23.9.2019 | Svátek má Berta


PŘÍRODA: Žluté mámení

24.5.2016

Tak nám to opět vypuklo. Žlutá, kam se podíváš! Ano, kvete řepka olejka. Ta řepka, která se pěstovala v našich krajích odjakživa, protože význam oleje z ní získaný, není z hlediska výživy zanedbatelný. Jenomže se nám to nějak zvrtlo. Dnes jsou řepkou oseté lány, ve stále socialistických rozměrech „od nevidím do nevidím“ po celé naší krásné zemičce. Což o to – na první pohled je to impozantní podívaná, ale když si vzpomenu, co za touhle fotogenickou krásou stojí v pozadí...

Řepkové pole

Osobně se domnívám, že je to mámení peněz, protože řepka se v posledních letech pěstuje hlavně pro technické účely. Podle jakési záhadné legislativy se musí přimíchávat do nafty. A jak jsem na stará kolena pochopila, dnešní společnost páchá všechny věci hlavně pod heslem mamonu a chamtivosti. Nevím, nerozumím tomu. Jen doufám, že se najdou odvážní a hlavně rozumní lidé a tohle žluté bláznění ve velkém zarazí. Vždyť na nádherné, žírné půdě, kde se pěstovaly rostliny na jídlo, se dnes roztahuje řepka.

V zajetí řepky se ocitají vesnice, silnice přetínají žlutou záplavu, železnice jsou po obou stranách obklopené žlutým mámením. Co na to alergici, to se bojím domyslet.

A tak jsem vzala foťák a fotila jsem na sever od Brna při jedné ze svých povinných cest.

Foto: autorka. Na fotografie se můžete podívat i přímo zde na Rajčeti.

Alex Neviditelný pes


Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.