4.8.2021 | Svátek má Dominik


ROZCESTNÍK: Jindřichův Hradec (potřetí)

13.8.2018

První část najdete zde a druhou tady.

Zatím první letošní dovolenou jsem s tetou trávila v Jižních Čechách, konkrétně v Jindřichově Hradci.

Město samo je moc krásné, čisté, domy opravené, je zde spousta zajímavostí, jak historického charakteru – zámecký komplex – třetí největší v Čechách – po Pražském hradu a zámku Český Krumlov; Černá věž – hladomorna – do níž byl r. 1438 vsazen Zikmund z Vartenberka, který zde zemřel hlady; hudební pavilon rondel v zámecké zahradě, jenž je unikátní stavbou s manýristickou vnitřní výzdobou, kterou nechali pro reprezentativní účely vystavět páni z Hradce; morový sloup na Náměstí Míru; Nežárecká brána – jediná dochovaná z původních tří bran opevnění; kostel Nanebevzetí Panny Marie; městská vyhlídková věž, na kterou je pořádána již řadu let soutěž „Běž na věž“ s cílem dosažení co nejkratšího času; kostel sv. Jana Křtitele – postavený na místě původní románské svatyně.

likalikarajce.net

Ale i těch modernějších – Dům gobelínů – který prezentuje Život a dílo Marie Hoppe Teinitzerové, jež v r. 1910 ve městě založila dílny pro tkaní a restaurování tapiserií; Muzeum Jindřichohradecka s unikátním mechanickým Betlémem; Muzeum fotografie a moderních obrazových médií – kde jsou kromě stálých expozic pořádány i velmi oblíbené workshopy; Stará radnice – kde určitě nadchne především děti sál věnovaný historii i současnosti českých večerníčků; Muzeum Čs. armády 1938 – návštěvníkům se nabízí možnost vyzkoušet pušku, lehký kulomet, přilby, plynové masky, obléknout uniformu a vyfotit se v ní; Aquapark a plavecký bazén.

likalikarajce.net

Gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož dominantou je právě 68,3 m vysoká vyhlídková věž, má na nároží mezi dlažebními kostkami vyznačen 15. poledník východní délky. K němu se váže tato zajímavost – při jeho překročení v kterémkoli místě si máte něco přát a přání by se vám mělo do roka a do dne splnit.

Nadchlo nás také množství laviček na všech možných místech. Využité k posezení a upravené na lavičky byly například i zábrany k vjezdu aut do některých uliček. Náměstí s kašnami a fontánami, krásné parky a upravené trávníky.

likalikarajce.net

V historické části města je spousta zajímavých krámečků s keramikou, různými dárkovými předměty, biopotravinami, obchůdek s čokoládovými cukrovinkami, restaurace a kavárničky lákající k posezení.

A návštěva, kterou byste určitě neměli opomenout? Doporučuji – koláčovnu, která je v provozu od r. 2017. Tady pečou opravdu bez přehánění naprosto dokonalé koláče, na jaké si většina z nás pamatuje od našich babiček. Dá se říct, že jde o místní gastronomickou atrakci. I teď, když o tom jen píšu, mám plnou pusu slin. Koláče jsou stále čerstvé, nadýchané, s různými náplněmi – s tvarohem, mákem, ořechy, povidly, jahodami, meruňkami, višněmi, borůvkami, sypané žmolenkou a plátky mandlí. A když si ukousnete z okraje, v ústech se vám na patře rozplyne vůně i chuť másla…

likalikarajce.net

A po téhle sladké bombě pro vaše chuťové pohárky následuje jen o kousek dál v budově Sv. Floriána – bomba pro vaše oči a uši. Shlédnout zde můžete unikátní světelnou podívanou – Aqua Show – kdy se prolínají světelné efekty, videoprojekce s obrazci, tvořenými padajícími kapkami vody za tónů působivé hudby. Projekce se koná vždy v celou hodinu, od 9:00 do 19:00. Naplněni čerstvými dojmy pak ještě máte možnost posedět v pasáži v restauraci nebo kavárně, či zajít do stylových obchůdků.

A ve chvílích, které vám zbývají do doby, než Aqua show začne, projděte celou pasáží a před sebou uvidíte Zimní stadion, pojmenovaný po hokejistovi Janu Markovi, tragicky zesnulém při letecké nehodě u Jaroslavle v r. 2011.

likalikarajce.net

Krásné procházky si můžete užít i v místních parcích, na břehu řeky Nežárky, nebo třeba na Vyhlídce Karlov – kde se Vám zámecký komplex ukáže ze zcela jiného úhlu pohledu, než na který jste narazili dosud.

Zdroj: vlastní text, doplněný o informace z Průvodce městem a regionem; www.Kudyznudy.cz, www.mjh.cz/o-muzeu; wikipedie

Foto: Jitur. Všechny fotografie si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes