21.5.2022 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Noc kostelů 29. května 2015 a bazilika ve Frýdku-Místku

Doby, kdy návštěvník toho či onoho města kdekoli v českých zemích mohl během dne vstoupit do kostela, prohlédnout si jeho výzdobu, obrazy a poznat i něco z místní historie, jsou minulostí...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fialová 13.6.2015 14:00

Výborně, Aleši!

Zase krásný Alešovský článek, při čtení druhé půlky mi tiše zněla v uších "Frydecká Panna Maria" z Janáčkova cyklu Po zarostlém chodníčku, tak je to sugestivně napsáno.

Vzhledem k tomu, kolik mi je, tak pamatuju otevřené kostely všude. Ovšem naprosto se nedivím, ač je mi to strašně líto, že od určité doby si chrání aspoň zbytky uměleckých předmětů a mobiliáře zámkem na dveřích (i tak občas málo platným).

Z praktického hlediska jsou prohlídky lepší PO bohoslužbách, kdy je ještě otevřeno a dlí tam ještě nějaký ten ministrant nebo kostelník, kteří se zavřením počkají.Kdepak asi skončily měděné tabulky z frýdeckých lavic -  asi tam, kde ty bronzové z Terezína, v lepším případě u nějakého "nekonvenčního" snoba na zdi. Po roce 89 se rozjelo systematické vykrádání v terénu do té doby uzavřeném železnou oponou k posílení globálního oběhu starožitností, jejichž počet je z podstaty věci konečný. Sebemodernější zabezpečovací systémy věc systémově nevyřeší, v tom musím s Alešem polemizovat, a nevyřeší také tendence ke znesvěcení posvátného prostoru, jichž není nepatrně. 

A důležitá připomínka, z důvodů statické rekonstrukce (podepsala se i výstavba kostnice) je u sv. Jakuba v Brně od začátku roku zatím zavřeno a to úplně, ani bohoslužby tam nejsou.

Z. Kytka 12.6.2015 20:50

Pár fotek

z noci kostelů v Praze:

http://jitka-kytka.rajce.idnes.cz/NOC_KOSTELU_2015/

Byla jsem podruhé a bylo to super.

Navštívit katedrálu sv.Klimenta je možné jen při této akci, protože je schovaná za zákristií kostela Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu, ze kterého nošením zapálených svíček přes Karlův most do kostela sv.Tomáše a naopak lidé tvoří světelný most.

T. Zana 12.6.2015 20:32

Re: MOJI MILOVANÍ!!

No jo, taky jsem si lego se synkem vždycky děsně užívala :-)

T. Zana 12.6.2015 20:31

Re: Děkuju, Aleši,

Ano, já taky.

V. Glover 12.6.2015 20:21

frýdek-místek

aleši, vy vždycky píšete tak hezky a zajímavě, moc dobře se to čte, a články o frýdku- místku mám ráda, je to moje rodné město, i když jsem tam už 30 let nebyla. doufám, že se tam někdy podívám s manželem, i když se trochu i bojím, protože v paměti to mám nerozlučně spojené s prarodiči, kteří už dávno nejsou naživu a mými rodiči když byli ještě mladí a zdraví

Z. Vave 12.6.2015 19:44

Re: MOJI MILOVANÍ!!

To je ale šikulkaaaa! :o) A kdo si hraje, nezlobí. :o)

M. Pajakerryková 12.6.2015 19:41

Re: MOJI MILOVANÍ!!

a tatínkovi se líbí kostky :) už si stavěl

Z. Vave 12.6.2015 19:39

Re: MOJI MILOVANÍ!!

To je prima, že se krabice Olinkovi líbí. :o)

A. Lex 12.6.2015 19:15

Aleši děkuji Vám

za opět krásné povídání, jako obvykle :-). Měla jsem "spadeno" na jeden kostel ve svém okolí a nikdy mi, tak jako Jitur, Noc kostelů nevyšla. Buď nemoc, nebo nepřítomnost. Až letos jsem se konečně dostala do gotického kostelíku ve sv. Kateřině, který mám skoro za kopcem. Některé zvířetnice jej znají tak jako já - pouze zvenku když k nám přijely na návštěvu, nemohla jsem tento skvost zatajit :-).  Nebývá otevřen, jen tu a tam se v něm konají bohoslužby a to si nedovolím se producírovat coby ťůrista. On byl vykraden už začátkem 90-tých let a gotické sošky na podstavcích jsou už napodobeniny. Album z tohoto kostelíku, schváleně píši ve zdrobnělině, protože to není žádná honosná gotická katedrála, ale lautr čistá gotika, ale venkovská, je tady:

http://dig.rajce.net/Noc_kostelu_sv.Katerina.

Bedo, moje teta, tatínkova sestra se také u sv.Jakuba vdávala někdy koncem 40-tý let. K Jakubovi chodím často, když mne cesta zavede to těchle končin Brna. Mám i veselou vzpomínku na jednu návštěvu, že ano Louk, jestli čteš a Jarko F. :-).

Jsem ráda, že někdo vymyslel Noc kostelů protože se chystám ještě na jeden, v Doubravníku-Povýšení sv.Kříže, kde si také rozbíjím nos o vnitřní prosklené dveře. Tam je zase nádherný olář z růžového mramoru. Z toho stejného, z jakého je postavený hrad Pernštejn- růžový pernštejnský mramor. On ten kostel je celý taková architektonická lahůdka, ale bohužel když projíždím Doubravníkem, tak zavřená, jenom po skleněné dveře. Už byl také vykradený.

Z. Jenny 12.6.2015 18:59

Re: Děkuju, Aleši,

S dovolením se připojím. Díky, psaní mne obohatilo o další poznatek.

Z. Vave 12.6.2015 18:16

Děkuju, Aleši,

mám Vaše články ráda, vždycky se dozvím něco zajímavého a nového.

Z. Vave 12.6.2015 18:10

Re: Noc kostelů...

Jitur, v tom kostelíku je obdivuhodná křížová cesta: http://1url.cz/P5qo

Narazila jsem na ni v souvislosti s psaním jednoho článku pro Zvířetník: http://1url.cz/15qN

M. Crossette 12.6.2015 16:08

Aleši, velice zajimavé

a krásné fotky. Také by mě nelákalo procházet dlouhou kostnicí mě stačí ostatky rodiny Pražmů. A noc kostelů je skvělá akce.

Asi by to s kostely bylo jinak kdyby každý zloděj dopadl jako ten u sv. Jakuba v Praze !, Kradená věc by si ho nějak k sobě přilepila (kdyby šlo třeba o obraz) a pak mu také usekli ruku. Třeba by se tenhle "trest" rychle roznesl, v kostelích by se přestalo krást a mohly zase zůstávat otevřené. Pamatuji se, jak v menších vesničkých kostelících byly často na místo sošek u křížové cesty jen nalepené obrázky, protože staré sošky někdo ukradl.

Z. Dalmi 12.6.2015 14:06

Na Noc kostelů

jsme měli jiný program - Buňkov :-)

Ale konala se i v Tisé, kde kostel vstává z popela. Nový zvon, zrekonstruovaný lustr, různé programy. Je to skvělé.

Dokonce se na Mikuláše z věže kostela snesl dolů mezi čerty anděl a tím je rozehnal :-)

Z. Lika 12.6.2015 14:03

Re: Mimochodem

Mají být bouřky, tak by to mohlo být zajímavé :-)

T. Zana 12.6.2015 13:08

Mimochodem

víte o tom, že zítra je v Praze Muzejní noc?

Z. Rpuťová 12.6.2015 12:36

Díky moc

za zprostředkování tak krásné návštěvy!

H. Williamson 12.6.2015 12:33

Noc kostelu je dobra

... ale fakt by mely byt otevrene castejc. Jinak, pane Alesi, oet vynikajici clanek.

T. Zana 12.6.2015 12:21

Re: Noc kostelů

No, v květnu je už vidět docela dlouho, ledacos bys stihla ještě za světla :-)

T. Zana 12.6.2015 12:20

Re: u sv. Jakuba v Brně

Jé, Bedo, ve dvaapadesátým se naši brali taky. Ale v Praze, u sv. Gottharda, to jest skoro ve Stromovce :-))

T. Zana 12.6.2015 12:19

Re: MOJI MILOVANÍ!!

Príma, príma, tak ať si to užije :-)

M. Pajakerryková 12.6.2015 12:00

Re: MOJI MILOVANÍ!!

no zkoušel se do ní schovat, vidíš to mě nenapadlo, že to dělají kočky, naše jsou momentálně hodně venkovní, dom se chodí jen nažrat a zas mažou ven :)

Z. Lika 12.6.2015 11:53

Re: MOJI MILOVANÍ!!

Hihi, Pájo, jestli on Oliverek nebude kocour! Zvířetníci vás taky mají moc rádi a jsou rádi, když Ti taky můžou udělat radost :-)

M. Pajakerryková 12.6.2015 11:42

MOJI MILOVANÍ!!

DNES JSEM KONEČNĚ BYLA NA POŠTĚ :) MOC VÁM DĚKUJU!!!!

OLIKOVI SE OVŠEM ZATÍM LÍBÍ KRABICE A STATEČNĚ ŠKUBE BUBLINKY :)

KE KOSTKÁM SE ASI DOSTANE ČASEM :)

MÁM VÁS MOC RÁDA!!!!

Z. Jitur 12.6.2015 11:04

Noc kostelů...

díky za zajímavý článek.

Doufám, že příští rok mi už opravdu vyjde využít této příležitosti a prohlédnout si pořádně kostelík Panny Marie Královny míru v Praze 4 - Lhotce. Jezdím kolem MHD prakticky denně, zvenčí jsou vidět krásná vitrážová okna... anebo zkusím štěstí i mimo tuto akci, třeba bude otevřeno...

O. Joklová 12.6.2015 10:19

u sv. Jakuba v Brně

se brali moji rodiče... bylo to 16.7.1952 v 11.10h :-))))

Z. Lika 12.6.2015 10:15

Noc kostelů

jsem ještě nezažila, tak jsem ráda, že jsem si ji mohla vyzkoušet. Připadá mi zvláštní chodit do kostela v noci, možná bych se i bála...:-)

T. Zana 12.6.2015 8:25

Re: hezký den

Taky tak. A to jsem měla nastudováno, co bude v Přelouči k vidění. Ale nakonec jsem taky koukala raději na Zvířetníky a na psy :-)

Loni jsme byli v Kutné Hoře a to bylo moc pěkné. Tak třeba zase napřesrok.

V Praze to s kostely není lepší - možná je jich tu víc přístupných, ale do spousty se nedá dostat skoro vůbec. Třeba k Panně Marii Sněžné jsem se podívala až někdy předloni - ten interier je nádherný!

Frýdek máme dost z ruky, i když uznávám, že je ostuda, že jsem tam nikdy nebyla.

Dobře že nám to Aleš zprostředkoval!

Z. Matylda 12.6.2015 7:45

Kostel sv. Jakuba

je jedním z mála, které jsou v Brně stále otevřené. Obvykle se člověk dostane jen k vnitřním proskleným dveřím a dál už ne. Někde je zamčeno zvenčí. Je mi to moc líto, protože když jsem dětem chtěla ukázat, jak který kostel uvnitř vypadá, tak jsem se tam dostala jen v době bohoslužby a i když jsme přišli ještě před ní, místní svíčkové babky už prozpěvovaly a vysloveně jsme jim vadili. Je to škoda, jak jinak mám děti naučit něco o historii, tradicích a tak, když jim to nemůžu ukázat?

Z. Xerxová 12.6.2015 6:17

hezký den

hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Nám letošní n Oc kostelů utekla... Byli jsme se Zvířetníky v Buňkově a vyrazit do Přelouče se nám nechtělo - vyhrály lesy a rybníky kolem