20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Nejkrásnější období je patrně podzim...

... to si prozpěvuju, ohmatávajíc očima, posléze i rukama, nádherně oranžové buclaté dýně Hokkaidó.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 10.10.2020 21:06

Maričko, jsem zvědavá, jestli dýni hokkaido seženeš. Zkusila jsem zapátrat a u vás se jí říká red kuri squash (Hokkaido), což bylo pro mě překvapení, musím se naučit rozlišovat mezi pumpkin a squash :D

J. Hlavsová 9.10.2020 23:41

Rýži do prvního jídla taky zvažuju, mám to na žaludeční potíže vyzkoušené. Dnes jsem ji měla nechat o hladu až na tu trochu vývaru, aby líp trávila tu tabletku. Uvidím, co ráno řekne drvet. Cesty do nemocnice se bojím i kvůli sobě, ještě nejsem úplně v pořádku, nevím, jak bych to zvládla, je to přes 60 km. Díky všem za podporu.

J. Hlavsová 9.10.2020 23:31

Díky, jedna lékárna u nás má otevřeno i v sobotu dopoledne, tak se tam zkusím zeptat. Korinka v klidu je, právě že je až nezvykle apatická, což může být i horečkou, vet jí naměřil skoro čtyřicet. Nevím, co kde mohla pozřít, dost je oba hlídám, aby nebufetili.

A. Rgova 9.10.2020 23:31

Taky jsem tehdy byla úplně vyděšená. Myslím na vás obě ať je dobře.

A. Rgova 9.10.2020 23:29

Ygo děkuju za inspiraci, vypadá to moc hezky a ještě to vyvolalo další recepty. Prima

A. Rgova 9.10.2020 23:27

Tak k nim jsem se dopracovala i já. Z hokaido, z máslové i z ostatních jsou dobré hranolky a kari nebo kurkuma se k nim hodí moc dobře mńam

A. Rgova 9.10.2020 23:25

Držím palce i pěsti pro štěstí ať injekce a tablety pomalu zaberou. Co zkusit do vývaru ještě rýžový šlem. Kdysi na roce a půl věku se tohle stalo Argovi, jen já si předtím nevšimla, že by mu cokoli bylo. Odpoledne zdravej pes. V noci jsem s ním byla na pohotovosti a pak dopoledne jsem s ním jela na kliniku a tam zůstal asi 30hodin,většinou na kapačce a zvládl to.Prý tpo byl vir. Víc pejsů v okolí mělo podobné potíže. Moc přeju aby Kora neměla takovou potřebu. Prý to tehdy u nás byl vir. Víc pejsů v okolí mělo podobné potíže. A pokud se to nezlepší, nemocnice se tak neboj. A vždycky je možnost mít pejska na kapačce i doma, pokud se Kora nechá v klidu udržet na hlídaném pelíšku. Ale doktor s injekcí v jednom baráku to jistí. Na tabletku bych zkusila nožem vytlačit v polovině drážku, do ní nůž vložit a shora silně zatlačit, pokud se rozpadne nepravidelně, jde to dokouskovat a polovinu odhadnout. Drž se R^R^R^

Z. Lika 9.10.2020 23:24

Myslím na vás, ať to dobře dopadne! Půlila jsem velmi ostrým nožem a posléze půličkou z lékrány. Hlavně konejšit, působit klid.

A. Zemanová 9.10.2020 23:17

Můžeš udělat dýňové hranolky, je to moc dobré.

A. Zemanová 9.10.2020 23:16

Milá YGO, hokaidové hody vypadají přenáramně chutně. Letos jsme bohužel měli na dýně docela smůlu, hokaido nám dozrály dvě tři a ty už jsou dávno pozřené.

Ještě v Praze jsem dostala od kamarádky řádný kus z obří dýně. Nakrájela jsem ji do pekáče a upekla s kostkami vepřového plecka, okořeněného směsí na divočinu. Bylo to naprosto skvělé, té dýně a tudíž i pečeného pyré byla hromada, všechno to vonělo a chutnalo skvěle. Budu to muset zopakovat. Nebo zkusím ta Tvá stehýnka. Aneb jak říkají na Ostravsku, na dýni upeču kytičky. Když jsem to slyšela prvně, jak jsem natvrdlá, tak mi trvalo drahnou dobu než jsem přišla na to, co vlastně ti Ostravaci jedí. :-)

A. Zemanová 9.10.2020 23:09

To mi je moc líto, držím vám palce. Na dělení prášků jsem dostala od vetky takové udělátko, jinak je to problém. Snad pomůže hodně ostrý nůž?

M. Crossette 9.10.2020 23:07

Jejda, tak to držím Koře fest palce R^R^R^. Chuděra malá ! Co mohlo způsobit tuhle rychlou katastrofu netuším, nějaký prasklý vřed? (jen při infekci by snad nebyly výtoky z obou stran krvavé, či ano? Hlavně aby vet zjistil příčinu, prášky Koře pomohly a byla zase v pořádku..

Na půlení prášků existuje spousta různých udělátek. My máme tenhle:

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61J5Eh9YzxL._SL1400_.jpg

V horní části je kousek žiletky, spodní kiln umožňuje vsunout prášek různého tvaru a velikosti. Určitě nějaký už mají v nějaké lékárně. Jinak, než jsme ho koupili dělila jsem prášek tak, že jsem prášek položila na něco neklouzavého, aby se nevysmekl (papír, utěrku..). Ostří nože jsem držela jednou rukou fest na polovině prášku a pěstí druhé ruky na nůž silně bouchla. U prášků s rýhou v půlce to šlo snadno a hlavně prášky byly ploché. Jestli je dražé oblé a ještě něčím pokryté asi to půjde dost blbě, může se rozdrobit. Raději se zkus zeptat v lékárně na nějaký "kráječ"(jsou malé a levné), nebo se tam zeptej, zda by ti tam prášky sami rovnou nepřepůlili - tady to dělají). Jinak takhle maličký prášek můžeš zkusit rozdrtit (paličkou či kladívkem mezi kouskem přehnutého papíru nebo jemně nastrouhat) a z hromádky odhadnout polovinu, kterou do něčeho namíchat.

J. Hlavsová 9.10.2020 22:13

Zcela O.T., nechci tady kazit chuť, ale jsem naprosto nešťastná. ;-(Sotva jsem se já jakžtakž vyhrabala ze zdravotních problémů, vletěla do toho Kora. Už asi tři dny špatně jedla, dnes ráno to vyvrcholilo krvavou katastrofou předem i zadem. ;-(Drvet usoudil na nějakou infekci aplikoval několik injekcí domů nám dal tabletky a kapky a pokud se to nezlepší, zvážit nemocnici. Tabletku jsem měla dát s kuřecím vývarem, to se povedlo, ale před chvílí zbytky vývaru šly opět ven. Ráno mám drvetovi volat a budeme řešit, co dál. Tu nemocnici si neumím představit, jak bychom to zvládly, jednak je daleko, jednak bychom to obě velmi těžce nesly. Tabletky - dražé mám dávat po půlce - nevíte někdo šikovnou metodu na půlení cca půlcentimetrového dražé? Myslete, prosím na nás, ať se to zlepší.:-(

Z. Lika 9.10.2020 19:55

Když pod to vepřové hodíš kromě dýně i nakrájené jablko, a nakonec to pomáslíš nebo rozmixuješ se trochou smetany, je to velice dobré.

M. Crossette 9.10.2020 19:24

No já bych jednou chtěla tu hokaido dyní ochutnat, co je to za div, protože třeba moje sestřenice v Německu jí každý rok vychvaluje :-). Pórek je moje oblíbená zelenina (kousky podušené s pokrájenou šunkou a kmínem - mňam stokrát mňam). Určitě by ho šlo pokrájet k dýni pod maso (buď místo cibule, nebo ještě navíc).

Kolik hroznů jste sklidili ? Tak je budoucího vína hodně a má krásnou barvu a chuť.

Z. Yga 9.10.2020 19:11

Maričko, jak už jsem psala, v podstatě se dají takto připravit jakékoli dýně. I polévku jsem dělala z máslové dýně - tak půl na půl s pórkem - a byla též vynikající. R^R^

Z. Jenny 9.10.2020 19:07

Ygo, díky, samé mňamky,pro mně určitě! R^

Z. Yga 9.10.2020 19:07

Že jo, že jsou moc dobré.

Z. Jenny 9.10.2020 19:06

Díky, óóó Velká Strážkyně pokladu ! R^ V

M. Crossette 9.10.2020 18:13

YGo, díky za recept. O dýni hokaido slyším a čtu často z evropských stran, ale nikdy jsem jí nejedla. Teď jsem se dívala na net, jestli jí vůbec v některý zdejších obchodů mají, ale nenašla jsem ji. Tedy info. a recepty v angl. na netu jsou, ale možná proto, že se tu prodává spousta jiných druhů dýní právě tahle hokkaido (tady se píše se dvěma "t") se asi moc neuchytila. Ale kouknu se po ní, protože tohle vypadá velmi chutné. Slepičí čtvrtky jíme často a dýně s kořením kari mi přijde skvělá kombinace. Jen bych asi tu dýno-cibulovou směs rozmixovala na hladkou omáčku (případně přidala trochu smetany). Opečené plátky také vypadají lákavě. Pokud neseženu hokaido, možná to zkusím s pumkin(ty jsou teď ke koupi všude). Taky je oranžový a má možná podobnou chuť. Na vaření a pečení se dopručují jen malé, které mají pevnou dřeň.. Zrovna dneska jsme k snídani dojedli pumkinové muffiny, které choť dovezl z nákupu před pár dny :-)

T. Zana 9.10.2020 17:17

O.T. Vyúčtování je na Hadech :-).

Z. Lika 9.10.2020 14:23

Zano, nemusíš je nijak ochucovat, kromě soli a případně másla. Jsou opravdu vynikající.

T. Zana 9.10.2020 13:01

Hmmmm, ta dýně je tak vizuálně krásná, že je skoro škoda to jíst ;-D. Nějak jsem se nedostala přes polívku, ta mi chutná, ale na to ostatní jsem si zatím nějak nezvykla.

Hm, ale ty plátky nevypadají špatně ... jenže Franta nerad balsamico :-/.

Z. Lika 9.10.2020 12:08

Ty pečené plátky jsem hned zkusila a je to výborná mňamka, i když jsem je ochutila jen dodatečným opatláním balzamikovým octem. Tahle dýně je opravdu vynikající, a hlavně že nemá tvrdou šlupku! Ygo, dýňové hody se ti povedly R^

Z. Jitur 9.10.2020 10:40

Super další receptíky!

Z. Yga 9.10.2020 10:39

Jinak se teď loučím - jdu zvelebovat vinici boží... teda jdu pomáhat sestře sbírat hrozny ;-);-D, takže budu až večer. Doufám, že ještě nějaké dýňové nápady přibudou

Z. Yga 9.10.2020 10:38

Tak si říkám, že s vepřovým by to bylo ještě lepší, ale v poslední době jsem nějak zavalena kuřecím, tak vymýšlím, jak je dělat jinak - zítra bude paprikáč.

Z. Yga 9.10.2020 10:37

JO - zapečená se sýrem též nemá chybu.

Z. Yga 9.10.2020 10:36

Další zajímavý recept - hold dýně má mnoho využití

Z. Yga 9.10.2020 10:36

Hokkaidó jíme až do Vánoc, ve chladnu vydrží úplně v pohodě