Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Nadýchaná bábovka na pekáč (s drobenkou)

25.7.2014

Mouka, cukr, máslo, vejce a mléko. Pět nejběžnějších surovin pro pečení moučníků. Přesto když jeden peče to samé, není to to samé.

Už jste se někdy zamysleli na tím, jaká kouzla se s těmito pěti surovinami dají dělat? Kolik různých buchet, bábovek a dortů se z nich dá upéci a každá ta dobrota bude chutnat trochu jinak. Záleží na pořadí a množství smíchání surovin. Někdy je všechny najednou nasypete do mísy a zamícháte. Jindy vajíčka rozdělíte a do těsta přidáte bílek vyšlehaný na sníh. V některých receptech je vajíček více než mouky, někdy stačí třeba jen jedno, stejně jako se liší množství přidaného cukru.

Někdy se mléko přilévá studené, jindy musí být naopak vlažné. Nebo zvážíte vajíčka a podle toho odvážíte ostatní suroviny. A což teprve, když přidáte dvě různá kypřidla! Stejně spojené suroviny budou chutnat jinak při použití droždí, než když přisypete prášek do pečiva. Ovlivní to i trvanlivost a čerstvost hotového výrobku – s droždím jsou nejlepší čerstvé, pak rychle stárnou ba tvrdnou. S práškem do pečiva vydrží křehké řadu dní.

Pochutnáme si

Jsem zvyklá pracovat s instantními kvasnicemi a kynuté pečivo mám moc ráda. Ale když chci upéci něco, co na stole vydrží čerstvé delší dobu, vyberu recept s práškem do pečiva. Právě kvůli trvanlivosti takového moučníku peču rovnou z dvojité dávky.

Jistě máte každý svůj oblíbený, nebo rodinný recept na bábovku. Tohle je můj a možná je úplně shodný s vaším, nebo ho prostě znáte odjinud. Já ho mám už hodně dlouho, z prvních let manželství, tedy víc jak čtyřicet let. Už ani nevím, odkud jsem ho opsala. Je to jeden z mnoha ručně psaných receptů na papírech secvaknutých dohromady, kde jsou některé věty psané napůl česky, napůl anglicky. Sice jsem tehdy už anglickým větám rozuměla, s psaním to bylo horší .

Tak jsem švindlovala, protože v češtině mi šlo přepisování mnohem rychleji. Dodnes, když recept hledám v krabici, přesně vím, po čem sáhnout. I kdybych si recepty někam úhledně přepsala, stejně bych ze zvyku hledala ten sešitý svazek, takže se o to ani nepokouším. Navíc jsou do těch opotřebovaných a umaštěných papírů vsáklé mnohaleté vzpomínky. Asi jako recepty psané rukou našich maminek a babiček (já mám i psané rukou tatínka). Také byste je asi nevyhodily.

Tohle těsto je svým složením bábovkové, ale protože je sypané drobenkou, peče se v pekáči (můžete drobenku vynechat a nalít ho do formy). Výhoda pekáče je ta, že se těsto více rozleje a tím i lépe propeče. Ještě ani jednou se mi nesrazilo, bábovku vždy vytáhnu krásně nadýchanou. Myslím, že Američané vesměs dávají pekáčové formě moučníků přednost. Jsou zvyklí na kostky nebo řezy, které mohou snadno vzít do ruky, na talířku na ně navršit porci zmrzliny nebo je polijí třeba teplou čokoládovou polevou. Už jsem si na tenhle způsob pečení zvykla a pekáč používám častěji než bábovkovou formu.

Pekáč velikosti 30 x 20 x 5cm

Na dvojitou dávku používám pekáč velikosti 30 x 20 x 5cm. Hotovou, vychladlou bábovku rozkrájím na 15 větších kostek.

Níže uvedený recept je ale v původní dávce. Můžete si bábovku v tomto menším množství vyzkoušet, kdyby vám nechutnala, abyste tolik nelitovali. Ale spíše myslím, že příště už budete dělat dvojitou dávku jako já.

 

Vyšleháme hladké těsto

Budete potřebovat:

  • 100 g másla (nechat změknout)
  • 80 g cukru
  • 2 vejce (rozdělit)
  • 200 g hladké mouky
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • 1/2 lžičky soli
  • 125 ml studeného mléka
  • drobenka

Postup práce:

Předehřejte si troubu na 180 °C

Okraje pekáče vymažte tukem a vysypte moukou, dno vyložte pečícím papírem.

Udělejte si drobenku. Asi třetinu hrnečku (tak 50 g) mouky smíchejte s asi čtvrtinou hrnečku cukru (já používám zdejší hnědý cukr). Pak do toho rozkrájejte dvě lžíce másla a rukama rozmělněte na drobenku. Já do mouky ještě přidávám lžičku skořice, ale není to nutné. Můžete ale vmíchat i mleté ořechy.

V misce smíchejte mouku s práškem a solí. Odměřte si mléko do hrnečku.

Ze dvou bílků ušlehejte tuhý sníh a dejte stranou. Metličky netřeba mýt, rovnou použijte dál.

Našlehejte změklé máslo s cukrem do pěny (až získá světlejší barvu). Po jednom přidejte žloutky a zase dobře prošlehejte.

Nakonec zamícháme tuhý sníh

A teď to nejdůležitější! Po troškách a střídavě přidávejte mouku a přilévejte mléko. Po každém přidání dobře prošlehejte. Začněte s mlékem (tak lžíci, protože mléka není moc, tak aby vám vydrželo) , pak přidejte asi dvě lžíce mouky a vše opakujte až do vypotřebování. Jako poslední přijde mléko, které těstu pomůže zvláčnět. Takže když se vám bude už v začátku zdát, že mléko rychle ubývá, dejte ho příště trochu méně a mouky naopak více.

Jako poslední zlehka stěrkou vmíchejte tuhý sníh.

V pekáči posypeme drobenkou

Těsto nalijte do pekáče, posypte drobenkou a dejte do předehřáté trouby péci na 30 minut. Že je bábovka propečená, poznáte tak, když vpíchnutou jehlici vytáhnete zcela suchou. Vyndejte z trouby (nejlépe na mřížku) a nechte dobře prochladnout, než budete krájet (jinak se může srazit). Já bábovku krájím dlouhým nožem ještě v pekáči. Pak opatrně vydloubnu první rohovou kostku a ostatní už jdou snadno. Protože dno pekáče má papír, nebojím se, že si ho krájením nežádoucně poškrábu. Ale třeba se vám podaří celou bábovku vyklopit a pokrájet až na prkýnku.

DOBROU CHUŤ!

Marička Crossette Neviditelný pes


zpět na článek