16.4.2024 | Svátek má Irena


MLSOTNÍK: Načechrané brambory

22.11.2019

Tuhle jsem při hledání inspirace pro Mlsotník natrefila na toto video od mého oblíbence, a říkala si sakva sakva, to by stálo za pokus, jedlé to bude a pracné naopak :-)

Někomu to možná připomene plněnou bramboru bez té hlavní brambory, ale každopádně je to opravdu velká mňamka a zase trochu jiná. Je zajímavé, co změna detailu dokáže udělat s chutí!

Budeme teda potřebovat předem uvařené nebo upečné brambory ve slupce, vychladnuté. Zde mi přišel vhod můj zvyk mít v lednici vždy pár právě takových brambor, ty prostě přijdou vždycky k užitku.

  • Kromě brambor budeme potřebovat ještě:
  • nevelkou cibuli,
  • sýr typu čedar (doporučen je nějaký s výraznější chutí, já dala prostě ten, který zrovna byl :-)
  • a kysanou smetanu.
  • Sůl, pepř, trošku másla na vymazání pekáčku.

Načechrané brambory, suroviny.

Tak jedem.

Brambory i se slupkou nahrubo nastrouháme a pozor - neumačkáváme je. Vtip tohoto jídla je co? Jak název napovídá, načechranost.

Přihodíme cibuli, která je opravdu, ale opravdu nadrobno nakrájená, né jak na guláš! Aby se stihla propéct.

V tomto stadiu je doporučeno posolit a opepřit a poprvé promíchat stylem „čechráme a prohazujeme“. Nejlepší je vzít si na to dvě vidličky, každou do jedné ruky. Hlavně neudusávat, nemačkat! Nevyrábíme žádnou šťouchanou kaši!

Vše čechráním promícháme, osolíme, opepříme.

Potom přidáme nahrubo nastrouhaný čedar (já na zobrazené množství brambor dala 100 g) a znovu pročechráme.

A nakonec přidáme kysanou smetanu, já dala půl malého kelímku, tj. cca 100 g. Bála jsem se, že z toho vyrobím matlaninu kašovitou, ale pročechrávání ode dna to opět spravilo, a to přestože jsem měla brambory hodně, ale opravdu hodně uvařené až převařené. Hrudky jsem prostě opatrně rozdrcávala a... načechrávala :-)

Celé to trvá fakt chvilku - moc se s tím nepárejte, abyste opravdu nevyrobili jednolitou kaši.

Navršíme do pečicí misky, nic neuplácáváme.

Dle návodu jsem vymazala pečicí misku a směs do ní OPATRNĚ přesypala. Opatrně v tom smyslu, že jsem nic neudusávala, neuplácávala, netemovala a neformovala. Prostě jsem to do misky navršila do kopce tak, že uvnitř zůstala spousta průduchů, chodbiček, jeskyněk a ďourek, a to je přesně ono. Milovníci ohnivých jídel mohou výsledek posypat kajenským pepřem. Já ne.

Miska nebo pekáček se zašoupne do trouby vyhřáté na 220 °C a nejdéle po půlhodince je hotovo - anebo když jsou brambory pěkně osmahnuté dozlatova.

Upečeno!

Výsledek mě okouzlil. Nejenže se na to pěkně kouká, ale výtečně to chutná. Ta načechranost tomu dodává opravdu příjemné kouzlo, chutě se pěkně propojí, aniž by z toho vznikla nejapná slátanina. Tyhle brambory obstojí jako samostatné jídlo (třeba s nějakým salátem), ale zamýšleny jsou jako příloha pro milovníky pěkného kusu masa. U nás, jelikož původně byla v plánu čočka s klobásou, byla pro některé použita opečená klobása :-)

Tak přeji dobrou chuť, ať budete vařit cokoliv.

Foto: Lika

Lika Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !