23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


MLSOTNÍK: Rychlý listový jablkoláč s ořechy

28.1.2022

Občas se mi stane, že má přijít návštěva, ale já nestíhám předem připravit žádné na přípravu náročnější „kukáve“... (Toto označení jsme doma převzali jako přezdívku pro dezert od našich slovenských přátel, když se kdysi mluvilo o tom, „čo máme ku káve“, a má dcera se tehdy zeptala: „Co to znamená kukáve?“). Pak se s oblibou obracím k listovému těstu a mobilní aplikaci Pinterest :-)

Listové těsto mám vždy jedno až 2 balení koupené v lednici; už to rozválené na pečícím papíru. A pokud mě samotnou nic nenapadne, mrknu do Pinterestu a to byste nevěřili, co se tam dá najít různých tipů na „čarování“ s listovým těstem. Tentokrát jsem se tam trochu nainspirovala také, i když jen pokud jde o ten rámeček koláče a nikoli jeho náplň. Při vyklízení špajzky jsem totiž našla ještě několik našich vlastních žlutých jablíček (jíst se moc nedají, i zralá jsou dost kyselá, ale ideální do koláčů, závinu apod. Ačkoli naše morčata mají jiný názor a klidně je baští kyselá.)

Takže na jablkoláč potřebujeme:

Ingredience na rychlý jablkový koláč z list. těsta

  • 1 rozválené listové těsto na pečícím papíru
  • asi 6 středně velkých jablek (nedejte se zmást obrázkem, tam je jich 9)
  • několik lžic meruňkové (nebo jiné vhodné zavařeniny, která půjde dobře k jablkům)
  • trochu medu
  • vlašské ořechy (nebo pekanové)
  • skořicový cukr či pouze skořice (záleží na sladkosti zavařeniny a samotných jablek. Já měla naše kyseláče, takže jsem použila skořicový cukr)
  • rozšlehané vejce na potření okrajů (ale není nutné)

Postup:

Listové těsto si před použitím vyndáme s dostatečným předstihem z lednice, aby získalo pokojovou teplotu a při zpracovávání se nelámalo. Rozbalíme je i s pečícím papírem na plech. Já si ale dospodu dávám ještě jeden arch pečícího papíru navíc, protože vím, jak se shora uvedené ingredience dokážou někdy dostat skrz až na plech a ten jde pak hůře drhnout, když na něm zkaramelizuje med.

Těsto po okrajích nařízneme tak, abychom dostali cca 4 cm široké „kostičky“ (viz obrázek výše). Na každou „kostičku“ malou lžičkou naklademe po trošince medu a do něj umístíme půl jádra ořechu. Pak chytíme jeden a druhý roh těsta každé „kostičky“ a ovineme je kolem vlašáku a ty rohy přitiskneme před něj. Můj původní plán byl, že to bude vypadat, jako by nad ty vlašáky koukala z těsta špička, ale nakonec mi z toho vyšla spíše „miminka v peřince“.

Na okrajích ořechy, uprostřed marmeláda

Když máme ořechy zabaleny, po zbylé ploše těsta rozetřeme pokud možno rovnoměrně meruňkovou zavařeninu (já měla ještě zbylou domácí z roku 2018, ale pořád je výborná). Na ni pak poklademe plátky jablek, která jsme si předem vykrájeli a oloupali. (Loupat netřeba, jsou-li k dispozici jablka s vhodnou slupkou, ale ta moje už ji konzumovatelnou neměla.)

Poklademe nakrájenými jablky

No a pak už zbývá jen posypat navrch tím skořicovým cukrem či pouze skořicí a dát na cca 20 – 25 minut do trouby (mám elektrickou) předehřáté na 200 stupňů. Okraje prostě musí být dozlatova a trochu „nafouknuté“. U toho předem rozváleného těsta záleží na tom, jak moc je čerstvé, podle toho se buď nafoukne víc, nebo méně. Já použila těsto, které mělo už jen pár dní do data expirace, takže se tolik nenafouklo.

Celková příprava maximálně 45 min, pokud počítám loupání a vykrajování jablek i pečení. Stejně jako se to rychle připraví, to ale obvykle i rychle zmizí. Těsto je tenké, hlavní složka jsou jablka a ořechy, takže pokud očekáváme početnější (či žravější :-)) návštěvu, je dobré udělat rovnou dva až tři plechy.

Upečeno, dobrou chuť!

Foto: Eva Zvolánková

Eva Zvolánková Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !