Neviditelný pes

ROZCESTNÍK: Ebenezer

George Švehla
diskuse (13)

Toto se stalo 1. ledna 1901. Ovšem hranice ba i počet samostatných kolonií a později i států federace se mnohokrát měnily. To podle toho odkud vál politický vánek. Jednotlivá území byla značně individualistická a tak co platilo v jednom, nemuselo platit v druhém a o třetím raději nemluvě. Proto například železnice tu měly čtyři různé rozchody. Podle toho ve kterém státu byly. Švehla - Austrálie - nejstarší kostel 1

Již 18 let po objevení východního pobřeží australského kontinentu kapitánem Jamesem Cookem, následné pojmenování oblasti na New South Wales a hlavně prohlášení území za majetek jeho veličenstva krále Jiřího III., vznikla první kolonie Nového Jižního Walesu a to jako trestanecká kolonie 26. ledna 1788, kam "his majesty justice" expedovala z Británie kriminálníky a nepohodlné občany. Takže jakýsi Gulag.

Nic nového pod sluncem. Každý politický systém má svoje temné stránky. Začátky byly nepředstavitelně strastiplné. A to nejen pro trestance, ale i pro ty co je tu měli hlídat. Protože u protinožců je všecko jinak a tito první osadníci neznali nic jiného než britský způsob hospodaření a zemědělství, o kterém byli přesvědčeni že je to to nejdokonalejší pod sluncem, tak v prvních letech celá populace mladá trestanecké kolonie málem vymřela hlady.

Tato trestanecká kolonie však přijímala i svobodné osadníky, jinak "free settlers", kteří hledali v nové zemi to, co nemohli najít doma. Od guvernéra kolonie tito dostávali příděly půdy zdarma a tak se kolonie začala bohulibě rozrůstat. Počátkem devatenáctého století dosahovaly okraje kolonie 80 - 100km od přístavu Port Jackson ve městě Sydney, což byl tehdy střed veškerého zdejšího dění.

Vznikaly osady, ale tak nějak jinak než bylo zvykem ve staré dobré Británii a nebo i v Evropě. Netvořily se kolem osadního centra, jakéhosi náměstíčka a nebo návsi, ale byly to usedlosti zpravidla roztroušené kolem cesty. Takže od souseda k sousedovi to bylo i několik kilometrů, tady tehdy mil. A tak asi 70 km od Sydney vznikla i osada Ebenezer. (Vyslovuje se Ebenýzr). Byla založena roku 1803 v oblasti jménem Macquarie na březích krásné Hawkesbury River, téměř na úpatí velkého předělového pohoří, za kterým bylo v té době velké neznámo. Švehla - Austrálie - nejstarší kostel 2

Osadu založili svobodní osadníci, převážně Skoti co emigrovali z Londýna, kde se jim moc nelíbilo. A protože náboženství zaujímalo stěžejní místo v tehdejší společnosti i životě jedince, tak už roku 1808-09 v Ebenezeru vyrostl presbyteriánský kostel postavený z kvádrů místního pískovce. Presbyteriánský proto, že to je národní náboženství Skotů, tak jako anglikánské Angličanů a katolické Irů. Kostel připomíná tvarem spíš budovu skladiště a nebo menší stodolu, avšak interiér byl rozdělen na 2 místnosti. Jedna sloužila k bohoslužbám a druhá jako školní třída pro potomky settlerů. Tento kostel má tu výsadu, že je nejstarším stojícím kostelem v Klokánii. Pro Evropana a nebo Asiata, co počítají historii té které země na tisíce let to asi nic neznamená, ale tady to je pravěk bílého osadnictví Terra Australis Incognita, tedy neznámé jižní země. Hned v sousedství kostela je hřbitov, ze kterého vane dech velmi tvrdých začátků v nové zemi. Rozkládá se ve stínu eukalyptů a vládne zde nesmírný klid a pohoda.

Jen několik set metrů po cestě od kostela je další pamětihodnost Ebenezeru. Je to usedlost Johna Turnbulla. Pan Turnbull dostal od guvernéra příděl půdy právě zde v roku 1804 a už v roku 1820 tu postavil dům a celé hospodářství. Tento dům je teď krásně zrestaurovaný a je ozdobou okolní krajiny. Je postaven, jak jinak než z místních pískovcových kvádrů. Byl to levný materiál a práce byla zadarmo, od toho byli trestanci, avšak jen ti hodní, kteří byli zdarma přidělováni svobodným osadníkům, kteří je však museli krmit a poskytnout jim přístřešek. Vynikající způsob kterak snížit náklady trestanecké kolonie a zároveň zajistit její rozkvět. Měli zde báječně vymakaný pobídkový systém.

Když chtěla vláda a nebo místní správa uskutečnit nějaký projekt, třeba postavit most a nebo novou silnici, tak pečlivě připravila podklady včetně časového odhadu a nebo plánu. Pak vybrala dozorce a vojáky na hlídání trestanců a těmto chudákům bylo v mnohých případech oznámeno, že když dílo dokončí ve stanoveném časovém termínu, že dostanou svobodu. A tak veřejné projekty rostly jako houby po dešti v neuvěřitelně krátkém čase. Třeba 53 km dlouhá, nejstrmější železnice v britském impériu místy vytesaná do útesů skal a se dvěma tunely ve skále byla zprovozněna za 13 měsíců.

Ovšem nejen chlebem je živ člověk a tak v blízkém okolí na březích Hawkesbury River byla roku 1887 založena vinice a postaven, jak jinak než z místních pískovcových kvádrů, vinařský závod. Postavil ho tehdy vážený a proslulý Dr. Thomas Henry Fiaschi, který emigroval do Austrálie z italské Florencie. Tento propagoval v mladé kolonii umírněné pití vína, které má na zdraví tak blahodárné účinky. Jako správný pěstitel vína šířil tuto osvětu pokud jen mohl. Tato vinice a krásně zrestaurovaná původní budova jsou dnes známy pod jménem "Tizzana vinery", kde je možno ochutnat a také zakoupit místní lahodné zkapalněné paprsky australského sluníčka. Navíc to má pro nás výhodu, že to je jen asi 20 km daleko.

Švehla - Austrálie - nejstarší kostel 3

Švehla - Austrálie - nejstarší kostel 4

zpět na článek