19.3.2024 | Svátek má Josef


MLSOTNÍK: Biscuits – americké bochánky bez vajec

20.6.2014

Slovo biscuit je jedno z kulinárních slov, které má v každé zemi jiný význam. Jako třeba slova „chips/crisps“. Pro Američany jsou „chips“ brambůrky (potato chips – z jakékoliv mouky) a „crisp“ zapečené ovoce s drobenkou.  Angličané naopak brambůrkům říkají „crisps“ a pod slovem „chips“ si jednoznačně představí hranolky (slavné „Fish & Chips“).

Stejně zaměnitelné je slovo „biscuits“(v angličtině vyslov tvrdě, byskytc). Pro Američany jsou to oblíbené moučné bochánky, pro Angličany především sušenky, ale i jiné sladké malé moučníky. Takové, které správně vychovaná anglická dáma upnutá v korzetu po ždibínkách ujídala k šálku čaje. No a  pro Francouze „bisquit“ (měkká výslovnost) může být buď naše piškotová buchta, nebo trvanlivá sušenka.

A aby se to ještě více zamotalo, výslovností podobné slovo „bisque“ je  francouzská rybí rozmixovaná polévka. Samotné slovo biscuit má původ ve staré francouzštině. Znamená dvakrát pečené, i když jak americké bochánky, tak anglické sušenky se pečou pouze jednou (pokud vím, dvakrát se pečou jen tvrdé „biscotti“ )

Biscuits jsou v Americe oblíbené pro rychlou přípravu, protože těsto se bez odležení či kynutí rovnou peče. Převážná většina řetězových restaurací tak nabízí biscuits v jejích ranním menu a opravdu mohou hlásat, že jsou „fresh made“ (čerstvě pečené). Prodávají se jako snídaně do ruky, kdy vám do rozkrojeného bochánku podle výběru vloží kus masa, složenou vaječnou omeletku (se slaninou i bez), nebo i všechno dohromady. 

Biscuits, zdroj internet

V domácnostech se biscuits jedí teplé rovnou z trouby, buď ke snídani nebo k večeři. V těstě nejsou vajíčka, takže buchtičky jsou křehké až drolivé. Zabalené vydrží i týden, stačí je pak jen krátce nahřát v mikrovlnce a jsou jako čerstvé.

V některých restauracích (nejen řetězových) hlavně zde na Jihu je nejoblíbenější součástí snídaně na vidličku „biscuits & gravy“. Na talíř dostanete celé nebo rozkrojené dva až tři bochánky, přelité hustou masovou omáčkou. V omáčce jsou větší čí menší kousky speciálního „párkového“ mletého masa k snídani. Párkového proto, že se maso prodává jako buřtík nebo párek.

Biscuits s gravy, zdroj internet

Je skvěle okořeněné, můžete si ho k snídani jako párek osmažit, nebo maso vytlačit a použít do zmíněné omáčky. Omáčka má mléčný základ a zahušťuje se moukou. Jedla jsem ji pouze jednou. Jižanský přítel naší bývalé sousedky takto snídal často a jednou nám donesl na ochutnání. Musím říci, že je to opravdu dobré, ale pro mne ke snídani šíleně syté. Jednou ochutnat mi stačilo.

S manželem máme biscuits rádi, i když krajíc chleba nebo houska jsou nám ke snídani milejší. Přesto je někdy ráno udělám, aby byla trochu změna. Jíme je pak pomazané máslem a marmeládou, nebo poklademe plátky sýra. Občas je udělám i k večeři (místo veky) a do těsta zamíchám nastrouhaný sýr, nebo i osmaženou cibulku.

Biscuits s cibulkou a sýrem, foto Marička Crossette

Biscuits pouze z mouky a másla nemají nijak výraznou chuť, přesto jsou dobré. Kdo má rád teplé pečivo a chtěl by zkusit „posnídat jako Američan“, tady je recept.

 

Velmi důležitý rozdíl oproti běžnému zadělávání je ten, že máslo i mléko musí být opravdu ledové, přímo z lednice.

 

Budete potřebovat:

 

300gr hladké mouky

4 lžičky prášku do pečiva

2 lžičky cukru

1/2 lžičky soli

120 gr studeného másla (odvažte a znovu dejte do lednice, aby zůstalo tuhé)

150 ml studeného mléka (na Jihu někdy používají  podmáslí)

 

Kulaté vykrajovátko (moje má v průměru 8 cm).

Z uvedeného množství a velikosti vykrajovátka mám 9 – 10 biscuits.

 

Postup práce:

 

Předehřejte si troubu.

Buiscuits se pečou krátce, ale v hodně teplé troubě – 450 °F (232,2 °C).

 

V misce promíchejte mouku, prášek, cukr a sůl. Na velkých otvorech nastrouhejte do mouky studené máslo (při strouhání obalujte v mouce, aby vám pod prsty tak rychle netálo), nebo ho nožem rozsekejte na malé kousky. Prsty co nejrychleji zpracujte na hrubší drobenku, ale tak aby kousky másla zůstaly viditelné.

Máslo se rozteče až při pečení, spolu s práškem (je ho tam dost) vzniknou „vzduchové bubliny“ a bochánky tím získají svoji křehkost. Do drobenky udělejte důlek a nalijte všechno ledové mléko. Zamíchejte jen tak, aby se suroviny spojily.

Těsto vyklopte na pomoučněný vál a rychle spojte do koule. Rozhodně ho nehněťte běžným způsobem do hladka, ale poměrně jemně mačkejte jen tolik, aby vše drželo pohromadě. Mouku přidávejte, jen když opravdu musíte, a i tak co nejméně. Silným hnětením a přidáním mouky budou bochánky tvrdé.

Pak těsto rukama roztlačte do menší placky a válečkem rozválejte na sílu 1,5 – 2cm. Z prvního rozválení vykrájejte co nejvíce koleček, to budou ty nejkřehčí bochánky s hezkým, kulatým tvarem.

Rozválet a vykrájet, foto Marička Crossette

Pak stlačte dohromady zbytek těsta a vykrájejte zbývající kolečka (ta už mohou při pečení trochu ztratit kulatý tvar, budou možná placatější, ale chuť bude stejná).

Rozložte na pomaštěný nebo papírem vyložený plech. Bochánky vyběhnou hlavně do výšky, proto není třeba dělat velké mezery. Některé kuchařky povrch pro lepší barvičku ještě pomažou rozpuštěným máslem. Mně přijde, že už je v těstě másla dost, a nemažu.

V předehřáté troubě pečte 10 – 15 minut, až vršky bochánků chytnou zlatavou barvu. Jezte pokud možno ještě teplé.

Biscuits obyčejné, foto Marička Crossette

P.S. Do biscuits k večeři (se sýrem a cibulkou) to dělám takto. Drobně nasekanou cibulku nejprve usmažím dozlatova (ze střední cibule mám asi 2 lžíce). Nechám přes cedník vykapat a dám do lednice vystydnout. Nastrouhám na hrubém struhadle asi čajový hrneček sýra (já eidam). Pak při zadělávání sýr i cibulku nasypu k mouce a spolu s máslem udělám drobenku. Potom přiliji mléko. A prášek do pečiva zvýším na 4,5 lžičky.

Biscuits se nejlépe rozkrajují nožem-pilkou.

Dobrou chuť !!!

Marička Crossette Neviditelný pes