MLSOTNÍK: Květákové nákypy
V nedávném Mlsotníku Čočkový „prejt“ (od Liky) byla v diskuzi odbočka na květák. S manželem ho máme rádi a připravuji ho vždy na jeden ze tří způsobů, na který máme zrovna chuť. Buď vařený a posypaný strouhankou s cukrem, v těstíčku smažené růžičky, nebo udělám květákovou polévku s masovými kuličkami (o ní jsem psala právě ve zmíněném Mlsotníku).
No a u Mlsotníku se mi najednou v hlavě rozsvítilo a já si vzpomněla, že mám dlouhá léta uložené recepty na květákové nákypy. Kdysi jsem si je odněkud opsala, ale nikdy nedošlo k tomu je vyzkoušet.
Pustila jsem se do horečného štrachání v krabici plné receptů ručně psaných na papírcích všemožných velikostí, výstřižků z časopisů a receptů někým darovaných. Takže najít v téhle hromadě toužený recept nebylo právě snadné. Jsou to chvíle, kdy se zapřísahám, že všechny recepty „jednou“ někam přepíšu, nebo je alespoň radikálně proberu a část vyhodím. Jenže právě tohle předsevzetí si opakuji už hodně dlouho a zatím krabice zůstává dále přecpaná.
Hledané recepty na dva květákové nákypy jsem ale nakonec přeci jen našla. Vlastně jejich zkrácenou verzi. Zřejmě jsem tenkrát s opisováním spěchala (nebo jsem byla líná) a z receptů jsem shrnula to nejnutnější do několika strohých vět. Uložila a zapomněla.
Rozhodla jsem se je nejen zkusit, ale rovnou oba. Manžel neměl námitky mít „květákový týden“ a tak byly zakoupeny dva květáky a mleté maso. Ostatní přísady jsem buď měla doma, nebo jsem se rozhodla je nahradit.
Potřebné množství surovin si budete muset sami odhadnout, podle toho, pro kolik strávníků budete vařit. Ale není to zase tak těžké, vzhledem k tomu, že kromě květáku a masa vše ostatní jsou vajíčka, smetana a koření. Nebo skončíte jako já, že ze dvou vaření budete mít čtyři večeře.
Květákový nákyp první – s mletým masem.
Budete potřebovat: Květák, mleté hovězí maso, cibuli, sůl, pepř, petrželku, bazalku. tymián, rýži, 4 vejce, zakysanou smetanu, strouhaný sýr, strouhanku na vysypání pekáče.
Postup práce (jak jsem si ho zapsala): Maso podusit na cibulce, promíchat s rýží a kořením, přidat 2 vejce. Do pekáče polovinu květáku, maso, zase květák. Zalít smetanou s 2 vejci a strouhaným sýrem. Zapéci.
Uvařila jsem květák do poloměkka, nechala vykapat a pak jsem ho pokrájela na malé kousky (košťál jsem vykrojila a slupla ho Trixie). Uvařila jsem si rýži, množství, které normálně dělám pro nás k večeři (200 ml suché rýže).
Na oleji jsem podusila pokrájenou cibuli. Přidala jsem libru (necelého půl kila) mletého hovězího a míchala, až ztratilo syrovou barvu. Vmíchala jsem koření, jen místo petrželky (kterou jsem neměla) jsem nakrájela čerstvou pažitku. Váhala jsem ohledně prvních dvou vajec. Tedy, kdybych je přidala do teplého masa, tak se mi pravděpodobně hned srazí. Proto jsem je rozkvrdlala, ale k masu přidala, až když trochu prochladlo, stejně jako jsem vmíchala prochladlou rýži.
Směs byla chuťově velmi dobrá, ale bylo jí tolik, že jsem jednak musela vzít větší pekáček, než jsem původně zamýšlela, a i tak mi skoro polovina masové směsi zbyla. Nevadilo to, dala jsem v kelímku do mrazáku a použiji ji jindy, třeba do rizota. Takže kdybych měla dva květáky, tohle množství masa by stačilo na velký pekáč. Nebo dát na jeden květák polovinu masa i rýže.
Střední pekáč jsem vymazala máslem a vysypala strouhankou. Na dno jsem rozprostřela polovinu pokrájeného květáku, zakryla vrstvou masové směsi a na ni zbytek květáku. Celé jsem to zalila zakysanou smetanou, do které jsem rozkvrdlala zbývající dvě vejce a hrst strouhaného sýra (Goudy). Zapékala jsem asi půl hod., pak jsem na pár posledních minut troubu přepnula na vrchní gril, aby se povrch jídla hezky „osmahl“.
První chuťové hodnocení? Velmi dobrý nákyp, možná příště zkusím dát do masa méně rýže, která asi trochu zastřela masovou chuť. Nevím, proč jsem do masové směsi dala první dvě vejce, v upečeném nákypu po nich nebyl ani náznak (žádné vaječné kousky mezi rýží). Možná právě proto, že rýže bylo moc. Příště zkusím dát všechny čtyři vejce do smetany na vrchní zalití.
Jídlo bylo opravdu dobré a syté, měli jsme k nákypu jen čerstvou bagetu. Jenže ho bylo tolik, že jsme snědli pouze polovinu, zbytek jsem dala do lednice. O dva dny později jsme nákyp dojedli.
Jak se ukázalo, chutě surovin se za tu dobu krásně propojily a nákyp byl ještě chutnější. Květáková chuť byla samozřejmě stále převládající, ale teď vynikl i tymián a chuť hovězího. Navíc se odležením suroviny zpevnily a po prohřátí v troubě jsem vyndala nákyp, který se nerozpadal, při servírování na talíř držel tvar porce. Manžel si moc pochvaloval a odsouhlasil, že mohu kdykoliv udělat znovu.
Květákový nákyp druhý – se šunkou a ořechy
Budete potřebovat: Květák, šunku, hrst vlašských ořechů, šlehačku, citronovou šťávu, 2-3 vejce, petrželku, strouhaný sýr, sůl, pepř, rozmarýn, česnek na potření dna.
Postup práce (jak jsem si ho zapsala): Vymaštěný pekáček vytřít česnekem, dát květák. Posypat kousky šunky a sekanými ořechy. Zalít okořeněnou šlehačkou smíchanou se sýrem. Zapéci.
Zase jsem uvařila květák do poloměkka a nechala vychladnout.
Neměla jsem šlehačku, ale do mléka jsem rozkvrdlala hustou zakysanou smetanu a vynechala citr. šťávu (byly toho 2dl). Do smetany jsem vmíchala tři vejce, pepř, sůl, pokrájenou snítku rozmarýnu (mám na zahradě čerstvý) a sušenou petrželku. Nakonec jsem do smetany ještě vmíchala nastrouhaný sýr Gouda. Pokrájela jsem vlašské ořechy (ty jsou na fotce), ale pak jsem se rozhodla změnit je na pecanové (vlašské jsem snědla).
Na tohle množství mi stačil menší pekáček. Já mám sadu českých pekáčků (jak jistě poznáte), tenhle byl malý (svrchu dlouhý 26 cm, první nákyp jsem musela dát do většího).
Dno pekáčku jsem vytřela stroužkem česneku a pokryla kousky květáku. Na květák jsem dala pokrájené plátky šunky v množství, které jsem uznala za dostatečné. Přidala jsem posekané ořechy a celé zalila okořeněnou smetanou se sýrem. Trochu sýra jsem přidala navrch. Jako první nákyp jsem také tenhle dala na půl hodiny do trouby a nakonec chvilku přepla na grill.
První chuťové hodnocení? Dobrý nákyp, při vykrajování se také dost sypal, ale byl „vodnatější“ (více šťávy) a porce bramborové kaše nám k němu chutnala. Tím pádem jsme ani tentokrát celý nákyp nesnědli a zbylo na další večeři. Jako u prvního nákypu i tenhle druhý se v lednici během dvou dnů báječně chuťově rozležel. Při druhé večeři už se dalo snadno poznat, že v jídle jsou ořechy, rozmarýn a především česnek.
Oba odleželé nákypy navíc báječně chutnaly za studena! Být to jen na mně, tak jsem si ho podruhé klidně dala studený. Ale dělala jsem teplou večeři, tak jsem jen mohutně ujedla, než jsem zbylý nákyp šoupla do trouby ohřát. V konečném hodnocení jsme se s manželem shodli, že nákyp s mletým masem byl lepší a stojí za to ho udělat znovu. Druhý se šunkou byl také dobrý, jen ne tak jako první.
Pokud vyzkoušíte, přeji DOBROU CHUŤ!
Foto: autorka