14.12.2019 | Svátek má Lýdie


SOBOTNÍ CESTY: Proti proudu

11.3.2017

V jedno pošmourné, březnové odpoledne jsme se vydaly, tři sousedky z ulice, na výstavu kamélií do zámku v Rájci nad Svitavou. Nebo také do Rájce-Jestřebí, aby to bylo trochu zmatené pro turisty, užívají se tyhle dva názvy. Výstavy se konají každoročně, a i když jsem už na nich byla několikrát, je to vždy pastva pro oči a krásný zážitek v předjaří.

Zámek Rájec nad Svitavou (Rájec-Jestřebí)

Zámek Rájec nad Svitavou (Rájec-Jestřebí)

Zámek už mnoho let chátrá, bohužel, i když je domovem nádherných sbírek obrazů, které zde shromáždila rodina Salmů. Ta se o zámek přihlásila, ale na základě Benešových dekretů jim náš stát nechce majetek vrátit, i když stará paní hraběnka statečně bojuje. Takříkajíc „za své“ se pouští alespoň do nejnutnějších oprav, aby budova nespadla. Zatím pomalu opravuje střechy. Nedáme a nedáme, radši ho zbouráme, asi takhle se památkový úřad staví k tomuto kouzelnému zámku. No nic, dost kritiky. O historii zámku si můžete přečíst tady.

Na leteckých fotkách vypadá zámek báječně...

Kamélie na zámku Rájec-Jestřebí

Kamélie na zámku Rájec-Jestřebí

Naštěstí v zámku pracuje mnoho zapálených lidí. Zámek kromě uměleckých sbírek vyniká také obrovskou sbírkou kamélií asi kolem 300 kusů. V zámeckém skleníku šlechtí stále nové druhy. Letos na zahájení výstavy dostala paní hraběnka od zahradníků keřík nové odrůdy kamélie, kterou pojmenovali po ní. Na vernisáži byla jedna ze sousedek a popisovala dojetí staré paní a její upřímnou radost z dárku, bylo to překvapení, které se zaměstnancům povedlo.

Letos byl zámek „chudší“ asi o tři stovky obrazů, které jsou zapůjčené na výstavě v Místodržitelském paláci v Brně. Ale to neubíralo půvab celé výstavě. Jako vždy nejsou ve středu dění jenom kamélie, ale také nádherné vazby z živých květin.

Výstava na zámku Rájec-Jestřebí

Stovky a stovky květinových vazeb v historických vázách, různých nádobách pro tuto příležitost vytažených z depozitáře a s takovým citem naaranžovaných. Na téhle mistrovské práci se podíleli nejenom místní zahradníci, ale pomáhali zahradníci z Litomyšle, z Kroměříže. Celou parádu letos doplňovaly práce studentů ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí. Sláva, začíná se zase dařit českému sklu!

Výstava na zámku Rájec-Jestřebí

Obdivovala jsem trpělivost a obrovské znalosti paní průvodkyně a navíc její odolnost proti chladu. V zámku se netopí a kytkám by stejně teplo nedělo dobře. Fotky jsem pořizovala bez blesku, ten jsem měla zakázán a na některých je špatná světelnost poznat, místnosti jsou dost tmavé.

A proč proti proudu? Contra torrentem – to je moto rodu Salmů, bohatého, ve své době politicky významného a na vzdělanosti si zakládajícího šlechtického rodu, nebudu se o jejich historii rozepisovat, kdo má zájem, najde o tomto významném rodu informace na netu.

Foto: autorka. Celé album si můžete prohlédnout přímo na Rajčeti zde.

Alex Neviditelný pes


12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.