Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Jahelník višňový

31.8.2018

Upeč jahelník, říkával jednou za čas táta své ženě, mojí mamince, když dostal chuť na sladké. To bylo radosti, sehnat jáhly nebylo zase tak snadné, ale vždycky se v nějaké prodejně v republice vyskytly, takže příbuzní pak poslali balíček. Višně nedostatkové nebyly.

Nevděčné jídlo, říkávala jahelníku máti a já jí nerozuměla. Takže se jí od chvíle, co jsem ho zařadila do jídelníčku, v duchu vždy omlouvám.

Kuchařka od Marie Hrubé

Jáhly jsou totiž potažené olejovou ochrannou vrstvičkou a ta vrstvička povětšinou žlukne a pak je cítit a tuhle vrstvičku z nich musíte dostat pryč. Takže perete jáhly v teplé vodě. Spíše v horké. No v mnoha vodách, dokud je to cítit. Potom propláchnete studenou, necháte je okapat a dáte vařit do trochu osoleného mléka, než se jáhly v mléce prohřejí, nějakou dobu to trvá a v téhle době si odpeckujete kompotované višně a zredukujete scezenou višňovou šťávu na polovinu.

Vymažete si keramickou formu máslem a vysypete ji ořechy nebo strouhankou. Z jáhel a mléka vám postupně vzniká kaše, kterou musíte stále míchat a plamen mít na minimum, pokud vaříte na plynu. Nesmí se připálit. Jáhly musí být trochu rozvařené. Žádné al dente se nekoná. Kaši promícháváte i po odstavení z ohně, aby se na ní neudělal škraloup. Přimícháte trochu másla, cukru a 2 vejce. První část kaše nalijete do vymazané formy a pokladete višněmi, višně zalijete další vrstvou jahelné kaše a tu opět pokladete višněmi. Vypadá to jako patrová bublanina. Zbytkem vytvoříte třetí vrstvičku a na ni položíte několik kousků másla a dáte péct do rozpálené trouby na 200 °C, asi tak na půl až tři čtvrtě hodiny.

Jahelník začne nádherně vonět, je zlatý, kůrka po stranách a na povrchu, a přišla vaše chvíle, trochu zredukované višňové šťávy dáte na talíř a zakrojíte do jahelníku a přenesete ukrojenou část na talíř se šťávou… protože správně upečený jahelník se nerozpadá, krájí se jako dort, drží tvar a není z něj rozkydlá kaše… a pak už je to na vás. Spálíte si patro, nebo počkáte, až bude jahelník vlažný? Já dávám přednost třetí variantě – konzumuji ho studený, chutná mi nejvíc druhý den. Ale to riskuji, že nezbude…

Jahelník s višněmi a borůvková buchta

Ano, lze použít jakékoli ovoce (mně to s jiným nechutná)... ano, můžete ušlehat sníh z bílků a udělat jahelníku sněhovou zapečenou čepici…

U jáhlové kaše se také můžete rozhodnout, zda si část neoddělíte a nevyrobíte slanou variantu, ale pokud jáhly vaříte pomalu v mléce, mají nasládlou chuť (a není to zrovna ono) a tak jáhly na slano vařím ve vodě jako rýži. Jáhloto (rizoto) je také dobrá varianta…

Proč nevděčné jídlo? Dlouhá příprava surovin, dlouhý vaření, kde je nutná vaše přítomnost… Tuhle jsem ho dělala pro své beaverovské kamarády. Ze dvou kil jáhel. Jen tu kaši jsem vařila přes 2 hodiny…

Buchtu na plech s borůvkami mám zamíchanou za 5 minut ;-) , těsto znáte všichni – používám to na olejovou bábovku, jen cukru dávám polovinu…

Text a foto: Sharka.68

(Recept na jáhlovou kaši je z Vesnické kuchařky, jahelník dělám po svém, ale o recept z VK jsem vás nechtěla ošidit)

Další jáhlové recepty přímo z kuchařky jsou níže, případné dotazy směřujte v diskusi na Sharku:

Recept z Kuchařky naší vesnice od Marie Hrubé

Recept z Kuchařky naší vesnice od Marie Hrubé

Recept z Kuchařky naší vesnice od Marie Hrubé

Sharka Neviditelný pes


zpět na článek