19.1.2022 | Svátek má Doubravka


Diskuse k článku

ROZCESTNÍK: Západní Slované

Když se mě občas někdo zeptá odkud jsem a jaké jsem národnosti, tak s jistou dávkou hrdosti odpovím že Čechoslovák. To proto, že Čech, Moravan a nebo Slovák zdejším lidem moc neřekne a vysvětlování je složité a stejně obvykle nikam nevede.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Finrod Felagund 21.11.2007 14:27

Tak tak...

občas si říkám, že se Marie Teresie mohla s tou germanizací trochu víc snažit, když vidím té závisti... Po pravdě řečeno já všude prezentuji Čechy jako neslovanský národ (on také moc není, spíš mix Keltů-Germánů-Slovanů mající plno německých zvyků a mluvící jazykem o gramatice latinské se slovníkem slovansko-německým) a proto také nemám rád jak "přimykání k dubisku", tak to, když o ČR někdo řekne, že je to "Východní Evropa"... :) důsledně opravuji, že je to "Střední Evropa" :) jinak opravdu svatá pravda, pane Švehlo, co píšete... do kamene tesat.

Jakub S. 21.11.2007 0:55

Podívejte se na článeček

Emigranti na NP a diskusi k němu!

aida 21.11.2007 1:06

Re: Podívejte se na článeček

Kde hledat? Já to tu poslední dobou nestíhám číst, natož diskutovat.

Jakub S. 21.11.2007 9:29

Re: Re: Podívejte se na článeček

Teď, čerstvě.

baty 20.11.2007 14:17

Tak jsem tu asi jediná,

kdo Zoru Šemberovou vídal v Brně tančit. Dítko těsně předškolní a první léta v obecné, je-li prakticky každé zimní nedělní odpoledne vyváděno na operu, balet nebo operetu, si vzpomínky zafixuje nafurt. A k tomu dvě podstatně starší sestřenice v Psotově baletu -sóla s povinností sboru - ráda vzpomínám, jak jsem vlastně coby mrňous s ušima nataženýma mohla při jejich návštěvách u nás doma sledovat zrod Sylfid a Čajkovského symfonie. A bezpočtukrát jsem potkávala dole na rohu Palackého u drogerie zaparkovaný smetanový Studebacker, který patřil Mistru Psotovi - považte, jediný auto v Brně stejný zepředu i zezadu! Za kýmpak tam asi do toho žlutého domu jezdíval..Pane Švehlo, bodujete jako vždycky.

Jakub S. 20.11.2007 15:35

Re: Tak jsem tu asi jediná,

No to bylo úžasné dětství. Aji dyž asi tehdys to tak nevnímala. S baletem, s operou - jej. A vidět tenhle pár, ach...

George 20.11.2007 19:15

Re: Tak jsem tu asi jediná,

jako dycky s křížkem po funusu, ale mohu tě baty ujistit, že tu jediná nejsi. Pamatuju paní Zoru i Mistra Psotu které jsem vídal co by student tehdejší chlapecké měšťanky na Merhautce. No a smetanovýho (krémovýho??) Studebakera jsem znal velice dobře, otec se s Mistrem Psotou znali a občas jsme se v tom bouráku svezli a já mu ho pak pomáhal pucovat u něj v Masarykově čtvrti, kde tehdy bydlel. Ale to jsou třetihory.....

baty 20.11.2007 21:31

Re: Re:Tedáááá Georgi

no to jsou věci, fakt třetihorní, ale kráásný!

Jakub S. 20.11.2007 22:03

Já nestačím zírat, lidi!

1) chlapecká měšťanka - dnešní (či aspoň pozdější) zdravotka? Bydlel sem rok naproti ní, M. 40. U rodičů své ženy.

2) Ten studebaker - on v něm jezdil ještě po Únoru? A kde v Mas. čtvrti to přesně bylo? Tam sem bydlel tři roky u tety a na Míráku bydlí jeden z nejdůležitějších lidí mého života. Na Mahenovu sem chodil za pí Mahenovou (ano!), bydlel tam malíř Suesser, prof. Závodský, bydlí tam (snad dodnes) párek hochů (někdejších, žáno) z Hosta... paní Míla Ledererová... dvojí dívčí koleje, a nahoře ještě další... krásná cesta Úvozem kolem porodnice na fildu... ach, kdeže loňské sněhy jsou.

George 21.11.2007 9:20

Re: Já nestačím zírat, lidi!

Milý Jakube,

ta měšťanka byla až za křižovatkou s Jugoslávskou, ale na stejné straně jako "zdravotka". Jedna půlka školy byla dívčí a druhá chlapecká. Před vchodem jsou schody a socha. Je vlastně mezi Jugoěkou a Sýpkou. Jo, já bydlel na M 11 25 let. Vod peřinky do svatby, kdy jsem se přiženil do Řečkovic.

Ano vtom studebakeru jezdil i po únoru a místní "činitele" tím nesmírně sral. (toto je 3. a nejvyšší stupeň od namíchl, naštval, nasral) Přesné místo vily Mistra Psoty si už nevzpomenu, ale vím, že to bylo nahoře a nalevo od Barvičovy když se šlo k bývalýmu "konviktu". Pravděpodobně to bylo na Rezkově a nebo i na Bohuslava Martinů.

 

Jakub S. 21.11.2007 10:51

Dobrý, to se dá zjistit, dík!

No tos vyrůstal kousek od dětské nemocnice! Tam sedm let působil můj táta - pediatr. A před osmi lety jsem se tam vzadu byl naposledy podívat na svou paní.

Unikátní spojení dvojího určení objektu...

Hanča 20.11.2007 13:24

Naštěstí je pryč doba,

kdy se o našich slavných krajanech muselo mlčet. Před několika lety vznikla hezká tradice, díky níž je ženám, které se proslavily v zahraničí, předáváno ocenění Významná česká žena v zahraničí. Letos byla mezi vyznamenanými i paní Zora Šemberová. Více viz zde :http://www.czech.cz/cz/zpravy/domaci/cena-pro-vyznamne-cesky-ve-svete/.

possum 20.11.2007 12:35

Mno, nevim, jestli mam souhlasit ci ne.......

Jiste, je tu par Cechoslovaku..........ale zase .........No a potom ti z Australanu (ponejvic to jsou ex anglicani), ti, co neco o CR vi, tak tem je strasne tezke vysvetlovat situaci, ktera tam od sametu nastala a je. :-(

YGA 20.11.2007 13:43

Re: Mno, nevim, jestli mam souhlasit ci ne.......

Ahoj possum - už zpět u protinožců? A jakpak bylo u nás doma - jestlipak tam ještě šumí jez ....?

possum 20.11.2007 14:41

Re: Re: Mno, nevim, jestli mam souhlasit ci ne.......

Jako dovolena....perfektni. :-)  Maminka se starala, varila mi dobroty...... Jinak asi to co v predesle odpovedi. :-)

Jakub S. 20.11.2007 13:52

Nazdar! Tak co nám časem povíš o ČR?

Jsme velice zvědaví, pokud můžu mluvit za ostatní. Pohled zvenku, a zase ne tak docela zvenku - v jakých intervalech sem jezdíte?

possum 20.11.2007 14:39

Jakube ????? :-O

Ja jezdim sama. Nebo mi snad vykas???8-o

Jo, a jezdim asi tak co dva roky. To staci. ;-)  Asi par lidi odpovedi nastvu, ale co se da delat Jan Hus byl taky upalenej za pravdu. :-(   Jednou vetou: uz bych tam nastalo asi nemohla zit. Ale asi je to castecne i mnou. Kamoska mi pred 4 roky rekla, ze uz opravdu myslim jinak. A asi je to fakt. Tady jsou lidi pohodovejsi. A (a ted nemyslim ruzne nove prisle) Australani jsou primejsi. 

Jinak se mi libi, jak se opravuje. Na druhou stranu na mnoha mistech to jede jak za komousu. Schazi motivace.   ;-(  A bylo by to tak lehke v mnoha pripadech.

Nevim, jestli jsem ti odpovedela. Ale z 'rychliku' je to asi tak. Treba se zeptej specificky.:-) 

Jakub S. 20.11.2007 15:34

Ale dyť já dokonce ve všech těch věcech více nebo méně souhlasím!

Jakkoliv sem tam nebyl a už nebudu, je mi jasné, že obojí adjektivum k jejich rozdílnosti je správné. A je jasné, že modus vivendi je tam jiný. No vivendi - řekl bych, že rovněž laborandi, všeho - No, oni vám to ti Asijci taky změní... ježíši, držte si, co máte, nepouštějte to taky krok za krokem!

Když tady sousta lidí furt a furt na všecko jenom nadává, stýská si, žaluje, žadoní u druhých o souhlas, že sotva vyžijou (zajímavé, že to na nich není vidět, nějaká žebrota), a vlastně že  p r v  bylo líp... a thle už já nejsu s to snést a vyjedu a veice studeně a zle začnu lidi bombardovat otázkama... a tak se mnou přestanou mluvit. Protože mluvit - přese všecko - o současným režimu dobře, chovat se konstruktivně - to tady nikdy nebylo obvyklé.

Ale byl sem v Praze na dvou demonstracích teď, měl sem žlutou hvězdu - a byla tam, jistě víš, spousta lidí, víc než kdo čekal: žžžidi, no co... a vida! A všechny možné osobnosti. A nácci si ani nebouchli. Do Žida. Do těch druhých jo, ale tohle se mne opravdu netýká. A teď  zas Václavák objednaný na otřesnou národní ostudu - Ne základnám!, no a - vida, bylo tam kolem dvou tisíc lidiček. Promile (nejsem matematik - kolik?) obyvatel města. Tak dobrý, ne? Ovšem mezi nima - pro Krista: Marta Kubišová! Bože...

Takže - všecko má dvě stránky - nejmíň! No a my historici víme dávno, že nejenom dvě - a totéž platí o chaakteru národů, zemí... fazety, měnící při otáčení pořád všecko - no, amen zatím!

VěraZ 20.11.2007 18:02

Re: Ale dyť já dokonce ve všech těch věcech více nebo méně souhlasím!

"Ovšem mezi nima - pro Krista: Marta Kubišová! Bože..."

Já jenom včera v TV viděla  vyjádření Marty Kubišové, že tato někde uvedená informace je

nepravdivá!!!!!  Nebyla tam!

Jakub S. 20.11.2007 22:09

Je-li tomu tak, chváála bohu.

To by mě na ni strašně mrzelo. Dát si to dohromady s Modlitbou pro Martu...

possum 21.11.2007 14:22

Re: Re: Ale dyť já dokonce ve všech těch věcech více nebo méně souhlasím!

Hmmm, tak nevim. Porad prichazi s novymi jmeny.......:-(

possum 21.11.2007 14:20

Re: Ale dyť já dokonce ve všech těch věcech více nebo méně souhlasím!

>No, oni vám to ti Asijci taky změní<  Bohuzel, uz zmenili! Spis vy byste si meli brat ruzna ta varovani k srdci!

>Když tady sousta lidí furt a furt na všecko jenom nadává....< Jj. Presne tak!!! Pritom: obchody plny lidi, restaurace plny lidi, divadla vyprodana, ......

Asi tak. :-)

terra 20.11.2007 17:31

Milá possum,

je pravda, že pohodovost a přímočarost mezi česká národní "specifika" nepatří a pokud se pamatuji, nikdy nepatřila. Zato jsme měli v populaci vždy poměrně nepříjemně vysoký podíl pivních skautů, kteří u půllitru uměli cokoliv a znali vše o všem. Přesto i tady se najde dost pohodových lidí - kverulanti jsou však víc slyšet. Odhaduji, že máš pravdu v tom, že by se ti tu už dobře nežilo, prostředí člověka mění v některých ohledech víc, než by čekal. Na tom ale není nic špatně. Říkával kdysi pan Horníček o svém vztahu k Provenci: tam bych se chtěl někdy vracet . Sem - vždycky. Možná definice toho, co znamená "doma?" Doma v Austrálii? A tady v Čechách, třeba, někdy, na chvíli... nashledanou?  

Jakub S. 20.11.2007 22:07

"Doma":

viz poslední, úžasný, dojemný a smutný a povznášející fejeton - sloupek chudáka Karla Čapků před vánocema 38. Pak už - a je u toho obrázek. Je to třeba ve Slopkovém ambitu...

possum 21.11.2007 14:28

Re: Milá possum,

Doma. Jsou tu lide, kteri jasne rozlisuji doma a tam kde jsem se narodil.  Ja osobne, mozna proto, ze tam mam mamu (a taky, ze se mi spatne spi v cizi posteli, ale 'doma' ne ;-) ), s tim mam trochu problem. Kdyz jsem tu, rikam ze pojedu domu (CR), kdyz jsem tam, tak doma je v Au. Asi takhle: jsem Australan, ale toho Moravaka nevymazes. ;-D 

vampir 20.11.2007 19:55

Re: Mno, nevim, jestli mam souhlasit ci ne.......

ahojky possum, a co ta slibovana duha nad Melnikem? To  lidstvo se   nejak moc  stehuje a misi , nejen v Australii,kde by se to dalo cekat, ale globalne. Nedavno  jsem byla v Berline navstivit pacienta v nemocnici a ve vestibulu  koukam na cedule  jaka tam maji oddeleni  a procitam si jmena doktoru. Bylo dost  takovych cizokrajnych jmen,   typovala bych na Indii, Irak, Iran, Syrii , potkam sestricku ci pomocnici "evropskeho" vzezreni, tak se ptam  na cestu , a vono to byla Polka( a to jsou jich uz 2 mil. v Irsku), ta mi  teda vysvetlila, vice mene posuncila, no potespambu, ta snad neasistuje pri operacich.Kam se podeli Nemci? Doslo mi to, az kdyz  jsem slysela ve zpravach, ze pocet   vystehovalcu dosahl   jiz vyse   pocatku 50. let - nejvetsi emigrace v Nemecku  po valce.A  ze   emigruje taky hodne   lekaru.Kdo na moje misto?  Znamy si liboval, ze   vrchni lekar je sice  Afganec, ale   moc prijemny a kompetentni.

possum 21.11.2007 14:33

Re: Re: Mno, nevim, jestli mam souhlasit ci ne.......

Jj. Bude, ale nestiham. Ani jsem se na ni jeste poradne nepodivala.

S tema doktorama je to na dve veci. ;-€  Tady je taky hodne ruznej cmoudiku. A kdyz se ti vrta v oku, a ty citis z jeho pracek kari........(Y) (no, blijici smajlik tu neni). Jinak ja tu mam ceskyho doktora. ;-D

possum 20.11.2007 12:27

Zdravim vsechny, a pro Aida:

pohlavi cloveka se pozna, ponejvic, podle krestniho jmena. ;-)  Takze se tu bud pise cele jmeno nebo titul. I kdyz nekdy byva nedorozumeni. ;-D V kazdem pripade souhlasim s neprechylovanim, protoze to v anglictine nikdy nebylo a celkem se nic vaznyho za ty stovky let nestalo. ;-)

MaRi 20.11.2007 12:39

Re: Zdravim vsechny, a pro Aida:

 pro nás, kdo nejsme "v centru dění" někdy i to křestní jméno není jednoznačné - viz jméno "Gale" v článku - by aspoň pro mne ;-) mohlo být mužské i ženské. Před několika dny se přechylování příjmení probíralo na Lidovkách a tam se objevil názor, se kterým bych souhlasila. V prvním pádu ponechat jméno a příjmení uvedené v osobních dokladech a v ostatních pádech sklonovat s ženskou koncovkou. Např. "Stefi Graf vybíhá na kurt a podává ruku Martině Hingisové."

possum 21.11.2007 14:12

Re: Re: Zdravim vsechny, a pro Aida:

Tak to by se vlk nazral a koza zustala cela! ;-D;-D;-D

Bohuzel, jelikoz nestiham, tuhle debatu jsem vynechala. Uz jsem ale byla kdysi na par podobnych. ;-)