MLSOTNÍK: Květákový nákyp s nivou (archiv)
Porce na talíři foto: Jajka, Neviditelný pes
Původně vyšlo na Zvířetníku (Neviditelný pes) 21. srpna 2020 (odkaz zde).
Potřebujeme:
1 menší květák (když je větší, bude i květáková polévka)
50 g hladké mouky
kousek másla
cca 1/2 l mléka
100 - 120 g Nivy (záleží, jak chcete mít nákyp slaný)
3 vejce
Květák jsem rozebrala na malé růžičky a trochu předvařila, tentokrát v
mikrovlnce. Pokud je květák veliký, počítám i s polévkou a předvářím klasicky ve vodě, cca 5 minut.
Z kousku másla a mouky se udělá světlá jíška, zalije se po troškách studeným mlékem a rozvaří na bešamel. Výsledná hustota by měla být jako hustá krupicová kaše.
Do horkého bešamelu přimíchám nastrouhanou nivu (pokud je to zbytek z mrazáku, stačí rozdrobit) a pokud je dost tučná a já líná, i nakrájená na kostičky se v horkém bešamelu rozpustí.
Ani nečekám na vychladnutí a vmíchám 3 žloutky.
Ušlehám tuhý sníh ze tří bílků a opatrně smíchám s bešamelem a růžičkami květáku.
Přesunu do pekáčku vymazaného máslem a vysypaného strouhankou nebo hrubou moukou.
Vložím do trouby vyhřáté na 160 °C a peču cca 35 minut, až povrch zezlátne a testovací špejle není opatlaná.
Dobrou chuť!
Foto: Jajka







