28.5.2020 | Svátek má Vilém


MLSOTNÍK poněkud brutální

23.5.2014

Bylo, nebylo, ale jo, bylo. V 80. letech na jedné velké poště, v tehdá dělnické čtvrti.

Sál doručovatelek je brzo ráno něco jako rozdrážděné mraveniště, osazenstvo převážně ženské na sebe rozespale vrčí, pospíchá, třídí poštu, počítá peníze, na nějaké táčky moc času není. První den po Vánocích byla atmosféra ještě hutnější, protože zásilky se přes svátky nahromadily. Uprostřed dlouhé řady stolků sice v třídění neustává, ale slzičky polyká jistá Boženka.

„Co řveš?“ ozve se nevrle z jedné strany, protože kolegyni její pofňukávání ruší v počítání. „Řve, protože nedostala nic pod stromeček. Starej ti nic nedal, co?“ přidala se další.

„Daaááál,“ rozvzlyká se naplno Boženka. „Prstýýýnek. S dijámantama,“ pláče už nahlas.

„Co se tu děje?“ přiřítil se vedoucí, jediný muž, zvaný krotitel.

„Božena dostala k Vánocům diamantový prsten,“ zní informace. „Tak proč…“ Krotitel je zmaten.

„Ve prostředku byl jeden velkej dijáámant a vokolo další malinkýýííí,“ kvílí Boženka.

„A kde ho máš? S´ho ztratila?“

„Sem dělala ty knedlikyyíííí,“ třesou se Božce ramena.

Postupně se vyjevila událost celá. Ano, dostala prstýnek s diamanty, Fanda na něj šetřil skoro dva roky, a byla moc a moc šťastná nejen proto, že dostala takový dárek, ale že ji má po těch letech pořád rád. Ráno na Hod Boží prstýnek ještě chvíli obdivovala v krabičce a pak si ho hrdě navlékla. A šla vařit. Sváteční husu, knedlo, zélo. Když pak od stolu odnášela vymetené talíře, znova se spokojeně zadívala na zlatou obroučku na ruce, důkaz to manželského štěstí a vděku za péči o děti a rodinu.

No, obroučka tam byla, diamanty ne. Jen jeden malej kamínek opuštěnej se tam krčil. Rodina okamžitě padla na kolena a jala se pátrat. A pak to Fandovi docvaklo. „To těsto!“ Těsto zadělávané na sváteční knedlíky jí vytáhlo kamínky z prstýnku.

No jo. Ale bylo po obědě.

Původně zlomyslná skrumáž kol Boženky ztichla, neb pochopila tragedii. A pak se z davu nečekaně vlídně ozvalo: „Tak už nebreč, Božka, nojono, ale na druhou stranu kdo zas může říct, že měl k obědu diamantový knedlíky!“

Knedliky s dyjamantama

Knedliky s dyjamantama, autor Lika

Abyt Neviditelný pes


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!