Neviditelný pes

MLSOTNÍK: Chřest po chorvatsku

22.4.2016

Mám chřest ráda, nejradši syrový, ale vždycky mi bylo líto, kolik částí jsem nedokázala využít. A hle, v chorvatské kuchařce se nabízí řešení.

Začneme frittatou, což je taková tlustá omeleta (která se však neobrací):

Na 4 porce počítáme dva svazky chřestu (nebo kolik máte – chorvatská kuchařka počítá s tzv. divokým chřestem, který je zelený a tenký), pak 100 g cibule, 0,5 dl olivového oleje, a trochu soli a pepře na dochucení.

Chřest umyjeme ve studené tekoucí vodě a osušíme papírovou utěrkou. V prstech odlomíme měkké části chřestu a tvrdé kusy můžeme použít na polévku (recept následuje). U tlustšího chřestu bych ty tvrdé části oloupala škrabkou na brambory, abych měla do omelety co největší kusy. A ani oloupané slupky bych nevyhodila, do vývaru se budou hodit.

Pak měkké části chřestu nakrájíme na 3cm kousky.

Na pánvi, dosti velké pro frittatu, smažíme na oleji cibuli nakrájenou na tenké plátky nebo půlplátky, až je měkká a zlatá. Pak přidáme nakrájený chřest a smažíme dalších 5 minut. Pozor – všechnu zeleninu musíme osmažit doměkka, ještě než přidáme vejce.

Takže vejce si rozšleháte v misce zvlášť, osolíte je a opepříte, a pak je nalijete na chřest s cibulí. Trochu promíchejte a pak nechte smažit v celku. Správná frittata má být rozechvělá a jemná – prý jakmile se objeví tmavě hnědé okraje, už je přesmažená.

A hned podáváme.

Jelikož jsme tuhé kousky chřestu nevyhodili, uděláme si polévku, chřestovou s mladými žampiony.

Pro 4 lidi budeme potřebovat další svazek chřestu (nebo si schováme část z předchozího receptu), 1,5 l vody, 200 g maličkých žampionů, ještě zavřených, 20 g másla, 20 g mouky, 20 g soli, a pepř na dochucení.

Chřest opět umyjeme a ohneme přes prst. Když stonek praskne, máme ho rozdělený na tvrdou a měkkou část. Jemné vršky chřestu nakrájíme na 1cm kousky.

Tuhé části (i chřestové slupky) vložíme do hrnce se studenou vodou a vaříme je s 10 g soli. Když chřest změkne, vodu přecedíme a zatím ponecháme stranou. Vyvařený tuhý chřest už splnil svou úlohu.

Žampiony umyjeme opět pod tekoucí studenou vodou a při tom je držíme jako pidideštníčky tak, aby voda nezatekla do kloboučku. Nožku odřízneme a žampiony nakrájíme na nepravidelné kousky.

Na másle osmahneme kousky chřestu a žampiony, až mírně zhnědnou. Pustí tekutinu. Až tekutina vyvaří, přidáme mouku, 10 g soli a pepř. Stále mícháme, asi 2 minuty. Pak přilijeme chřestový vývar a vaříme dalších 10 minut. Hotovo!

Závěrem kuchařka poznamenává: je spousta druhů chřestu a všechny jsou velmi chutné a zdravé. A nabádá: nikdy tuto polévku nevařte na nejvyšší teplotu, protože by ztratila na kvalitě!

Přeji dobrou chuť, ať už budete vařict cokoliv :-)

Lika Neviditelný pes


zpět na článek