16.12.2019 | Svátek má Albína


ROZHLEDNÍK: Obludka

28.10.2008

Tato se svému prostředí dokonale přizpůsobila. Proti potenciálním nepřátelům - dravcům, má po těle spoustu výrůstků připomínající trny a tak se jí zde hovorově říká "thorny devil" a nebo také "thorny dragon" či thorny lizard". Pro mé uši však zní neodolatelně a nejdokonaleji její latinský název: MOLOCH HORRIDUS. Když je tato deseti až dvaceticentimetrová agama napadena, tak si strčí hlavu mezi přední nohy a nastaví tak zvanou falešnou hlavu, jinak velké trny na krku a tak je téměř nemožné ji spolknout i hodně otrlým predátorům. Švehla - Austrálie - Moloch horridus 1

Na rozdíl od většiny ještěrek a agam nepobíhá bleskurychle po horkém písku, avšak rozvážně kráčí a při každém kroku "zatuhne" a pak krok dokončí. Její "kráčení" tak připomíná mechanickou hračku nebo robota, svými trhavými pohyby, jak je vidět na následujícím videu

Živí se pouze mravenci. Tedy specialista. Trnový ďáblík si najde mravenčí cestičku, u které se usadí a zde svým hbitým jazýčkem sbírá pádící mravenečky v řádu 60 až 80 ze minutu. Na posezení tak spořádá kolem 3 000 mravenečků a za den jich dovede spořádat až 10 000.

Ti mu dodají nejen důležitou výživu ale i potřebnou vlhkost či vodu. Moloch horridus nepije konvenčním stylem. Potřebnou vláhu k přežití získává opět nadmíru zajímavým způsobem.

Povrch jeho celého těla je opatřen jakýmisi hygroskopickými rýhami, či kapilárami, které končí u tlamičky. A tak tento výtečník se klidně "napije" i levou zadní. Doslova. Hnátek ponoří tam kde je voda a ta kapilárami vzlíná až k tlamičce, kde vodu obludka jen olízne. A tak může získávat vodu i z noční kondenzace na povrchu jeho těla, či okolní sporé vegetaci. Následující videa mnohé objasní.

http://www.youtube.com/watch?v=JoduGti4G_k&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=_a1EQUYgZlU

Samičky po oplodnění kladou tři až deset vajec do podzemní "nory" asi 30 cm pod povrchem okolního terénu. Na konci chodbičky co vyhrabou, vytvoří jakousi místnůstku, hnízdo, kde jsou vajíčka až do doby vylíhnutí. Jinak samička přístupovou noru opět zahrabe. V hnízdě se za tři až čtyři měsíce vylíhnou soběstačná mláďata. Díky vzduchu v místnůstce, nejprve sežerou co zbylo, včetně skořápek, z vajíček, a pak se vyhrabou na povrch. Takže o první žrádýlko mají postaráno. Vylíhnutá mláďátka jsou kolen šesti centimetrů dlouhá.

Další fotky najdete zde

Švehla - Austrálie - Moloch horridus 2

George Švehla