28.1.2020 | Svátek má OtýlieDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


MLSOTNÍK: Dorty přímo historickéŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 62, poslední: 26.6.2016 10:52, přehled diskusí

peču hodně a ráda:
Autor: M. Crossette Datum: 17.6.2016 18:39

ale "dorty" - tedy těsto do dortové formy a různě prokládané, nepeču často. Ovšem ten první recept vypadá velice jedle, zkusím. Těsta, do kterých se přidává sníh mám ráda, protože jsou nadýchanější a lehčí. Zajímavý je i ten druhý recept, ale musela bych ho také promazat něčím nemáslovým. To proto, že peču především to, co nemusí být nutně v lednici. Když je v ní místo tak tam dort dám, ale to místo bývá málokdy :) No a tady se i v zimě jakýkoliv máslový krém mimo lednici rychle rozteče, nebo nevábně změkne. Takže nejvíce spojuji pudinkem, případně ho "načechrám" šlehačkou. Korpus pak prokrojím i 2x, aby pudinku bylo víc. Vlastně nevím, jestli se ty moje výtvory dají nazvat dorty. Ano, prokrajuji a potírám korpusy, ale tím to končí. Žádné parádění vršku ani stran se nekoná, jsou to hlavně sladkosti jen pro nás dva a skoro vždycky přijde na vrch porce na talířku ještě vlnka šlehačky, takže parádění není třeba. Když peču dort pro návštěvu tak vršek někdy pudinkem také potřu, nebo rozetřu rozehřátou čokoládu. A vrchol mé tvořivosti jsou různě prokládané vlnky a čárky vidličkou.

Re: peču hodně a ráda:
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 19:34

K tomu krému - pudink nastavovaný krupičnou kaší, to je výborný krém. Však je zmíněný u receptu na věnečky a zkoušela jsi ho.

Jak zmiňuješ to dortové parádění, vzpomněla jsem si, že jsem dělávala i ty růžičky z mandlového těsta, na to jsem byla kadet. Ale silná kakaová čokoláda je určitě lepší, tu miluju.

Dorty normálně nepeču,:
Autor: A. Lex Datum: 17.6.2016 14:50

ale jednou za čase se "urvu ze řetězu" a při nějaké rodinné příležitosti dort upeču. Tak, jak dole píše YGA, rádoby marcipánové potahy nepreferuji a zdobím je tak, jak to dělávala moje babička, která pekla chuťově vynikající dorty (až na ty přemáslené a přecukrované krémy. Kdepak vylehčit! to ona jako hospodyně, která musela projít potravinovou nouzí druhé světové, nestrpěla). Dortové korpusy také dělám různé dva a potom je to vysoké, ale moc dobré a hezké na pohled.

Smetanův dort:
Autor: Š. Matyášová Datum: 17.6.2016 13:07

a nevyvane z toho za ty tři dny ten rum????

Re: Smetanův dort:
Autor: Z. Rpuťová Datum: 17.6.2016 13:51

Šárko, nikdy jsme to nezkoušeli! Za tři dny už dávno nemá z čeho vyvanout! :))))

Re: Smetanův dort:
Autor: Z. Jenny Datum: 17.6.2016 18:58

No, ze mně jó! :-))

Pokud nemusím, dorty nepeču:
Autor: Z. Matylda Datum: 17.6.2016 10:07

protože Kuba vyžaduje dortu pouze tvarohovou nepečenou a Kačka žádala dort jen párkrát. Peču je totiž nerada, nebaví mě to a zdobení je taky dost vopruz. Pečení těchto záležitostí miluje tchýně. A až pochopí, že do toho má dávat o půl kila cukru míň, tak to možná bude někdo i jíst.

Re: Pokud nemusím, dorty nepeču:
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 11:06

To přeslazování je opravdu nepříjemné, možná odtud pramení velká obliba tvarohových a vůbec nakyslých dortů. Kubovi teď určitě uděláš tvaroháč na oslavu, viď? Blahopřeji ke škole.

Re: Pokud nemusím, dorty nepeču:
Autor: Z. Matylda Datum: 17.6.2016 13:06

No, zauvažovat bych o tom mohla :)

Liko, ty zvíře ukrutné!:)):
Autor: D. Ruščáková Datum: 17.6.2016 9:31

Jo, babička pekla dorty, rolády, vše plněné krémem, jak šly roky, tak lehčími variantami krémů. Kde by byla neděle bez trochu krému!

Mamina pekla radši koláče a bábovky a spol, navíc usoudila, že všichni bez krémů snadno přežijeme, v čemž měla pravdu:)) Když nastal velmi sváteční čas, byl dort koupen.

Já dorty kdysi dělala dětem, ale jak šel čas, tlak na zdravou výživu a netloustnutí (a kluci odešli z domu), tak nepeču skoro vůbec - jen když přijedou nájezdníci:)) Když je extra chuť, tak prostě něco málo koupím:))

A víš, co je nejhorší? někdy na to mám hroznou chuť! Ale ne na ty kupované, na ty babiččiny...

Re: Liko, ty zvíře ukrutné!:)):
Autor: D. Ruščáková Datum: 17.6.2016 9:56

Eh, nevysvětlila jsem ten výkřik s tím zvířetem:)) Já se totiž snažím na tyhle věci nemyslet, nemít na ně chuť a celkem se mi to i daří, hlavně v době ovoce. Ale když napíšeš něco takového... tak mi to nemyšlení nejde a já mám na ten dort prostě chuť! :D

Re: Liko, ty zvíře ukrutné!:)):
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 10:56

Takže odtud Dede? Jako Dortová Dagmar? Možná by zabrala metoda jako při odnaučování kouření - udělat si obrovský dort a sama ho celý sníst! A měla bys pokoj :-)

Re: Liko, ty zvíře ukrutné!:)):
Autor: D. Ruščáková Datum: 17.6.2016 11:18

No, jak jsem četla zážitky některých lidí, pomohla brigáda v cukrárně:))

Já v podstatě bez těch zákusků celkem snadno žiju, ale sugestivně podaný text mě prostě vrátí do těch nedělních odpolední, kdy jsem se už už obávala cesty zpátky do Prahy a babička servírovala něco s krémem. Já její krémy milovala (babička byla profesionální "šidič" - nikdy nepřeslazovala a už kdysi míchala do krémů pudink a jak to bylo dobré:)) a přitom musela uvažovat nad tím, jestli mi pak nebude v autobusu moc špatně:))

Když to tak po sobě čtu, tak mám asi krémy nejradši ze sentimentálních důvodů :D

Re: Liko, ty zvíře ukrutné!:)):
Autor: Š. Matyášová Datum: 17.6.2016 13:19

ty jsi ůň !!!! Já si vybavila tu scénu s čokoládovým dortem ,velkým jak kolo od vozu,ve filmu Matilda (http://www.csfd.cz/film/2369-matilda/prehled/), kdy mě za toho chudáka kluka bylo blbě .. :-D

Re: Liko, ty zvíře ukrutné!:)):
Autor: Z. Jenny Datum: 17.6.2016 19:02

Ten film miluju a toho chudáčka lituji, vždy se mi zvedá kufr a přísáhám, že dort teda NIKDY ! :))

Re: Liko, ty zvíře ukrutné!:)):
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 21:14

Jó, to je ta povídka od Roalda Dahla, moc se mi líbila, i film! Díky za připomenutí.

Už ne :
Autor: T. Zana Datum: 17.6.2016 8:34

Přesně takhle se u nás peklo, když jsem byla holka. Ten druhý dort poznávám. Po svatbě už jsem dorty jen kupovala a považuji to za velký krok vpřed;-)

Ale zavzpomínala jsem si, díky.

Re: Už ne :
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 11:03

Zano, objevila jsem dorty z ovocného světonázoru, a takový koňakový čokoládový Praga, ach!!

dorta jsem teda nikdy nepekla:
Autor: Z. Inka Datum: 17.6.2016 8:12

u nás se to nějak nedrželo. Maminka kvůli tlusté dcerce mnoho nepekla, to až když přišli synovci. Jinak velmi dobře peče Bimbova maminka, takže to tak nějak stačí

Re: dorta jsem teda nikdy nepekla:
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 11:02

Máma dorty vždy uměla, ale naštěstí pekla jen na narozeniny. Spíš si u ní dorty objednávali jiní. Nemrzelo mě to, ze sladkého domácího jsem měla nejradši tažený štrúdl :-)

Re: dorta jsem teda nikdy nepekla:
Autor: T. Zana Datum: 17.6.2016 18:14

U nás jeden čas frčel štrúdl tažený z televize. Teda byl to celkem normální závin, ale recept byl z nějakého televizního pořadu...

Re: dorta jsem teda nikdy nepekla:
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 18:50

Tažený z televize... To mi nedělej, já si to představila! Tu plachtu těsta přehozenou přes Oravu, anténky dělají ďurky a já tahám, dokud neprosvítá přestávka s koťaty... To jsou imprese, panečku.

Re: dorta jsem teda nikdy nepekla:
Autor: T. Zana Datum: 17.6.2016 22:06

;-)

Ach dorty!:
Autor: Z. Yga Datum: 17.6.2016 7:56

Bývaly doby, kdy se žádná rodinná slavnost obešla bez mého dortu. Tenkrát se ještě neblblo s marcipánem, takže to byla těžká klasika (někdy opravdu těžká) - jeden korpus kakaový, jeden světlý, každý jednou prořezat a pak skládat tmavý-světlý-tmavý-světlý. Promaz se střídal marmeláda + máslový jíškový krém, navrch vrstva čokolády a "dozdobit" krémovými krucánky (to dozdobování mi moc nešlo, takže jsem se spokojila jenom obrubou kolem dortu). Výšku to mělo dvacet centimetrů a když jsem ho vezla na taťkovu oslavu, slavnostně už položený na dortovém tácu, tak se v první zatáčce sesul na Jeníka (:o)). No a tak jsem vytvořila svůj první extravagantní dort ve tvaru šikmé věže v Pizze (:o)).

Ale teď už nepeču, protože to nikdo nežere - všecí drží dietu a já bych taky měla, ale pak je mi toho napečeného líto, tak to sním, a pak je mi líto sebe ... tak jsem s pečením sekla. Ale bývaly to hezké večery a uhoněná rána (kdy jsem ho před odjezdem na slavnost dodělávala).

Re: Ach dorty!:
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 10:59

Jo jo, transporty dortu, to je kapitola sama pro sebe. Třeba když se jedna na vysokých štyklách na svatbě nabídne, že ten dort přenese na hlavní stůl, a uvnitř už sedí osmdesát svadebčanů a všichni čekají, co se stane :D

Nelina píše:
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 7:41

Můj častý a nejoblíbenější je dort ořechový, bez mouky: 10 vajec, 15 dkg až 20 dkg cukru, jak kdo rád sladké, 25 dkg ořechů, trochu prášku do pečiva, rum i možno trochu kakaa

utřít do pěny žloutky s cukrem a střídavě přidávat ušlehaný sníh, ořechy smíchané s práškem a podle chuti rum, kakao,

péci pomalu, hotový vychladlý rozkrojit 2x, jednu část pomazat nejlépe rybízovou zavařeninou, druhou pak krémem. Jakýmkoliv co kdo má ve zvyku, ovšem nejlepší je pařížská šlehačka.

Pomažu po stranách a nahoře, na zdobení nejsem.

Re: Nelina píše:
Autor: Z. Yga Datum: 17.6.2016 7:47

Jéžiš, ale to musí velice dobré. Akorát co znamená pomalu péci?

Re: Nelina píše:
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 11:12

Snad sem Nelina ještě nahlédne - chuderka má v podpalubí strašně vody po těch lijácích,a opakuje se to. Posílala mi ten recept v noci, a to ještě nebyl ten další ranní liják... ach ouvej.

K termínu "pomalu" má teorii: pomalu upečeš cokoliv, když to strčíš do trouby později a návštěva už stepuje skoro za dveřmi a krmě se pořád ne a ne dopéct...

Teď se mi vybavila poměrně bizarní vzpomínka z dětství: měli jsme elektrický sporák a ten občas opravdu vařil a pekl pomaleji, a to naši vždycky říkali, že je dneska slabý proud :-)

Re: Nelina píše:
Autor: Z. Lika Datum: 17.6.2016 11:13

Tu "teorii" mám já, Nelině bych se neodvážila takovou blbinu podsouvat!

Re: Nelina píše:
Autor: Z. Yga Datum: 17.6.2016 11:16

Chchch - vzpomínám, že v hody mnohé domácnosti obědvali až ve dvě, protože ta kačena se ne a neupíct. Bodejď, když třičtvrtě dědiny v sedm ráno strčilo káču do pece - teda trouby a zaplo! To se NÁM stát nemohlo, nemaje elektrický sporák, ale na propan-butan. Horší bylo, když se zapomněla koupit bomba. A taky si pamatuju, jak jsem bývala vysílána, bych bombou třepala (:o))) ...