Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

KOČKY: Jak pečovat o koťátka bez maminky?

diskuse (9)

Kočka - nákres foto: ToraNeviditelný pes

Osiřelých koťat je bohužel každý rok spousta. Ta nejmenší přitom potřebují prakticky neustálou péči – lidí, co se o ně umí postarat, proto není nikdy dost. „Pokud narazíte na koťata, která jsou na bezpečném místě a vypadají zdravě, je nejlepší vypozorovat, jestli jsou opravdu opuštěná. Ideálně několik hodin je sledujte zpovzdálí, abyste jejich mámu nevyplašili, když se bude vracet. Nejde ale říct úplně univerzální návod na správný postup, takže pokud si někdo není jistý, je lepší napsat nebo zavolat některé z organizací, co se pomocí kočkám zabývá, a probrat situaci s nimi,“ osvětluje Soňa Schneiderová z Handipet Rescue, projektu na pomoc psům a kočkám v nouzi. Několik koťat bez maminky již odchovali.

Pokud se rozhodnete o koťata postarat sami, je pro péči dobré vědět, jak je kotě staré, abyste tomu přizpůsobili četnost krmení. Krmit je potřeba pravidelně, i v noci. Kotě do jednoho týdne věku potřebuje krmit zhruba každé dvě hodiny, rozestup se s věkem zvětšuje. Důležité je také vědět, že koťata nejprve nezvládají sama vylučovat (zhruba do třetího týdne věku, kdy je vhodné přidat mělký záchůdek s nehrudkujícím kočkolitem) a potřebují s tím pomoct. Neumí navíc regulovat tělesnou teplotu, takže musí mít u sebe několik týdnů neustále zdroj tepla. „Koťata je také nutné minimálně 14 dní držet od vlastních koček, mýt si ruce, a nepoužívat pro koťata a své kočky stejné vybavení. Nemoc nemusí být na kotěti hned vidět, a dokud se neujistíte, že je kotě zdravé, je kontakt nebezpečný jak pro něj, tak vaše vlastní kočky,“ upozorňuje Soňa. „Z toho důvodu je také vhodné vybírat vybavení, které se dá snadno a bezpečně dezinfikovat,“ dodává.

Ke krmení použijte lahvičku pro koťata a „kotěcí sunar“. Jde o speciální směs v prášku, která se dle instrukcí smíchá s vodou. Tohle mléko pro koťata koupíte ve zverimexu nebo u veterináře. NEkrmte kravským mlékem, sunarem pro miminka, ani kondenzovaným mlékem. Pozor: mléko pro kočky není totéž, to je myšlené jako čistě pochoutka pro dospělé kočky. Lahvičky někdy bývají součástí balení mléka, ale ne vždy. A kdyby bylo nutné do dudlíku udělat dírku, dejte si pozor, aby mléko neteklo ven až moc překotně. Mléko připravujte vždy čerstvé podle návodu a zkontrolujte jeho teplotu a že v něm nejsou hrudky. Koťata krmte břichem dolů. „Pokud maličké kotě nechce jíst, můžete použít i jednorázovou stříkačku a dávat mu nejprve po kapkách. Ty ale nelze používat opakovaně, protože by jinak píst mohl proklouznout a mléka by se ven dostalo příliš. Možností je také kapátko,“ osvětluje Soňa. Po krmení vše vymyjte horkou vodou a kotě očistěte.

Před každým jídlem kotěti navíc pomozte s vylučováním – jemným papírovým kapesníčkem opatrně krouživými pohyby přejíždějte po spodní části bříška kolem vyústění pupeční šňůry a okolo močové trubice a konečníku. Správný výkal kotěte na kotěcím mléku je měkký, ale má tvar – a je hořčicově žlutý. Močit by kotě mělo před každým krmením, kálet zhruba jednou denně.

„Že kotě prosperuje, se pozná i na váze, proto je potřeba ho vážit na kuchyňské váze aspoň jednou denně. Mělo by každý den vážit více než den předchozí. Pokud nepřibírá, je nutné zkoumat příčinu.“ Kolem čtyř nebo pěti týdnů věku můžete opatrně a postupně zkoušet přecházet z mléka pro koťata na konzervy či kapsičky pro koťata, ale ještě dokrmujte lahvičkou, pokud kotě nesní dost. Kolem této doby přidejte do výběhu také mělkou misku s vodou.

„Péče o koťata je náročná a bohužel, ne vždy to vyjde. A to i u těch nejzkušenějších, kteří už úspěšně odchovali spoustu koťat. V takovém případě si člověk musí pamatovat, že i tak to mělo cenu, protože kotě aspoň na chvíli zažilo něco dobrého a cítilo lásku. A pokud se vše vydaří a zachráníte život, je to ten nejlepší pocit,“ dodává Soňa. Podrobnější rady si můžete přečíst v obsáhlejším článku na https://www.handipet.org/rady/umely-odchov-kotat-bez-maminky/.

Web: https://www.handipet.org/rady/umely-odchov-kotat-bez-maminky/

Kontakt: Soňa Schneiderová, 725 980 380 sona@petheroes.cz

O Handipet Rescue: Handipet Rescue je projekt, který se soustředí na pomoc handicapovaným, nemocným nebo týraným psům a kočkám v nouzi. Zaměřuje se především na pomoc psům a kočkám, kterým mnoho jiných nemůže nebo nedokáže pomoct. Často u nás dostávají šanci ti, kterým jinde hrozilo utracení.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Na Slovensku ve středu na lesní cestě v obci Šútovo v podhůří Malé Fatry napadl medvěd cyklistu....

bur Vítězslav Bureš
25. 7. 2024

Australané našli vrak lodi, která se potopila před 55 lety a na níž zahynuly dvě desítky mužů. Loď...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schválili senátoři. Proti změně protestuje...

ČTK, Lidovky.cz
25. 7. 2024

Moskevská radnice přejmenovala náměstí Evropy u Kyjevského nádraží v ruské metropoli na náměstí...

Robert Schuster
25. 7. 2024

Nestává se příliš často, aby se současná středo-levá německá vláda kancléře Olafa Scholze na něčem...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz