28.3.2024 | Svátek má Soňa


MLSOTNÍK: Bezlepkový jablkoň

27.1.2023

Nedávno jsem čekala návštěvu bratránka, a tak jsem vymýšlela nějaké „kukáve“ (naše zkratka pro něco ke kafíčku :-), čím bych potěšila jeho specializované (bezlepkové a bezlaktózové) zažívání. Udělala jsem proto klasický „vodvokáč“ z toho, co právě dům dal. Protože však velmi chutnal nejen bratránkovi, ale i zbytku rodiny, která s lepkem ani mlékem problém nemá, rozhodla jsem se recept si zapsat a dát dohromady i nějaké poměry ingrediencí, až to budu dělat příště. Tak předkládám pro ty, komu se bezlepkové pečení hodí.

Potřebujeme toho sice trochu více, ale zkušené kuchařinky si jistě upraví podle momentálních možností :-)

Ingredience:

  • 2 kávové lžičky perníkového koření
  • 1 sáček bezfosfátového prdopeče (používám ten „s vinným kamenem“)
  • rozinky jumbo (já měla zlaté a použila jsem tak půl pytlíku)
  • cca 100 g mletých vlašáků (ale nejsou nutné)
  • 3 celá vejce
  • čokopoleva
  • troška rumu (podle chuti)
  • 100 g kokosového oleje (lze nahradit jakýmkoli jiným tukem vhodným pro sladké pečení) + trochu navíc na vymazání pekáče
  • extrakt vanilka-bourbon
  • větší zavařovačka (cca 550 g) rozdušených jablek
  • mandlové mléko (nebo kravské, pokud se neřeší bezlaktózová dieta) – jde jen o zředění těsta
  • 400 g pohankové mouky (či v kombinaci s rýžovou 1:1)
  • 100 g kokosového cukru
  • ½ až 1 kávová lžička skořice
  • strouhaný kokos na vysypání pekáče
  • kdo rád kakaové, může přidat trochu kvalitního kakaa, ale pozor potom při pečení, hůře se pak odhaduje, kdy už je hotovo (v této variantě kakao není, ale zkoušela jsem to poprvé právě s ním a chutnalo nám obojí)

Jablkoň kukave

Postup:

Připravíme si dvě dostatečně velké mísy. V jedné smícháme nejprve všechny sypké suroviny (s výjimkou rozinek – ty je dobré si den předtím naložit do rumu a nechat v něm macerovat přes noc), ve druhé pak vyšleháme vejce s troškou rumu a extraktu vanilka-bourbon (toho poskrovnu, stačí pár kapek) hezky do pěny, poté dále zašleháváme olej (to, co si kupuji já, je třeba předem rozpustit do tekuta) a nakonec zašleháme rozdušená jablka. Buď si je můžeme připravit čerstvá, anebo použít „prefabrikát“, jako jsem to udělala tentokrát já.

Jablkoň kukave
Jablkoň kukave

Na podzim už jsem totiž nevěděla, co s těmi našimi kyselými pozdními jablíčky, která jsou sice super do štrúdlu, ale čerstvá chutnají pouze morčatům a ta musí (zejména Čokulín) držet dietu. Pořád péct štrúdl už mě taky nebavilo (ostatně už to taky nikdo nechtěl jíst :-), tudíž jsem zbytky posbírala a rozdusila na „kašičku“, nalila do sklenic, vysterilizovala a uložila „na horší časy“. O jablečný kompot u nás taky není zrovna zájem. Rozdušená jsou ale fajn buď právě do pečení, anebo to dávám i pod pudink, nebo do jogurtu s medem.

Když máme tedy smíchané zvlášť všechny sypké suroviny a ty mokré také spojené a vyšlehané, začneme tu sypkou část postupně zašlehávat do mokré, až nám vznikne relativně hladké těsto (záleží na jemnosti nebo naopak hrubosti pomletých ořechů). Je-li těsto příliš husté, zředíme mandlovým či jiným mlékem, anebo kdo nerad ani jedno, zředit lze i vodou či rumem. Zkrátka, aby se to dalo dobře pomalu nalít do předem vymazaného a vysypaného pekáče. Já na vymazání použila kousek nerozpuštěného kokosového oleje a strouhaný kokos se pak na to krásně nalepil.

Jablkoň kukave

Pak už jen nalijeme do pekáče...

Jablkoň kukave

... a rovnoměrně po celé ploše zlehka zapícháme velké „rumové“ rozinky:

Jablkoň kukave

Poté pečeme v troubě (já klasicky v elektrické) na 185 stupňů na cca 45 minut (Prostě dozlatova, anebo když do toho píchnete, už se takřka nelepí na špejli. Maličko lepit se to může s ohledem na to, že jablek je v těstě více než mouky, ale to se zas odhadne podle barvy povrchu buchty).

Po upečení nechat maličko zchladnout, a poté ozdobit dle libosti čokoládovou polevou. Mně se tentokrát nechtělo čekat, až se v přístroji na čokoládové fondue rozpustí čokoška (trvá to fakt docela dlouho), tak jsem ve vodní lázni rozpustila prefabrikovanou mléčnou čokopolevu. Tam sice píšou, že může obsahovat stopy laktózy, ale s tou má bratránek naštěstí menší problém než s lepkem, takže to nevadilo.

Upečeno a dozdobeno polevou

Před krájením nechat úplně vychladnout. Jablkoň je ten typ buchty, který má tendenci se „zbácnout“, krájí-li se ještě teplý.

Nám toto „kukáve“ moc chutná. Pokud má člověk doma všechny suroviny, je to na přípravu samo osobě dost rychlé. Kdo má rád dezerty typu nadýchaných lehoučkých bábovek či muffinů, jablkoně nejspíš neocení, protože s ohledem na to množství jablek to zase tolik nenaběhne, nicméně „bác“ z toho rozhodně není a člověk toho aspoň zase tolik nesní, neb pro ten dobrý pocit „sladkosti v žaludku“ stačí i jeden kousek. :-)

Autor: foto i recept Eva Zvolánková

Eva Zvolánková Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !