Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Bakonyi kotleta

28.5.2021

Pamatujete se na tuto masovou konzervu, snad někdy z osmdesátých let? Byl v ní kus masa, houby, moc dobrá omáčka a bylo to vynikající jídlo pro zámožnější študáky (konzerva stála na tehdejší poměry dost peněz) anebo na cesty.

Konečně po letech jsem se dokopala k tomu, abych ji připravila i doma. Sáhla jsem po kuchařce Ireny Košíkové alias Čiriny, protože ta má maďarské kořeny a ví z první ruky, jak má jídlo chutnat.

Ve své nedočkavosti (než kuchařku vykutám z těch nánosů v knihovně) jsem nahlédla na internet, a zcela zbytečně jsem přikoupila i kus anglické slaniny.

Takže co potřebujeme:

Bakonyi kotleta. Suroviny (slanina nemusí být)

  • vepřové kotlety (mohou být i s kostí) - měla jsem dvě
  • čerstvé žampiony - měla jsem dva velké
  • cibule - měla jsem jednu střední
  • sůl, pepř, špetka sladké červené papriky (správné maďarské jídlo musí mít v sobě papriku, jak podotýká Čirina)
  • sladká smetana (na dvě kotlety stačí 100 ml čili jedna decka), já dala hodně tučnou
  • hladká mouka - na 100 ml smetany stačí půl lžíce
  • trocha oleje.
  • kousek slaniny - v původním receptu od Čiriny není, takže NEPOVINNÉ!

Tak jedem:

Začnu tím, že masiko naklepu a naříznu po obvodu, aby se mi při restování nezkroutilo do misky. Pepř a sůl použiji později, ale kdo chce, může okořenit maso rovnou.

Nadrobno nakrájet cibuli, žampiony na klidně větší kusy, a já holt i tu slaninu, když už jsem ji pořídila.

Vše si nakrájíme, maso naklepeme a nařízneme

Pak kotlety rychle oprásknu na trošce oleje z obou stran. Kdo jako já budete práskat v nerezovém hrnci, stačí vložit masiko až do hodně rozehřátého hrnce s troškou oleje (ale žádné kouřové signály, prosím), hned oheň dost stáhnout a pak počkat, až se maso za pár minutek dna „pustí“, takže jde lehce obrátit.

Maso rychle orestujeme

Následně Čirina radí nechat maso v hrnci a pokračovat. Já jsem si ale maso raději vytáhla a uložila zatím stranou.

... a zatím odložíme. Pozor na přítomné masožravce!

Do stejného hrnce jsem pak přisypala na kostičky nakrájenou slaninu, chvilku míchala, a jakmile pustila trochu tuk, přidala jsem pepř. Potom nakrájenou cibuli, opět promíchala, až zesklovatěla, a nakonec žampiony. Opět jsem promíchala a po minutce přidala špetku červené papriky - opravdu špetku, neděláme guláš.

A nakonec žampiony

Rychle promíchat, aby se paprika nepřípálila, a přidat trošku vody. Čirina píše dvě lžíce, ale to mi přišlo málo, protože maso se má dusit. Takže jsem na směs položila orestované maso, přilila tolik vody, aby maso nebylo úplně ponořené, pak vařečkou pořádně prorajbovala dno hrnce, aby nezůstalo nic přichyceno, a přiklopila pokličkou. Na mírném ohni jsem dusila, dokud nebylo maso měkké nebo skoro měkké. Mně to trvalo cca 35 minut (zapomněla jsem totiž maso naklepat).

V troše vody dusíme do měkka

Pak jsem přilila smetanu s rozkvedlanou moukou a trochou soli - pozor, jestli jste přidali slaninu, tak se solí opatrně.

Nakonec přilijeme smetanu s trochou mouky a povaříme

Pořádně a opatrně promícháme a pomalu provaříme. Čirina píše „ještě chvilku“, ale vím, že pokud se mouka vaří méně než sedm minut, zůstane mouka syrová a těžce stravitelná. Ideální by bylo vařit ji alespoň půl hodiny, protože pak se ztratí nejen syrovost, ale i moučná chuť.

Vařila jsem určitě víc než 10 minut, občas promíchala, omáčka získala správnou hustotu a bylo jí akorát.

Ochutnala jsem, a bylo to naprosto vynikající. Čirina doporučuje jako přílohu těstovinové noky nebo rýži. U nás ovšem vyhrály knedlíky :-)

Dobrou chuť

Kvíz: Jak se čte „Bakonyi“? Nápověda: Určitě ne „balkony“ :DD

Přeji dobrou chuť, ať budete vařit cokoliv.

Foto: Lika

Lika Neviditelný pes


zpět na článek