7.4.2020 | Svátek má Heřman, Hermína


Diskuse k článku

ROZCESTNÍK: Západní Slované

Když se mě občas někdo zeptá odkud jsem a jaké jsem národnosti, tak s jistou dávkou hrdosti odpovím že Čechoslovák. To proto, že Čech, Moravan a nebo Slovák zdejším lidem moc neřekne a vysvětlování je složité a stejně obvykle nikam nevede.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 56, poslední: 21.11. 2007 14:33, přehled diskusí

20.11.2007 13:47

Re: Zdravim vsechny, a pro Aida:

Possum, zdravím. Já tam zapomněla vložit smajlík.

21.11.2007 14:13

Re: Re: Zdravim vsechny, a pro Aida:

R^ :-)

20.11.2007 13:55

Přechylování?

Prosím vás, s tímhle tématem: vyhradil bych si konečné souhrnné vyjádření, po čase, třeba vás bude víc. Ale neunáhlujte se. A zachovejte si přirozený, vrozený, neznásilněný (třeba mnou samotným) cit pro svůj jazyk.

20.11.2007 9:36

K baletu toho asi moc nepřidám,

jsemť v daném oboru pouhý konzument, a to si ještě hodně vybírám. Přijde mi zvláštní, že jsem dosud nepochopil, podle jakých kriterií. Klasika? Jak která... Moderna? Na některou fascinovaně zírám, některá mě znechutí... přijde mi jako špatná karikatura na pohyb... Tak snad raději o těch Slovanech.

Vycházím z předpokladu, že v české kotlině není čistý Slovan vlastně nikdo. Ani ti s "východní" krevní skupinou B. Je v nás hodně velký kus Keltů, Germánů, i nějaký ten jihoevropan by se našel (počínaje zapomenutým římským centurionem a konče korsickým praporečníkem císaře Napoleona...), ale v tom to nevězí. Mnoha lidem se stalo, že se lépe prosadili v cizině než doma - a teprve pak si jich začali doma vážit, pokud vůbec. Doma není nikdo prorokem. A hrdost na to, odkud pocházím, vyplývá podle mne především z poznání toho, co mí předchůdci dokázali (a teď nemyslím jen obrovské vědecké nebo umělecké "bomby", ale třeba i to, že dobře hospodařili nebo zpívali pěkné písničky). Takže za trestuhodný nedostatek národní hrdosti může - myslím si - především trestuhodná neznalost vlastních dějin a jejich místa v dějinách Evropy. Jenže pane Švehlo, to by bylo na disertaci v oboru, který není můj... Takže díky za všechny jako jste vy a ta úžasná balerína, za ty, kdo nám v cizině dělají čest už tím, že nezapomněli na své kořeny. Zdravím za oceán:-)

20.11.2007 10:29

Re: K baletu toho asi moc nepřidám,

Ani v Evropě to není moc čisté, snad jen v nějaké opravdu zapadlé vesničce se najde nějaká výjimka. Problém je v tom, že moderní český národ byl založen (mimo jiné) na myšlence slovanství.

A článek se mi moc líbil. R^

20.11.2007 10:33

..snad v nějaké zapadlé vesničce...

.. a mně to po desítiletích připomnělo úchvatnou povídečku o hlednání archaických předslovanských nápěvů z jedné sbírečky povídek úžasného Ilji Hurníka. S neuvěřitelnou pointou... vydáno někdy kolem 1970. Znáte někdo, že?

20.11.2007 10:42

Re: ..snad v nějaké zapadlé vesničce...

Jakúbku, připomeň to, prosím. Vím, že jsem to četla, pamatuju si, že to byla pecka, ale v hlavě je dnes duto prázdno.

20.11.2007 11:25

..snad v nějaké zapadlé vesničce...

Trubači z Jericha nebo Kapitolské husy. Vidím, že tahle perly, přepůvabné a svižně napsané a hlavně od odborníka non plus ultra, zůstaly v paměti aji jiným!

20.11.2007 11:18

Pan Hurník

toho napsal docela dost - ale myslíš Kapitolské husy nebo Trubače z Jericha asi? To by odpovídalo tomu roku 1970 (Ilja Hurník byl vrstevník mého otce a coby žáček "lidušky" jsem bezmezně obdivoval hlavně jeho čtyřruční hru s Petrem Štěpánem...)

20.11.2007 10:29

Jelikož su mezi váma asi jediný, kdo má za sebou

zkoušku z antropologie a rovněž z takto zaměřené etnologie (tehdy ovšem se to tak nenazývalo), čistě konstatování - známé všem antropologům, resp. prehistorikům ještě před příchodem genetiky, která to jenom potvrdila:

na evropském kontinentě a ve střední Evropě zvlášť nemá nejmenšího smyslu cokoliv vydělovat, specifikovat, vyčlenovat, snažit se určit (tedy de facto vytvářet!) hranice mezi antrop. typy, rasami, různými subentitami, a už vůbec ne (ale z vás si to snad nikdo nemyslí?!) přiřazovat jednotlivé antrop. znaky k národnostem, resp. jazykům. Doporučuju můj zběžný souhrn (předevčírem?) ohledně Yvety  - kdo všecko prošel jižní Moravou, tak si to rozšiřte a je.

Je např. vhodné silným blbým vylebaným (znáte i v Č toto slovo?) hochům v černém decentně připomenout, že  n i k d o  u nás nemůže říct, že nemá osminu / šestnáctinu / dvaatřicetinu ... atd. - hebrejské či cigánské krve..* vůbec už nemluvě o průběžném mísení s našimi Němci (všimněte si, prosím, jak to říkám). Což ovšem i na adresu SdL, Muenchen!!

*) ovšem pouze stojí-li vám stejně silní kamarádi po boku...

Ite, missa est.

20.11.2007 11:39

Re: Jelikož su mezi váma asi jediný, kdo má za sebou

Po "Ite, missa est" sice už nic nenásleduje, ale ptal ses - odpovídám: slovo "vylebaný" ve smyslu "s vyholenou lbí" nabylo v Č spíše tvaru "vylepaný", ale slýchám oboje.

20.11.2007 13:44

Re: K baletu toho asi moc nepřidám,

Že nevíte, podle jakých kriterií si vybíráte balet? Podle mě to znamená jediné - jak v "klasice", tak v "moderně" existují představení dobrá a mizerná.

Což samozřejmě platí pro všechny kumštýře, nejen pro baletníky. Já takhle plavu ve výtvarnu.

20.11.2007 14:24

Lapile,

tak až zase poplavete a uvidíte, jak se někdo cáchá kousek vedle vás, budu to možná já...:-)

20.11.2007 14:38

Re: Lapile,

Já se též hlásím do plaveckého družstva.

20.11.2007 9:22

Opět krásné a poučné

- děkuju pane Jiří.

20.11.2007 10:02

Re: Opět krásné a poučné

děkuju.

20.11.2007 7:24

Díky pane Švehlo,

já se domnívala, že tato hvězda baletu je už jen hvězdou. Netušila jsem, že je mezi námi.

20.11.2007 5:52

Jéje, vzpomínky se budí.....

K paní Jarmile Kröschlové jsem  jako holka chodila do baletu ……A brněnská scéna byla přece baletní líheň …. Olga Skálová …….

20.11.2007 10:13

No teda, k paní Kroeschlové!

Brno a balet - to patřilo po desítiletí k sobě: Ogoun přece v těch podivných vybočených šedesátých. Jak dnes - netuším - ?

Nevím, pochlubil-li sem se vám, že sem v září viděl (a trochu se podílel) balet z kulturní metropole Ukrajiny (no - dejme tomu... pod Ukrajinou teprve od zimy 45, tradice polsko-židovsko-rakouská, že), města Ĺviv - Lvova, a že to bylo absolutní. A stejně absolutní pro mě bylo shlédnout v třiašedesátém baletné ztvárnění Ravelova Bolera Národním z Bukurešti. Viděla jsi, nebo baty? Něco nadzemského na okrouhlé šikmě, v snové růžové a nebesky bleděmodré - no, himmelblau. Podobné v komorním provedení (tel. číselník) sem shlédl  v 87 v malém divadélku v Lodži - tuším Cocteauova hříčka některá.

Dnešní stupidní univerzální opovrhování vším včetně kultury z okolních zemí je deprimující. Hlavně u lidí, co v nejmenším neznají kulturu svou. Ale nebudem se pouštět do větších akcí - !

20.11.2007 11:24

Re: No teda, k paní Kroeschlové!

Jakube, Ogoun nakonec, pokud vím jezdil po světě, hlavně USA - měl s chor. dost úspěchy, studio pokračovalo i bez něj, Koníček se dal k TV - v podstatě komerce a křoví v klipech - nic moc.

20.11.2007 11:27

Ogoun, jojo.

Právě. Tóssind tý koncen, jak říkali naši bývalí spoluobyvatelé města...

20.11.2007 17:19

Re: Ogoun, jojo.

 Neříkala jsem Ti to, Jakube, před chvílí, že se každý den něco nového dozvím. To je úchvaté....

Znám, jezdila jsem v padesátých do Brna (opera i balet). Jen mi ta jména (tehdá malinké dívence) splynula v mozku někam do jeho neprobádaných zákoutí. Já myslela, že tato velká diva už nežije. To je opravdu milé, že jsem se mýlila. A   I.V.Psota, nemám slov. Já už ho ale a scéně nezažila.

Zato Mistr Sádlo byl u nás.

20.11.2007 2:59

Proc se stydet za sve slovanstvi?!

Nemyslim, ze by bylo neco obzvlast spatneho (ve srovnani s jinymi "etniky") na tom byt slovan.....

Hana

20.11.2007 0:29

Jó a s těma praotcema:

až zas něco bude, předvedu vám osobně praotce Moravana - jak vznikl název Brno. To se totiž musí předvést. Ovšemže hoši z redakce Hosta do domu a spol. a z divadla a tak to znají, a bylo to v jednom filmu podle jedné úžasné povídky Milana Kundery taky, vykládal to tam labužnicky jeden velice známý a dokonalý soukmenovec - interesantní, že z Práglu. Aji dyž nebrňákům by se to nemělo říkat, to je ošklivé. Ale vám třeba jo.

20.11.2007 0:35

Re: Jó a s těma praotcema:

No, i my brňáci to známe...

BTW. pan autor (moc pěkného článku, to jo) mi připoměl to poslední dobou diskutované  přechylování/nepřechylování - opravdu netuším, jakého pohlaví jsou ti žáci paní Zory; tipuju to na tři mužské a jednu dámu. Ale to je jen tak naokraj, nemyslím to nijak vážně ani zle.

20.11.2007 0:21

No to není pravda - u vás žije dodnes primabalerína brněnské opery z 30. let,

partnerka Ivo Váni Psoty! Další legenda se mi nečekaně zhmotnila. Jak si člověk doplňuje vzdělání. A odešla už po padesátce - klobouk dolů! Dík, Jiří.