24.2.2020 | Svátek má MatějDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ROZHLEDNÍK: Můžeme existovat bez technologických nehod?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 55, poslední: 11.11.2009 22:29, přehled diskusí

R O Z V E R N Í Č E K .:
Autor: JoVo Datum: 11.11.2009 22:29

:-)Dva žáci, kteří se neradi učili hebrejštinu, si povídali o tom, jak se jejich učení stalo těžké a vyčerpávající, až jeden z nich zaníceně vykřikl: „Víš, co uděláme? Utečeme do světa!" „Utéct? Naši tátové nás dohoní a dostaneme pořádný výprask!" "Nu což, tak se s nimi budeme bít!" "Cože? Ty bys uhodil svého otce? Zbláznil ses? Zapomněl jsi na přikázání Cti otce svého a matku svou?" "Hm... Tak tedy - ty namlátíš mému tátovi a já tvému.":-)Hezký večer všem.8-oVVR^ 

Děkuji všem za přání:
Autor: Martin Datum: 11.11.2009 20:57

Moc potěšila :-)

A taky děkuji za komentáře - myslím, že mnohé z vás napadlo, jak použít tuto teorii i na situace, které sice nenazýváme nehodami, ale které se vyznačují náhlými změnami systémů v důsledku porušení statu quo několika příčinně spojenými událostmi. Jsou třeba v podnicích a mohou se nazývat nekvalitním produktem nebo ve sportu a mít podobu dopujícího cyklisty (kterému se na to přišlo). Pokud by Vás téma zajímalo ještě více do hloubky, doporučuji knížku The Black Swan (Černá labuť) od Nassima Taleba. Není úplně o nehodách, ale je o velice nepravděpodobných událostech, které poté, co se staly, iniciují otázky, proč se jim nepředešlo, když to objektivně šlo. 

Re: Děkuji všem za přání:
Autor: aida Datum: 11.11.2009 21:32

Pozdě, ale přece - taky se připojím s přáním. A díky za článek, je zajímavý.

Tohle je klíčové!:
Autor: Jakub S. Datum: 11.11.2009 21:44

Tohle na to téma sedí: pozdě, ale přece - stal se debakl, nečekaná hrůza, fiasko - a my pozdě, ale přece si vyvozujeme, jak se z toho pro futuro poučit. Ne?

Re: Tohle je klíčové!:
Autor: aida Datum: 11.11.2009 21:55

Ano.:-)

nedá mi to - moc hezký článek:
Autor: HCHO Datum: 11.11.2009 20:41

Musím říct, že mě fascinuje všeobecnost určitých principů. Tak například kancerogeneze (vznik maligního tumoru) funguje na stejném principu "ementálu". Hodně zjednodušeně: Nádorové buňky musí mít genetické poruchy vedoucí ke schopnosti rychlého množení se a odolnosti k přirozeným mechanismům buněčné smrti. Buňka má spoustu mechanismů, které chrání její genetickou informaci a aby došlo k prvnímu zmiňovanému, musí být tedy nutně porušeny i tyto opravné mechanismy. Další úroveň, na které musí dojít k poruše, je imunitní systém, který by měl za normálních podmínek buňku, která je něčím nenormální, zlikvidovat. Další poruchy jsou na úrovni vztahů mezi buňkami ve tkáni - aby se nádor začal chovat agresivně musí si "umět ochočit" okolní tkáň, tak aby měl dobré cévní zásobení (výživa pro růst) apod. Prostě taky ementál.

Dopustila jsem se dosti značné simplifikace, tak pokud by to četl někdo z odborníků, nechť mi promine nepřesnosti, ale ta shoda principů mi přišla natolik zajímavá, že jsem si neodpustila poznámku k velmi hezkému článku.

Re: nedá mi to - moc hezký článek:
Autor: Louk Datum: 11.11.2009 20:54

Díky za další zajímavý úhel pohledu R^. Jj, princip ementálu bychom zřejmě vcelku bez potíží každý napasovali na svůj obor.

Re: nedá mi to - moc hezký článek:
Autor: zana Datum: 11.11.2009 20:55

vypadá to jako obecnej zákon poruch všeho druhu...

Všechno nejlepší k svátku:
Autor: ika Datum: 11.11.2009 20:03

a děkuji za velmi zajímavý a hlavně velmi čtivý článek. Vždycky obdivuji, když někdo umí složité věci takto jednoduše a zajímavě vysvětlit.

Tak jsem se sem konečně propracovala :o):
Autor: Zdena b.p. Datum: 11.11.2009 18:28

Díky Martine, skvěle napsané pro laika. Ale to, že umíš vysvětlit "blbu/vzdorně" vím už od atomoelektrárenského papiňáku :-). Přeju všechno nejlepší a hodně zdraví k svátku. Ještě jsem to stihla v termínu.

Re: Tak jsem se sem konečně propracovala :o):
Autor: RenataE Datum: 11.11.2009 20:17

Připojím se, schéma s ementálem jsem pochopila i jáR^ A taky přeju všechno nej!

a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: Heduš Datum: 11.11.2009 11:57

musím říci, že bolest ustupuje;-P jelikož jsem se včera ráno ještě nemohla řádně pohnout, tak jsem si nakonec vzala neschopenku i na úterý a středu. Zítra zkusím jít do práce. PíDr. mi řekla, že nevyležením a částečným přechozením té předchozí nemoci jsem si v těle nechala nějakého bacila, který zajásal, když jsem si provedla ústřel a vrazil se mi tam. Což druhotně způsobilo rozsáhlý zánět a já nevím co ještě. Popisuji to zcela laicky, doktoři by to asi popsali lépe. Ale ty injekce Dolmina, to je ráj na zemi. Předklońte se, buch injekce, a do hodiny mne skoro nic nebolí. Jen jsem pořád v takových "vzdušných" a "velkolepých" myšlenkách;-P;-D už předevčírem jsem přestala jíst ty dva léky co mi taky dali, anžto jsem po nich vždycky byla jako po litru whisky (a to já raděj tu whisky:-P) stačí ty injekce. Joj to bude zítra pracovní výkon;-P:-) 

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: jiný Honza Datum: 11.11.2009 12:15

Nevím, co ti píchli, ale bacha. Rádi dávají Tramal a ten je návykový po pár dávkách. :-/ Já ho vyfasoval na blok před pár lety (v infuzích). Nic mi neřeli a já ze špitálu pokaždé odjížděl autem. Po pár dnech jsem skončil a pak to bylo jak ve filmu o feťácích - normálně jsem měl absťák. Ještě teď se osypu, když si představím tu jízdu v rauši po městě. :-/

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: Jakub S. Datum: 11.11.2009 12:36

Opravdu?! Snad to nebylo v Porubě. To by mě mrzelo...

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: jiný Honza Datum: 11.11.2009 12:39

Ne, byly to Fifejdy - po známosti. Když jsem se ptal, co v tom bylo, sestra vyvalila oči - prý mi to měl říct doktor. 8-o Když jsem se ho na to ptal, tak mi řekl, že nemám poprvé blok a snad už vím, co se na to dává. :-/ Teď už to vím a Tramalu se vyhýbám.

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: Jakub S. Datum: 11.11.2009 13:00

...a vyhýbal bych se tomu pracovišti, kde mi to mýrnyks týrnyks předepsali/dali...

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: EvaŽ Datum: 11.11.2009 13:04

Dolmina není návyková, neboj.

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: Heduš Datum: 11.11.2009 16:07

děkuji za ozřejmění:-) to aby se jeden začal bát, že se po léčbě bude potloukat kolem doktorských ordinací a dožadovat se injekcí;-P 

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: zana Datum: 11.11.2009 15:00

tak slávaV. Taky myslím, že injekce stačí.

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: Pastelka Datum: 11.11.2009 15:28

Před pár lety mi při zánětu nervu v kříži naodinoval doktor kombinaci čehosi prima účinkujícího na bolest s tímto upozorněním: "Paní, vy byste teď neměla řídit ani výtah." Nevydržela jsem a zasmála se a pak hrubě litovala, protože se mi při tom pochopitelně nepohnula jen bránice. Od té doby taky nemusím zkoušet cokoli halucinogenního jen proto, abych měla pojem, jak to účinkuje...

Jinak všechny zdravím, konečně pominulo pracovní šílenství a mohu více než jen prolítnout okolo.

Re: a jen krátká zpráva o zdr.stavu:
Autor: Heduš Datum: 11.11.2009 16:08

přesně tak:-) 

Bezva článek:
Autor: Matylda Datum: 11.11.2009 11:57

sice tam jako příklady jsou jen veliké firmy, ale někdy si říkám, že v těch malých se může taky leccos pokazit a tam je důraz na bezpečnost velmi malý, protože se všude šetří, aby přežily...

Re: Bezva článek:
Autor: Heduš Datum: 11.11.2009 11:58

přesně tak Matyldo a co se týče ISO certifikace, tak mám pocit, že to s ní je jako s Plzeňskými právy...

Re: Bezva článek:
Autor: Jakub S. Datum: 11.11.2009 13:06

Heduš - já jsem několik let doprovázíval auditora TÜV z Němec při jeho předůkladných procházkách po našich textilkách, koželužnách,  strojírenských, plastikářských aj. fabrikách - ale to byla sakra škola postupně aji pro mě. O nějakém doslovné či jiném uplácení či zavírání očí nebylo ani řeči, ujišťuju. Ptal se postupně na věci, o kterých často ani pracovníci na své dílně neměli ponětí, že se na ně lze ptát, zjišťoval příp. okolnosti příp. nehod či havárií tak promyšleně, že i já jsem zíral. Přitom v oborech, v kterých nebyl doma. Ale metodologie, zkušenost v kladení otázek, vracení se k nim a postuné vynucení si odpovědi atd. - byste viděli...

Martine, je vidět, že jste odborník:
Autor: Heduš Datum: 11.11.2009 11:50

složité věci umět jednoduše a pochopitelně popsat. Navíc poutavě a opravdu čtivě!!! Jsem moc ráda, že jste napsal. V podstatě se to týká také mé oblasti práce, i když okrajově, ale rozhodně mne to donutilo k zamyšlení.... Díky moc!

A všecičko nejlepčejší ke svátku!!:-)

Vše nejelpší k svátku:
Autor: jiný Honza Datum: 11.11.2009 11:38

A díky za článek. Krásně, logicky formulováno, prostě paráda.

Moc pěkný:
Autor: Emteska Datum: 11.11.2009 10:50

a poučný článek, ten by si měli přečíst  mnozí majitelé firemR^.

A všechno nellepší k svátku :-D:-DV.

Říkala jsem si,:
Autor: Vave Datum: 11.11.2009 10:32

že jen vočíčkem nahlédnu, ale nešlo to, článek mě do sebe vtáhl - je skvěle napsaný! R^R^R^ Víte, co mi při čtení okamžitě naskočilo? Arthur Hailey - Letiště. To přece tehdy byla bomba, byl to první spisovatel, který se zabýval vnitřním chodem firem, souvislostmi, bezpečností složitých firemních organismů.

Tenhle článek jsem hltala úplně stejně, jako kdysi Letiště. A myslím si, že by měl být povinnou četbou pro všechny budoucí manažery. Zvláště u nás, kde je zvykem nehasit, co člověka zrovna nepálí. Jenže pálit by mohlo! A sakra silně. :-/

Závěrem se připojuji do řadu gratulantů - všechno nejlepší k svátku, milý MartineVV! A děkuju moc za článek. Nepíšete moc často, ale stojí to vždycky za to! R^:-)

Re: Říkala jsem si,:
Autor: jiný Honza Datum: 11.11.2009 12:11

Já si zase vzpomněl na Proméhtea od Scortii a Robinsona. Tam bylo to zřetězení patrné na první pohled. Jenže jsem to četl před tolika lety, že už ani nevím, proč jim tam ten reaktor bouchl.

Re: Říkala jsem si,:
Autor: zana Datum: 11.11.2009 14:51

No jo, bylo to v obou. A v Prometheovi to myslím byl ten klasickej ementál;-P.