoho jiných věcí není forma nevinné zábavy.

WWW 28.11.2007 13:16

Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

Proc myslis mila MaRi ? Ne ze bych ti oponoval, vubec ne.Ale, mam v Cechach devadesatiletou tetu, ktera se po valce vratila z Francie s rodicema do Cech. Vsechno, co ji kartarka predpovedla , dlouho pred valkou ( i ji predpovedela )do puntiku vyslo a bylo to dost veci.

Podobne me sestre. Ale souhlasim, ja bych si karty vylozit nenechal. Byl jsem na vojne v Olomouci ve velkem pokuseni, Cikanka za to chtela 10 korun. Deset korun to byl smazeny syr v Bristolu a dve piva. Vahal jsem jen chvilku, ten smazalk to proste vyhral !! Ale stejne, napis neco vice. ZdravimTe pekne !

MaRi 28.11.2007 13:27

Re: Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

víš, milé WWW, já nejsem odvážný člověk milující riziko. Je fakt, že nemám osobní zkušenost s čarováním, zato jsem slyšela nejeden případ, kdy lidé na ně doplatili. Proto se tomu radši vyhýbám. Je mi líto, teď z časových důvodů nemůžu psát víc. Jen chci dodat, že vůbec nezpochybňuji, že se věštby plní, jen bych ráda varovala, že nemusí být  bez nebezpečí.

WWW 28.11.2007 13:29

Re: Re: Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

Dik za odpoved a hezke odpoledne !

LFSH 28.11.2007 13:50

Re: Re: Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

Jsou takové případy, obvykle jde o jedince přistupující k čarování s arogancí a nedostatkem informací. Tady platí ne dvojnásobně, ale trojnásobně ono: Dvakrát měř, jednou řež.

vampir 28.11.2007 14:00

Re: Re: Re: Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

No, ja vzdy prohlasuji, ze na podobne veci neverim, je to jen zabava, ale i jkdyz jsem od prirody desne zvedava, tak bych ke kartarce profesionalce nesla. Mela bych strach. Tak jak to jde dohromady?

abyt 28.11.2007 14:21

Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

Myslím, že přesně to řekla EvaB - koho si karty chtějí najít, toho si najdou - . Ale jenom si s nima "hrát" bývá nebezpečné.

jiný Honza 28.11.2007 20:41

Re: Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

Jenže jak si tě mají najít, když o nich nic nevíš? MLP to taky zajímá, tak jí to chci celé dát přečít - ať ví, o čem to je.

LFSH 29.11.2007 8:44

Re: Re: Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

Přesně tak, já jim jen otevírám cestičku. Koho si chtějí najít, toho si tak mohou najít, někomu to možná změní pohled na život a zamyslí se nad ním a zbytku to nedá nic. Ale i takový je život.

Eva B. 29.11.2007 9:33

Re: Re: Re: Nezlobte se, milé dámy a pánové,

jiný Honzo... to se nedá vysvětlovat, ony si tě najdou tak, jako si tě najde kočka... jednoho dne prostě jdeš a vede tě to do obchodu s ezoterikou nebo  potkáš někoho, kdo tě k tomu přivede... to se prostě stane a je to tak. nebo se to nestane a není to tak.

je pravda, že komu karty nechtějí nic říct, neřeknou. ale není dobře si hrát jen tak ze zvědavosti, bez úcty a pokory k té ohromné spoustě vědění, kterou mohou zprostředkovat. nejde spoléhat na to, že tě instinkt zastaví. totéž jako s vyvoláváním duchů...proto jsem autorce položila otázku, zda ví, proč tady a teď. každý nechť činí, co mu jeho vlastní mantinely v duši i v srdci a svědomí dovolí... já se z této debaty vzdálím s přáním , abyste všichni vždy věděli, kam a proč jdete a na cestě jste neutrpěli úhony. Pán a Paní nechť provázejí vaše kroky.

Vave 28.11.2007 10:34

U nás po přeslici

je to samá vykládačka karet, koukala jsem jim pod ruce od mala, a pak jsem taky vykládala, kartami po prababičce, ještě na střední škole. A protože vyšly hrozné věci, které se všem splnily, přestala jsem s tím.

Teď mám doma karty Ivy Huttnerové, pro radost. Sem tam si s nimi vykládám, ale už jen pro sebe.  A teď si napíšu Ježíškovi o tarotové karty a budu chodit k tobě do školy, protože se mi líbí, jak nám to vykládáš, milá LFSH. VV

Eva B. 28.11.2007 10:21

taroty

drahá LFSH... výklad je velice poutavý a obsáhle zpracovaný....jen doufám, že víš, proč jsi zvolila právě toto téma k uvedení na Zvířetník.:-) koho si karty chtějí najít, toho si samy najdou a pokud k němu chtějí mluvit, promluví. pak jsou jako kočka nebo jiný tvor, mají svůj život, svoji duši, svoje nálady, způsoby a někdy vrtochy. někdy mluví, aniž se jich člověk ptal, jindy chtějí napovědět a mlčet, aby si na svoje tazatel přišel sám...vždy ale žádají, aby s nimi jejich člověk zacházel s úctou , kterou si zaslouží.

abyt 28.11.2007 11:31

Re: taroty

Přesně tak.

Štětinka 28.11.2007 9:46

Tééééda

to jsou mi věci... R^Tak tohle si asi nikdy nezapamatuju ;-D

LFSH 28.11.2007 9:55

Re: Tééééda

Není nutné si pamatovat všechno, jen tu část, která je potřeba. A to je také důvod, proč je tak důležitý obrázek - hodně lze odvodit z něj. ;-)

YGA 28.11.2007 8:10

Milá LFSH

- tarot v tvém podání mě zaujal. A víš co, k vánocům má slíbené tarotové karty ;-D! Tedy - ne že bych se chystala vykládat budoucnost pocestným, seďa na zápraží v šátku a záplatovné zástěře ;-D;-D, ale jako zábava se mi to zdá dobré. Konec konců, člověk si někdy potřebuje srovnat v klidu myšlenky a takové pokládání karet může pomoct. Těším se na pokračování

LFSH 28.11.2007 9:57

Re: Milá LFSH

Jsem ráda, že se líbí. Od koho budou ty karty (myslím autora)?

YGA 28.11.2007 10:13

ad Od koho budou

No - to ještě nevím - nejprve si je musím vybrat ;-):-). Já vím, že jsi říkala, že nejlepší je si je vybrat sama - tak teď semtam brousím po netu - jenže tam jsou obrázky jen krabiček a jsou dost malé - neumím si to pořádně představit. Ale něco určitě najdu, co mi padne do očka :-).

Jinak - tvůj "návod" si stahuju a ukládám do zvláštního chlívečku v PC, aby byl po ruce.

LFSH 28.11.2007 10:20

Re: ad Od koho budou

Kromě těch čtyřech souborů karet (Jegorův, Thovthův, Zlatý a Keltských draků) mám i knížky, ve kterých jsou různé karty vyobrazené. Kdyby tě zaujala nějaká krabička, můžu kouknout, jestli mám jejich obrázek v nějaké knížce a poslat ti ho naskenovaný mailem.

EvaŽ 28.11.2007 7:57

Tak to je

oblast, o které lautr ni nevím. Už chápu proč se říká, že je výtvarné ztvárnění zajímavé. Jinak z těch výkladů bych byla jelen (nebo něco jiného, spíš rohatého).Díky, to je pro mě opravdu Rozhledník navíc v neznámé krajině.

LFSH 28.11.2007 10:02

Re: Tak to je

Co se výtvarného ztvárnění týče, je tu opravdu široká škála, snad všechny styly. Já sem dávám ty, které mám doma (+ půjčené od bratra), takže i přes nějaký ten rozdíl jsou podle jednoho vkusu.

Jelen určitě po pár kartách zmizí.