2.8.2021 | Svátek má Gustav


ČLÁNKY S HŘÍVOU: Jsem doktor Zelí a vy jste moji žáci.

7.9.2018

Jsem doktor Zelí a vy jste moji žáci. Opakujte po mně.

Větou, kterou jsem si vypůjčil od klasiků Šimka a Grossmanna, bych rád uvedl dnešní elaborát. Žákům základních a středních škol totiž začal školní rok (cháchá). Moje sestra Víla jde do prváku a uslyší proto přibližně 8 představovacích formulek svých učitelů. Jelikož dodržela tradici staršího sourozence, tak se chystá prodělat iniciační rok nejen na stejným gymplu (Arabská!!!), ale dokonce ve třídě se stejným písmenem (Céčko!!!). Takže tohle, milá sestro, ber jako takovej průvodce Arabským rokem a síla tě provázej.

Seznamovák

Akce pro seznámení budoucích kumpánů v opisování, urážení jinejch škol, pití i v kocovinách. Třídní učitel, spolu s výchovnejma poradcema, odveze svoje svěřence kamsi do řiti mimo civilizaci a tam je po několik dní mučí teambuildingovejma aktivitama. Vzpomínám, jak na našem seznamováku spolužačka Verča obcházela všechny s ohromným pytlem skořice v celku. Vzal si každej, ale jenom spolužáka Chrise napadlo zkusit ji zapálit a vyhulit. Legendou se stala hláška přiběhnuvšího třídního Škapy: „Chrisi, típni tu skořici!” Holt už tam člověk pozná, co od koho čekat.

Matematické testy

Tááák smradi, bude se makat. Kabinet matematiky, řízený železnou rukou profesorky Halenkové, nachystá velkou sadu testů pro každej ročník. Nutno podotknout, že profesorka Halenková je matikářka par excellence. Po 4 letech pod jejím vedením jsem dal státní maturitu levačkou, dostal se na vejšku a tam se první rok nemusel učit. Proslula svým tvrdým přístupem, nulovou tolerancí vůči lenosti a naprostou, ale fakt absolutní spravedlností. Děkuji, paní profesorko.

Týden vědy

Tady se naopak úžasně angažuje fyzikářka Veselá. Chodí se na laborky na matfyz, přednášky, no a jelikož ČVUT a VŠCHT jsou coby newtonmetrem dohodil, tak se rozdávají malá, bezvýznamná, snadno smazatelná plus za referáty o vědeckých předváděčkách.

Den osobností

Naprosto skvělej projekt. 16. listopadu, den před dnem studentů, pozve škola významný absolventy, ale i jiný šajby ve svých oborech. Jen tak namátkou, za čtyři roky jsem poslouchal pilota, špičku v léčbě plicních onemocnění, matadora v tvorbě efektů pro Pána prstenů, nebo desetibojaře Dvořáka. Bohužel, spousta studentů bere tenhle den jako nepovinnej a radši se ulejou.

Den otevřených dveří

Chemikář Škapa předvádí natěšeným zájemcům o studium svoje výbuchy v laborce, za který by se nestyděl ani strýc František. Těm umělecky založenejm se otevře školní zkušebna a výtvarná dílna. No a zpravidla nejhezčí studentka třetího ročníku si vezme kolem krku školní korálovku z kabinetu biologie a stará se deváťákům o vlhký sny o fungování sociální dynamiky na středních školách.

Vánoční volejbalový turnaj

V podstatě událost roku. Smíšená družstva se utkají o čest, slávu a dort z Ovocnýho Světozoru. Na zápasy se choděj dívat a fandit všichni spolužáci. Za 13 let hokeje jsem nikdy nehrál před tolika lidma, jako při volejbale na Arabský. Na zápas o bronz (kterej za rok 2013 drží moje třída) a finále druhej den turnaje se do velký tělocvičny namačká doslova celá škola. Atmosféra se vyrovná mistrovství světa. Vítěz si vydobyde právo vyzvat v exhibičním utkání reprezentaci učitelskýho sboru.

Den třídy a třídního učitele

Poslední den školy před Vánocema. Ráno se jde tradičně bruslit. Moje generace k tomu přidala rybníkovej ťukec o hodinu dřív. Po bruslení už si den užívá každá třída zvlášť. Bowling, lasergame, hospoda, jak kdo se domluví.

Ukončení klasifikace za první pololetí

Školou se nese nepřirozené ticho, místy přerušované pláčem, skřípěním zubů a praštěním kloubů.

Maturitní ples

Pro prváky jde o imatrikulační ples a jakousi iniciaci. Dostanou stužku, kterou, pokud se chtěj vzápětí prosadit na baru, zase rychle sundaj a zastrčej do kapsy. Děvčata, který už maj za sebou celejch 5 lekcí v tanečních, doufaj v tanec se staršíma ročníkama, zatímco kluci se prosazujou na baru. A pár se jich vždycky prosazuje tak, že se během chvíle důvěrně seznámí s jednou z mís v Lucerně, která takovejch pamatuje nespočet.

Druháci bejvaj nejmíň zastoupeným ročníkem. Jednak tam nemaj moc co dělat. Ještě furt jim nenalejou, v programu večera nefigurujou a na sbírání inspirace pro svůj budoucí maturák maj ještě dost času. Navíc pro mnohý z nich jsou dvě kila za lístek brutálním zásahem do rozpočtu, na rozdíl od prváků, který ho dostanou zadáčo.

Třeťáci si mnohdy užijou nejvíc. Připravujíce se na roli školních mazáků všechno uvolněně pozorujou, tančej, okoukávaj, co by za rok udělali líp, a na závěr si vychutnaj půlnoční překvapení. V průběhu večera se královsky bavěj pozorováním naprosto amatérskýho chlastání prváků a následně se jim jdou vysmát na záchod.

Pro maturanta je ples lehce stresující záležitostí. Předtančení, nástupy, šerpování, focení, pak ošemetná dvouhodinová pauza, během který se nesměj moc zlískat, protože přijde ještě půlnočko. Všechny tyhle show znamenaj, že maturant si do Lucerny často přinese bagáž srovnatelnou s kočovným cirkusem. No a když to skončí a všichni v sále uznaj, že tenhle ročník vejde do dějin, tak se jde lejt. A leje se až do rána.

Lyžák

Sportovní kurz na chatě Mír v Peci pod Sněžkou. Tejden, kdy borci lyžujou pod shovívavým vedením pana Škapy, průměr si užívá cvičení oblouku s ženským zástupcem kabinetu tělocviku a začátečníci odolávají pokušení poslat lyže do údolí, pod dohledem lyžaře mazáka, pana dějepisáře Miroslava Kalouska (žádná přízeň).

Poslední zvonění

Poslední možnost pro maturanty upustit páru. Na jedno dopoledne můžou zapomenout na stres a dát svýmu zadku, kterým by přeštípli i jedničku drát, na chvíli volno od učení. Nižší ročníky to holt odnesou pokresleným ksichtem, zmáčeným oblečením, moučným posypem a v případě, že v minulosti maturanta nasrali, tak i sprchou v octu.

Písemné a ústní maturity

Nastal Den D, Rubikon byl překročen, kostky vrženy, nepadnoucí obleky vyžehleny. Studenta Arabský může uklidňovat historickej fakt, že kdo se na týhle škole dodrápal do čtvrťáku, ten u maturity málokdy padnul. No a v momentě, kdy maturitní ročníky od komise dostanou známku, stávaj se naprosto neomezenýma vládcema školy. Ne že by tomu po celej čtvrťák bylo jinak, ale odteď se rušej i nejposvátnější pravidla a maturant se posouvá do pozice olympskýho boha.

Sportovní den

Třídy sbíraj body v tradičních sportovních kláních, od florbalu, přes volejbal děvčat, až po atletiku. Ikonická je zejména závěrečná smíšená štafeta na školním oválu. Místo kolíku si totiž studenti předávají laboratorní plášť. Pravidlo zní, že se běží kluk-holka a pomáhat při svlékání je nejen dovoleno, ale hlavním rozhodčím Kvajsarem vyžadováno. Korektnosti, běž se bodnout.

Zahradní slavnost

Postaví se stage, zahraje, kdo umí, Škapa rozpálí gril. Po skončení oficiálního programu se všichni, včetně pár profesorů, přesunou přes Evropskou ulici do baru Escobaras (kterej bohužel před dvěma lety zavřel), kde se koná afterparty. Zde se odvíjejí památné výjevy. Dvě absolventky, vstupující do experimentální fáze, svým řáděním málem zboří kulečníkový stůl, Učitelé se záměrně nedívají na studenty nižších ročníků. A nakonec to přijedou rozehnat policajti, na žádost obyvatel přilehlých bytů. Jelikož ale vědí, o co jde a vlastně nám to vždycky přáli, pro jednou v roce věří, že 18 všem bylo. Kdo nezažil, nepochopí.

Arabské vysvědčení

Někdo přijde nevyspalej, někdo s kocovinou, někdo rovnou z baru a někdo vůbec. Na pódiu se vyhlašují výjimečné studentské počiny v jednotlivých předmětech. Pak se ve třídě rozdá vysvědčení, učitelé dostanou kytky, čokoládu i lihoviny a všichni jdou domů spát.

Tohle tě všechno, milá Vílo, čeká. Mám zprávy, že mojí generací pracně vybudovaná pověst školy, jak oficiální, tak undergroundová, začíná upadat. Ale já věřím, že pod tvým vedením to dostanete zpátky tam, kam to patří. Že ty mantáky z Keplera, Aleje a Nerudovky rozsekáte jak na odbornejch olympiádách, tak na beerpongu. Protože Arabská je nejlepší gympl v Praze a tak to zůstane. Hodně štěstí a užij si to.

Hřívnatec Neviditelný pes