Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Coleslaw (americký salát ze zelí)

30.5.2014

V dubnu Matylda napsala do Mlsotníku dva dobré recepty na saláty ze zelí. U druhého (jak se sama zmínila) našla částečnou inspiraci v oblíbeném americkém „coleslaw“.

Čerstvý coleslaw jen z bílého zelí, autor Marička Crossette

Recepty od Matyldy jsem četla se zpožděním a tak doufám, že se teď nebude zlobit, když napíšu recept na coleslaw, jak ho už dlouho dělám já. Je totiž tomu jejímu hodně podobný, jen je tam „po americku“ všech přísad i zálivky větší množství.

Coleslaw není americký vynález, ale je to snad vůbec nejoblíbenější salát, který se podává jako příloha. Nechybí na žádném domácím BBQ a zahradním party. V typické restauraci je na jídelníčku uvedeno hlavní jídlo (maso, ryba, kuře) s dodatkem, že v ceně jsou zahrnuty dvě přílohy (a za příplatek si můžete dokoupit další).

Jejich výčet bývá dost dlouhý. V nabídce jsou vždy hranolky, brkaše, oblíbená pečená brambora, rýže a různá zelenina – vařené fazolky, cuketa, květák nebo výborná smažená cibulová kolečka. A právě v zeleninovém výběru je vždy kopeček coleslaw.

Skoro všechny restaurace nabízejí i „salad bar“, tedy zeleninový švédský stůl s neomezeným počtem nášupů (vyberete si ho jako „hlavní jídlo“ z jídelníčku). Rozmanitost baru záleží na restauraci, ale právě coleslaw tam bývá málokdy. Myslím, že salát je tak oblíbený, že i sebevětší mísu by nestačili doplňovat, a raději ho nabídnou pouze na talíř jako přílohu.

Dostanete ho i v některých řetězcových restauracích, kdy si jako „take out“ můžete koupit a odnést domů coleslaw do kelímků různých velikostí. Hotový coleslaw se dá samozřejmě koupit i v obchodech. Ten nám příliš nechutná, bývá v něm zbytečně moc majonézy a alespoň pro mne je kyselý. V restauracích si ho objednám ráda, pro domácí spotřebu jsem se ho naučila dělat sama.

Příprava je snadná, salát v lednici vydrží dlouho, dokonce čím uleželejší, tím lepší. My ho máme opravdu rádi, takže dělám vždycky rovnou z celé hlávky zelí. Z jedné střední hlávky jsou skoro dva litry salátu a my dva je sníme bez přemáhání během tři dnů.

Jako u všech salátů i u coleslaw existuje řada variant, já dělám úplně jednoduchý z bílého zelí. Občas ho udělám ze směsi půl bílého a půl červeného, aby byla změna, a je to také dobré. Jen ze samotného červeného zelí jsem ho zatím nikdy nezkoušela. Vlastně nevím proč, ale máme rádi dvě zaběhlé varianty a třetí nám už netřeba.

Na dobré coleslaw musí být zelenina nakrájená nadrobno, aby se všechny přísady a zálivka dobře propojily. Někteří lidé používají struhadla (mandolíny), jiní mixér. Mně se zelí v mixéru i při pouhém pulzování nikdy nedařilo rozmixovat stejnoměrně, na dně jsem měla skoro kaši. Používala jsem struhadlo nebo obyčejný nůž, i když s ním byla příprava časově náročnější. Teď už několik let používám „pumpovací“ sekáček na zeleninu. Rotující vlnovka naseká zeleninu na malé kousky a já vyrábím (podle manželova mlsného jazýčku) prý ten nejlepší coleslaw.

Zkuste si ho udělat i vy – tady je recept.

 

Budete potřebovat:

Hlávku zelí, 2 velké cibule, 2 velké mrkve

Na zálivku:

3 vrchovaté lžíce husté zakysané smetany, 2 lžíce majonézy, půl hrnečku cukru, 2 lžíce octa (můžete i cit. šťávu, já dávám ocet), půl i víc čajové lžičky soli a skoro stejně pepře.

Postup práce:

Připravte si jednu velkou a jednu menší misku.

Z hlávky odstraňte vrchní nepěkné listy, rozpůlte ji a vykrojte košťál. Cibuli oloupejte, mrkev oškrabte. Pak všechnu zeleninu zpracujte na drobné kousky.

Rozsekaná zelenina na coleslaw, autor Marička Crossette

Já zelí, cibuli a mrkev nejprve rozkrájím na větší kostky a pak postupně sekáčkem „rozdrobím“ na kousky, velikosti hrášku (tak 15 – 20x „zapumpuji“). V misce dobře promíchejte.

Zeleninu posypte cukrem, solí a pepřem (čerstvě mletý je nejlepší), zalijte octem a znovu promíchejte. Nelekejte se množství cukru, k pravému coleslaw mírná sladkost patří. Ale můžete zasypat nejprve menším množstvím a pak dosladit. Nadrobno pokrájené zelí už není potřeba mačkat a jak známo, přidáním soli se mírně slehne a pustí šťávu.

V druhé, menší misce smíchejte zakysanou smetanu s majonézou a přidejte k zelenině. Nejprve se vám bude zdát, že salát tvoří mokré hrudky a je „patlavý“.  Ale uvidíte, že po krátkém uložení do lednice se šťáva i majonéza propojí, salát „povolí“ a můžete ho znovu promíchat. Samozřejmě je salát dobrý čerstvý, ale odleželý je ještě lepší.

Den odleželý coleslaw z bílého a červeného zelí; autor Marička Crossette

Jak už jsem napsala, stejně jako všechny saláty, také u coleslaw je řada druhů, jak lidé vylepšují klasiku (můj manžel tomu říká zlatit konvalinky). Někdo přidává třeba papriku, řapíkatý celer, jablka atd. Jistě je to také dobré, ale já pro větší křupavost přimíchám sekané vlašské nebo pekanové ořechy, ale to jsou spíše výjimky. Opravdu nám nejvíce chutná jen tak, jak jsem ho popsala. Jestli vyzkoušíte, doufám, že si pochutnáte stejně jako my.

DOBROU CHUŤ !

Marička Crossette Neviditelný pes


zpět na článek