26.11.2020 | Svátek má Artur


Diskuse k článku

ROZCESTNÍK: Do Jezerního kraje

Další výprava v Ransomových stopách do míst, kde to všechno začalo

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jenny 11.7.2019 20:08

Jezerní kraj

je fascinující a ty fotky,paráda! Nemám co číst a a tak jsem se z nudy vrátila k Betynce MacDonaldovic ,jak si užívali zálivu,příhodné, takže jsem se jen kontinentálně přesunula, :-) díky Liko!

Z. Lika 11.7.2019 20:07

Re: Moc zajímavé a fotky parádní

Zeď je úžasná stavba a ty zdi jsou opravdu stále festovní. Má to zvláštní atmosféru.

Dům, kde jsme byli ubytovaní, byl taková anglická klasika -kamenné tlusté zdi, dole velký obývák, úzké schodišťátko do patra, několik malých pokojíků... Na zahradě obrovský záhon vyhrazený pro čmeláky (spousta bylin s modrými květy) a speciální artyčoky pěstované na soutěžní výstavu :-)

Maričko, tvoje slovní zásoba v češtině je obdivuhodná, vůbec bych nehádala, že už ji běžně nepoužíváš!

M. Crossette 11.7.2019 17:50

Moc zajímavé a fotky parádní

O Hadrianově zdi jsem slyšela, ale tím to končilo, takže děkuji i za odkaz a tehle kraj znám jen z vyprávění našich angl. přátel. V tvém odkaze "zdi" říkají "val", ale mě přijde zeď lepší. Přeci jen, když původně měla místy výšku až 5-6). Vy jste tedy ušli "jen" 14 km ale jestlipak jsou vytrvalci, kteří jdou celou délku? Mrož píše, že zeď stavělo vojsko a "místním lidem svěřili jenom dopravu materiálu a zásobování". Ale ono to vykutání, naložení a dovežení těžkého kamení (čím asi a z jaké dálky?)a navíc živit(jestli se tím myslí zásobování) 3 legie vojska, tak to jistě nebyla žádná maličkost, spíš bych řekla otročina. Fotky jsou krásné, moc se mi líbí vaše ubytování. Krásný kamenný dům, ale právě podle síly zdí odhaduji, že vnitřní místnosti byly spíše menší, než by se na velikost domu zdálo - nebo ne? A Liko usmála jsem se u tvého kemntáře turistických doporučení "nechodit na velkou, a na malou jen nejméně 100 m od zdi":) Dovedu si představit, že právě v nutnosti k tomuto zeď svádí, když - jak ukazuje jedna fotka - část trasy třeba vede cestou, kde k nejbližšímu stromu či keři by to jeden taky nemusel stihnout :)

Trochu odbočka. Když jsem viděla nadpis "Jezerní kraj", moment mi trvalo, než mi došlo, že jde o angl. "Lake District"! To se mi totiž stává dost často. Jak už jsem roky "venku", tak se spoustou názvů jsem se seznámila dřív v angličtině, než v češtině. Třeba s částmi motoru auta(které jsme v mém mládí neměli) a podobné jiné techniky. Tedy někdy bych třeba název i česky věděla, ale ten anglický mi naskočí rychleji. Podobně na tom je i moje sestřenice co žije léta v Německu. Pamatuji se, jak jsme se kdysi spolu bavily a ona povídala něco o nutnosti zalévání záhonů. A povídá "tak jsem musela natáhnout ten, tu ??...no víš, co myslím, ten Schlauch..ne,ne, tak to není ..no ten, sakra já si nevzpomenu..víš takovou tu tenkou gumovou trubičku na vodu...jo, už to mám HADICI !!!:)) Někdy jsem na tom podobně a docela mě take štve, když si hned nevzpomenu.

Z. Lika 11.7.2019 16:12

Re: Parádní fotky

Máte rádi hory, tak Jezerní kraj by se vám určitě líbil. Zdejší mapy s popiskami: "sem nechoďte, když je mlha, asi byste spadli do propasti" jsou velmi trefné. Výhledy jsou nádherné, kraj opravdu poetický.

Z. Lika 11.7.2019 16:11

Re: zajímavý...

Není to tak obtížné, podívat se tam :-)

Z. Lika 11.7.2019 16:10

Re: naprostá paráda

Hadriánova zeď, tedy turisticky, má řadu doporučení - nechodit déle přímo po zdi, nechodit jako husy za sebou, nevyšlapávat už vyšlapané cesty, nechodit na velkou, a na malou jen nejméně 100 m od zdi...

Byly tam úžasné výhledy. Ta umělá rokle směrem ke Skotsku... Piktové měli respekt!

Z. Lika 11.7.2019 16:07

Re: Hadriánovu zeď

Ten kraj je mimořádný - a ostrovy, vlastně ostrůvky, z pohledu dospělého, jsou teda něco. Ale je fakt, že čtenáři ransomovek to ocení mnohem lépe. Ale sám o sobě je ten kraj opravdu básnický, romantický.

Z. Lika 11.7.2019 16:05

Re: Ach, to musela být paráda

Zano, Jezerní kraj můžu 100% doporučit. A nemá cenu čekat na vyvrbení místní politické situace - dokud jsou v EU, je to jednodušší. Jezerní kraj je unikátní - skoupené soukromé pozemky do jednoho "veřejně přístupného" celku (ta spisovatelka s těmi králíčky) a kraj je tam prostě nádherný, dramatický. Budou další články.

T. Zana 11.7.2019 15:59

Ach, to musela být paráda

A kolik jste toho stihli a vůbec - teď asi není ideální doba, ale do Anglie bych se ještě ráda podívala, až se brexitová situace uklidní.

Já bych ráda do té Jezerní krajiny, nebo někam na rozmezí Anglie a Walesu... nebo někam jinam :-)

Bezva článek a ty fotky!

Z. Matylda 11.7.2019 15:55

Hadriánovu zeď

jsem si zatím jen představovala. A začátek ransomovek- Boj o ostrov - je asi moje nejoblíbenější knížka :)

Š. Matyášová 11.7.2019 14:21

naprostá paráda

Hadriánova zeď...to nemá chybu.....díky moc....

Z. Jitur 11.7.2019 12:21

zajímavý...

...kus planety, kam se jeden hned tak nepodívá...

Z. Yga 11.7.2019 9:22

Parádní fotky

Sice nejsem fajnšmekr na ransomovky, ale vaše putování po jejich cestách si vždycky užiju. Díky.

Z. Lika 11.7.2019 8:32

Dobré ráno

a hezký čtvrtek přeji, něco o Hardiánově zdi najdete i tady

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hadri%C3%A1n%C5%AFv_val

A dnes tu má pršet, tak se můžeme společně těšit.