23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Správné krmení psů a koček (1)

Nedávno jsem se začala shánět po dostupných informacích jak dle nejnovějších poznatků správně krmit svého psa a kočku. Protože téma krmení psů a koček je zajímavé a natolik rozsáhlé, rozhodla jsem se shromáždit co nejvíce ucelených informací a zpracovat je. Výsledkem je tento miniseriál.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
štětinka 25.9.2008 14:34

ještě jedna věc mě zajímá

četla jsem, že by se kočky neměly krmit jen suchým, že prý víc pak pijou a je to záhul pro ledviny. To bych chápala, ale pokud budu krmit "mokrým", tak ty tekutiny, co nevypije v podobě vody, sní v s konzervou, nebo masem.

Zajímalo by mě, zda je to pravda, že jen granule ničí ledviny

tapuz 25.9.2008 15:28

Re: ještě jedna věc mě zajímá

U kočky je ten problém, že jejím prapůvodním prostředím jsou suché polopouštní oblasti. Má tedy zakódováno to, že většinu vody získává z kořisti, nikoli napitím. Instinktivně pije málo, mnohem méně než třeba pes, a poměrně obtížně se dá přesvědčit, aby se napila.

Konzervy/kapsičky mají v zásadě stejné složení jako granule, navíc je v nich ovšem voda. Zatímco granule obsahují cca jen 10% vody, konzervy nebo syrové/vařené maso obsahuje cca 80% vody. Dá se říci, že kočce, která se živí mokrou stravou (konzervy, maso), přísun vody ve stravě téměř stačí, jen občas se málo napije. Ale kočka, která se živí granulemi, může mít problém, protože instrinktivně se napít nejde a má velký nedostatek tekutin, který může zapříčinit potíže s fungováním ledvin a přispívat k tvorbě močových kamenů.

Rozdíly jsou ovšem velmi individuální, mám například kocoura, který se po každém jídle sám od sebe jde hodně napít (a to má přitom k jídlu převážně "mokré"). Druhého kocoura vídám pít jen málokdy.

štětinka 25.9.2008 15:36

Re: Re: ještě jedna věc mě zajímá

tohle je starej fakt (i když moje kočky denně vypijí litr vody),ale tady byl argument v tom, že kočka pak MOC pije! Pokud chceš, ten článek je tady

EvaŽ 25.9.2008 12:51

Četla jsem i zdrojové články

a někdy mám pocit, že jsou ve výživě lidské i spí názory ode zdi ke zdi.

Jasné je, že je praktické krmit granulemi (na cesty a podobně) Je také jasné, že úplně přirozenou stravu (čerstvě zabité zvíře z něhož největší pochoutka pro vlka je plný žaludek a střeva kořisti s vlákninou a vitamíny) jim dopřát nemůžeme. Samotné maso je z jatek odkrvené, tak leccos postrádá. Proto ani průmyslová krmiva, ani maso neřeší vše. Můj názor je, že pes má být zvyklý na kombinovanou stravu. Kombinovat granule, vařené, syrové. Trochu se bojím mraženého mletého kvůli infekci, to je moje profesionální deformace. Psí žaludek snese hodně, ale jsou popsány i infekční průjmy. Proto mleté bych krmila jen co nejčerstvější. Jinak syrové přidávám a agresivity se nebojím (ani mi psi nenačínají zvěř natož nás;-P). Na veterinární výživu odborník nejsem, nakonec ani na lidskou, ale mám pocit, že nejrozumnější přístup je "všeho s rozumem". Už jsem zažila tolik kampaní, co všechno je nezdravé a naopak zdravé a za pár let to bylo všechno jinak. Jasné je, že granule za 20 kč/kg nemohou být z masa. Jenom granule celý život, to bych psovi neudělala. Ale jako základ s obohacením o maso nejsou zase tak zavržení hodné. Na cestách bych ale krmit masem neriskovala. Ale netuším, proč by mělo být vařené hůře stravitelné, než syrové?

EvaŽ 25.9.2008 12:52

Re: Četla jsem i zdrojové články

Pardon, výživě psí

PetraK 25.9.2008 13:18

Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

K tomu načínání  - já si právě naopak myslím, že pokud to má pes normálně na talíři, tak nemá moc důvodů k načínání. Buďto ošíbka ve výcviku a nebo to má poděděné v sobě, ale rozhodně si nemyslím, že by krmení syrovým bylo tím co psa k načínání vede. Ale je to čistě moje teorie.:-)

EvaŽ 25.9.2008 13:25

Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Souhlas, v tomto smyslu jsem psala.

PetraK 25.9.2008 13:46

Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Jasně, já si stejně myslím, že načínání bylo a je způsobeno špatnou stravou. Bohužel dost lidí myslivcujících se lépe stará o svou zbraň kterou opečovává, než o svého psa, který je mu často dobrý hlavně v době honu a jinak ...:-/. A pak jak jsem tak koukala se to může stát třeba u fenky, která je po štěňatech, kde i přes vydatný krmení se může hormonům zdát, že musí, musí být zásoba a tak ač to nikdy předtím ani potom neudělá, tak v tuto chvíli jí to prostě přemůže:-)

EvaŽ 25.9.2008 19:44

Re: Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Petro, není. Jde o velmi silný lovecký instinkt. Prostě jsem to ulovil, tak to sežeru. Je to u dominantních jedinců z některých linií. Nevylučuju, že to může být u některého podvyživeného psa (podvyživeného špatnou kvalitou krmení). Třeba Ája to po štěňatech nedělala. A znám psa goldena, který je určitě dobře živený a má sklon načínat. Zatímco některý tu zvěř skoro nechce brát, jsou psi krevní  linie, kteří naopak mají sklon načínat nebo mačkat. Tak jsem přesvědčená, že nejde o "hlad".

terra 25.9.2008 13:00

Re: Četla jsem i zdrojové články

Že by se ty teplem degradované proteiny hůř trávily? Možná, jen hádám.

EvaŽ 25.9.2008 13:36

Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Nojo, ale proč? U člověka to tak určitě není. Naopak denturovaný protein je k proteinázám citlivější. U kostí je to jasné. Tam se organická složka denaturuje a zbytek mineralizuje (zkamení?;-)). Tam souhlasím, že vařené se hůž tráví. Ae proč to maso? Mě strašně štve, že se to dočtu jako fakt (Blážo, to není na tebe, ale tvoje zdroje) a nikdo nevysvětlí proč. A vše co z biochemie vím tomu odporuje. Podobně enzymy. Ty se taky denturují žaludečními šťavami a dál se funkční nedostanou (vitamíny jo, ty jsou malé a "přežijí" trávení). Tak proč by mělo vadit, že se denaturují už dřív v hrnci a ne až v žaludku? Podobně bílkoviny, pH 1-2 je denaturuje zcela spolehlivě (aspoň na povrchu, uvnitř větších soust přežijí i mikrobi).

S lidskými odborníky na výživu je to stejné. Když se člověk zeptá tímto způsobem, tak se taky houby dozví. A já jsem cvok, co chce k jádru problému. Ne že "je prokázáno". Jak, kým? To jsou většinou v koncích. Proto zastávám názor, že je nejdůležitější pestrost a strava, která není jednotvárná (já bych taky nemohla furt jíst "zdravou výživu", já mám radši dobré jídlo;-P).

Bláža 25.9.2008 14:00

Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

EvoŽ, neberu to osobně, diskuse je k tomu, abychom diskutovali. Nedokážu ti ale odpovědět... S tou pestrou stravou ano, ale pes není přizpůsoben na každodenní změny jídelníčku, viděla bych to spíš jako pestré doplňky stravy.

EvaŽ 25.9.2008 14:46

Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

To jsem moc ráda, že to nebereš osobněV, protože to tak není míněno. Já bych fakt ráda zjistila jestli existuje optimální způsob stravy. A děsí mě, že každou chvíli čtu něco jiného. Moc mě potěšilo, že sis dala velkou práci a sehnalas tak široké informace. Ale v tom slovenském webu jsou bohužel chyby (třeba lidské střevo má asi jen 4-5 m což není 10x víc, než délka těla, v tlustém střevě se ani u člověka prakticky nic netráví, klky má i střevo psí apod.) Já vím, že je teď móda přirozená strava - syrové maso. Ale svalovina je pro vlka až druhořadá, první, co sežere jsou vnitřnosti. Proto krmení svalovinou (odkrvenou na jatkách) není zcela plnohodnotné. A divoké šelmy se občas nakazí infekcí a uhynou, v mládí je to přes 30, v horších letech i přes 70% mladých. Přeživší jsou odolnější, než naši pesi. Tak fakt nevím.

Mimochodem, asi mám výjimky. Střídám psům granule a vařené běžně (ráno granule, večer vařené, na dovolené jen granule a něco od nás), klidně zbytek smetanové omáčky. Podle psích dietologů děs. Přitom nemají zažívací potíže a většina se dožila na své plemeno slušného věku (kromě Beky, dalmatin, 12,5 roku, tlustá). Já si myslím, že s tou změnou jídelníčku to byl trochu výmysl výrobců granulí. Jasně, pes, který nic jiného nezná, asi prudkou změnu nesnese. Já bych i syrovým krmila, kdybych sehnala za slušnou cenu kvalitní maso. Ale maso pro lidi je poněkud drahé, jiné v okolí není. A co o dovolených?

Tyhle pochybnosti nejsou proto, že vím, co je správně, ale proto, že nevím:-(

štětinka 25.9.2008 15:15

Re: Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Evi, já myslm, že už i dnes existují osvícení, viz Bonoda, moc se mi líbí jeho názory a v tomhle s ním souhlasím. Nesouhlasím tak s jeho kotcovým chovem, ale stravu má opravdu logickou

Xerxová 25.9.2008 16:12

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

viděla jsi jejich kotcový chov?? Jestli z mých fotek, tak jsou psi zavření hlavně kvůli nám (a Betce). Nejsou to psi posteloví (při chovu více dog špatně představitelné), ale jinak zahradu mají velikou. A mají i spoustu ruk a ručiček na hlazení a mazlení a vycházky. Xerda byl podstatně socializovanější (i na pobyt v místnosti) než Aronka z bytu... Oni dva krycí psi, dvě chovné feny se štěníky, dvě fenky na zaslouženém odpočinku a nějaký ten dorost (nově i modrá barva)... jde do obýváku nacpat složitě ;-D. A jejich páník ordinuje "doma", takže můžou koukat na něj oknem ;-) 

Pokud někdo opravdu "dělá chovné linie" a věnuje se chovu cíleně - pak to s jedním pejskem a jednou fenkou nejde. A pokud se někdo stará i o své "důchodce" a nezbavuje se jich, pak asi moc jiných možností než prostorné kotce není. Nemluvě o problému soužití krycích psů a smečky fenek... v určítých obdobích

Bláža 25.9.2008 15:15

Re: Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Taky je třeba mít na paměti, že granule masožravci tráví nepoměrně kratší dobu, než syrové maso a z tohoto důvodu mohou mít někteří psi problémy. Pokud jsou tví psi zvyklí na takovouto stravu, nic proti. Ale ne každý pes snese míchání granulí třeba s konzervou, to musí každý vyzkoušet sám na svém zvířeti. A s tím střevem to je má chyba, měla jsem si informace ověřit. Je dobře, že to uvádíš na pravou míru.

LA 25.9.2008 17:09

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Jak Filip, tak Anežka a teď i Kimina s Rijou mají kombinovanou stravu granule + maso + občas něco vylízat + nějaký ten vhodný zbytek a všichni bez problémů.

štětinka 25.9.2008 14:10

Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

no já nevím, ale  třeba i vařená vejce se hůř tráví, jak syrová.. Ověřeno na mě;-D

LA 25.9.2008 17:10

Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Já zase nejsem schopná strávit syrový olivový olej. V salátu ho vždycky vrátím, ale tepelně zpracovaný v jídle mi nedělá problémy. ;-)

EvaŽ 25.9.2008 19:37

Re: Re: Re: Re: Četla jsem i zdrojové články

Je to neobvyklé, ale půjde spíš o tuky.

Alex 25.9.2008 12:35

Dobré poledne

a hezký zbytek dne Ti přeji, milá Lenko. Moc hezký a obsáhlý článek, který Ti dal jistě spoustu práce. Dík za nej R^V

Bláža 25.9.2008 15:48

Re: Dobré poledne

Milá Alex, taky tě zdravím a doufám, že už je vám doma o hodně lépe! R^VV

štětinka 25.9.2008 11:38

no, ač už několik let

krmím jen granulemi a místo pamlsků mají moje tlustoprdky zeleninu. Moc mě láká BARF. Ale nechápu, kde se shání levné psí maso. Taky u nás je zverák,kde ho mají mražené,a le většinou mleté. Kdybych měl akupovat kvalitní lidské, tak asi vydělávám jen na to. Určitě by to mejm holkám šmakovalo o 106, ale kde vzít a nekrást?

Také by mě ale zajímalo, proč mají kočky vyšší procento živ. bílkovin ve stravě, než psi. Že by to bylo nějak větším objemem trávicích soustav u lovené kořisti psí a kočií? Myši mají míň střev jak pakůň? Myslím vzhledem k poměru se svalovinou

Jo a ještě jedno o krmení: kolik myslíte, že může sníst devítiměsíční kocour lazaní, pokud se zapomenou na noc schovat do trouby? Hodně;-€

;-D

YGA 25.9.2008 11:42

Re: no, ač už několik let

No - a kolik myslíte, že může cca tříměsíční kocour nakousnout koleček bramborových knedlíků, dobře přikrytých a ponechaných půl hodiny na stole? Nebudu napínat - VŠECHNA!8-o;-€

Kačer 25.9.2008 11:45

Re: Re: no, ač už několik let

;-D;-D;-D šikula!

štětinka 25.9.2008 11:54

Re: Re: no, ač už několik let

a pak že jsou masožraví.

Jsou knedlíkožraví!R^;-D

PetraK 25.9.2008 12:09

Re: Re: no, ač už několik let

YGO ;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D;-D

Alex 25.9.2008 14:59

Re: Re: no, ač už několik let

Yveto, váš kocour je svělý R^R^

zana 25.9.2008 18:17

Re: Re: no, ač už několik let

By to těm neokousanejm bylo líto;-);-D!!

Hele, jak to že jsi o něm ještě nenapsala??!!

Bláža 25.9.2008 11:43

Re: no, ač už několik let

Také by mě ale zajímalo, proč mají kočky vyšší procento živ. bílkovin ve stravě, než psi    Štětinko, domnívám se , že je to proto, že kočky jsou výlučně vývojově masožravci, kdežto psi též příležitostnými všežravci (obsah žaludku ulovené zvěře, bobule, ovoce, byliny). Jejich přirozená skladba stravy v přírodě je téměř 100% živočišná.