28.1.2020 | Svátek má Otýlie


ROZCESTNÍK: Egypt 2015

7.9.2016

Po několika letech, strávených v září a říjnu v Podhajské, se nám se spolucestovatelkou, sousedkou, zachtělo trochu exotiky a hlavně moře.

Vypravily jsme se tedy do Egypta. Letěly jsme z Ostravy, cesta trvala čtyři hodiny a bylo toho akorát. Letadlo nebylo plně obsazené, vedle nás byla dvojka prázdná a tak jsme se každá uvelebily krásně, nohy chvíli dole, chvíli nahoře. Celou cestu bylo nádherně jasno, viděli jsme přesně každý domek dole, řeky, hory, skály, pyramidy i moře.

Hurgada focená od moře

Hurgada focená od moře

Kapitán nám sdělil, kudy letíme, a tak jsme pěkně pozorovaly země pod námi. Trasa letu přes Rakousko, Chorvatsko, Řecko a dále pak přes Středozemní moře až do letoviska Hurgada v Egyptě.

Z letiště v Hurgadě nás dopravil malý autobus a po cestě do destinace jsme už viděly střežené cesty, hlídková stanoviště obložená pytli s vojáky v plné zbroji. Vjezd do města byl kontrolován a opatřen závorou.

Zastavili nám přímo před hotelem a ihned ubytovali, za mírný bakšiš jsme obdrželi pokoj v přízemí, kousek od bazénu a pár kroků od moře.

Vpravo náš strom u pokoje

Vpravo náš strom u pokoje

Naše první kroky mířily k moři, ostatně jako každého suchozemce.

Moře na mne udělalo velký dojem, bylo náádherně modré, jinak než v Chorvatsku, trochu temnější, ale velmi průhledné. Ležet se dalo na malé pláži patřící k hotelu. Vše tam bylo čisté a udržované. Všude rozkvetlé dřeviny, fůra oleandrů, buganvilie, palmy. Květy ze stromů nám nafoukal teplý vítr do pokoje a když jsme se vracely od moře, bylo to jak o božím těle, cesta a pokoj vysypaný květy. Moře bylo nádherně teplé a všichni jsme se potápěli s brýlemi a šnorchlem, kousek dál v moři už byly korály a spousta ryb.

Potápění

Potápění

Původně jsme zamýšlely shlédnout pyramidy, ale protože se nám přímo na místě líbilo, dohodly jsme se, že poletíme určitě ještě jednou a pak se tam podíváme, až bude situace lepší, což však už asi nebude. Naše rozhodování ovlivnily ozbrojené útoky u pyramid jak na policisty, tak i na turisty, dokonce tam IS nastražil i bomby. Dnes už to vidím tak, že tato destinace pro nás skončila, škoda.

Zaměstanci hotelu a všech služeb jsou tam jen muži, ženy, jako pokojské či jiné profese neuvidíte. Zaměstnanci, kteří se starají o úklid a údržbu, jsou velmi chudí a vděční za každý bakšiš, který obdrží. Celý personál byl velmi slušný a vstřícný. Po vyhodnocení osazenstva hotelu jsme zjistily, že převažují Rusové, jakoby se z jimi okupovaného Riminy přestěhovali do Egypta.

Hurgada, molo

Hurgada, molo

Bohužel teď mají Egypťané problémy, Rusové jsou pryč, po zničení ruského letadla s turisty přestali Rusi létat. Čechů, Němců a Poláků tam bylo velmi málo. Když jsme si tedy vybíraly, kam vyjedeme a na co se podívat, rozhodly jsme se pro moře a vydaly se na ponorku. Skutečně byla žlutá, prostě Yelloow Submarine. Ponorka pro suchozemce, to je jen sen, který se nám v Egyptě splnil. Dojmy byly úžasné, byly jsme jak Jiříkově vidění, není to potápění a zároveň jste pod mořem a dost hluboko.

Hurgada focená od moře

Hurgada focená od moře

Také jsme si nenechaly ujít egyptský večer s folklorem. Na fotkách uvidíte exotické tanečnice, které ve dne byly se svým šéfem u moře na naší pláži a celý den se koupaly v hábitech, tedy plavky pro muslimky, které spočívaly ve splývavém triku z elastanu, dlouhé kalhoty obepnuté až po kotníky, na hlavě koupací čepice, ze kterých nekoukal ani vlásek. Večer pak pro nás tančily tak, jak vidíte na fotografiích. Samozřejmě respektuji jejich kulturu. Jejich země, jejich kultura, dobře. Smysl v tomto přístupu však nevidím.

Užily jsme si opravdu překrásného teplého moře, je opravdu škoda, že svět není bezpečný a nedá se svobodně žít všude.

Foto: autorka. Další fotografie si můžete prohlédnout přímo zde na Rajčeti.

http://svetlicko.rajce.idnes.cz/Egypt_2015/

Jenny Neviditelný pes


Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.