20.5.2022 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

PTÁCI: Ptáci naší zahrádky

Kdejaký předškolák má oblíbenou knížku pohádek, některý listuje Čtyřlístkem a já znala nazpaměť kapesní atlas ptáků. A ta úchylka mě neopustila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
EvaŽ 23.11.2007 8:53

Re: Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

Straky jsou pěkné potvory. A umí se skvěle bránit. Jednou málem uklovaly veverku, která se pokoušela uloupit vajíčko, nebo mládě. Veverka si tak atk zachránila život a asi z ní pak byl vegetarián.

PetraK 23.11.2007 9:12

Re: Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

Já mám káně ráda, u nás jich je hafo - a i tak na ty myši letos nestačí. Ta volavka byla fakt hustá, šla do ní nemilosrdně a hezky dlouho. Jednou jsem  u nás viděla i rvačku mezi káněmi navzájem. To byl vzdušný souboj!! A hezky dlouho. Jo, s ptícama se člověk taky nenudí.

Já jsem třebas moc ráda, že se u nás víc začali objevovat vrabčouni. Jak na chalupě, tak už i v Praze na krmítku. Na chalupě dokonce zahnízdili hezky v připravené budce kousek od vchodu do chalupy, mohli jsme je krásně pozorovat z altánu při kávičce. A mám oblíbený párek sýkorek, který se zahnízdil v mém "dekorativním" pařezu a každý rok tam vyvádí dvakrát mladé. Rodiče si zvykli, že jim tam vždycky pro ně připravím něco na zub. Já vím, neměla bych, aby hooodně sbírali hmyz, ale když je vidím, jak neúnavně fordí po zahradě, tak si říkám, ať si taky chvilku orazí a dají si siestu. Tak jim vždycky vedle vlezu nasypu pár slunečnic a oni je moc rádi  sezobnou. A za to můžu kolem chodit a už se mě tolik nebojí, můžu i vedle okopávat záhonek a v pohodě krmí mladé. Doufám jen, že je neobjeví hranostaj, protože tam by to bylo hodně snadné, nechápu, že ještě nedošlo ke katastrofě.

Xerxová 23.11.2007 9:42

Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

Otakárky jsem poprvé viděla na přehradě Les Království (to má Dede za domečkem - tedy ne v Norsku;-)). Už jsme je viděla i v Liberci. Ale mnoho najednou jsem jich viděla o jedné dovolené - na skalách u Třetí věže na konci opevnění San Marina. Někde jsou ještě na papírových fotkách... Tolik velikých motýlů na jediném místě jsem pak už nikde neviděla.

PetraK 23.11.2007 9:49

Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

No to musela být nádhera! Nám stačil ten jeden a tancovali jsme kolem něj jak kolem císaře;-D;-D

Pro mě je úžasný vidět, jak se ta zahrada zanedbaná a celkem opuštěná teď krásně zabydluje. Někdy i k radosti samotnýho Ešusa, když se k nám, jako letos zkraje léta, nastěhují zajíci. Že jsou na louce, to je prej v poho, to se smí, ale na zahradě? Co to je za novinky??? A tak si Ešus vytvořil nový příjezdový rituál, kdy po otevření kufru letí na přesně určená místa - místa, kde prvně jednotlivé zajochy objevil - a jde se číhnout, zdaliž tam hošíci zase nejsou. ;-D

EvaŽ 23.11.2007 9:54

Re: Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

A honí je?

PetraK 23.11.2007 10:08

Re: Re: Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

No tihle zahradní zající jsou prý zvláštní sorta - asi jako pískací prasátko - za tím se taky běhá;-D. Když panička zavelí, tak se nehoní, to je fakt,  ale je prima kluky ušatý hledat,protože si můžou spolu dát dostihy. A opravdu jen dostihy, protože když se pak rval ušák pod plotem - tedy snažil se prorvat ven, tak Ešus stál a čuměl a pískal, proč jde jako už pryč???? Když se teprve rozeběhli? Co to je za blbou návštěvu? Když viděl že ušák jinak nedá a že furt jako pryč, tak se otočil a že na něj teda prdí. Šel se podívat jestli nenajde někoho lepšího se smyslem pro sport;-D

LFSH 23.11.2007 9:57

Re: Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

Jsou potom k obědu?

PetraK 23.11.2007 10:09

Re: Re: Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

neeee, prosím, to s nesmíí! To by mě fakt jako naštval!

zana 23.11.2007 21:07

Re: Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

Mám kamaráda Otu, takže otakárek je pro mne oťas;-). A krásný oťasy - několik, tak pět - jsme viděli předloni v Broumovských skalách u na Supím hnízdě, kroužili si kolemV a byla to nádhera!!

otylka 23.11.2007 12:17

Re: Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

taky potvrzuji, letos jsem se přímo v Liberci kochala nááhernou babočkou admirálem:-)

anaj 23.11.2007 10:27

Re: JOOOOOOOOOOOOOOOOO

My to máme  podobně, na zahradě před okny máme krmítko,  a na konci  střechy  taky před okny pravidelně visí  3 obrovské lojové koule, pravidelně nás navštěvují sýkory koňadry a modřinky, sem tam přilétají  sýkory babky, máme tu  brhlíky, strakapoudy,  pěnkavy i pěnkavy jikavce, stehlíky, zvonky, vrabce,mlynaříky, v určitém období dlasky, sem tam se objeví hýl, sojky, jednu zimu nám na lojovou kouli létala žluna ..nějaké fotečky i mám, snad se mi podaří je poslat , fotím z okna koupelny schovaná za zelení, takže zejména ty co si pochutnávají na kouli metr před koupelnovým oknem mám pěkně zostra :-), jen odcházím a přicházím za tmy,takže to jejich veselé rojení u krmítka či na kouli vidím je o víkendech a  vánocích,  my pozorujeme je a oni zase rádi sedávají na okapu   nebo na trámech a pozorují zase nás  :-)) 

otylka 23.11.2007 7:26

milá Xerxová,

děkuji za krásné povídání, bydlím ve stejném městě, ale na největším a nejošklivějším sídlišti. I tady lze pozorovat sposty ptactva: sýkorky, poštolky, straky ...Loni a předloni nám hnízdili kosi přímo v lodžii v truhlíku s muškáty. Předloni vyvedli 3 mláďata a loni dokonce 2x - nejprve 4 a pak ještě 2. Na balkon se sice dalo chodit, ale těch nadávek, co jsme si od kosice vyslechli...

EvaŽ 23.11.2007 7:50

Re: milá Xerxová,

Nojo, vám kdyby lez někdo do bytu, tak byste taky nadávali;-). A balkón byl její (kos squater?, že by nová varianta?))

Xerxová 23.11.2007 8:12

Re: Re: milá Xerxová,

A víš, jak nadává kosice, když má v hnízdě Xerxův či Betí čumák;-D;-D. A jak ti psí matláci zdrhají pryč , když je naštvaná kosice žene pryč;-D;-D

Rpuť 23.11.2007 7:13

Ty brkoslavy teda závidím...

Nám sem jednou přiletěl párek.... to bylo slávy! Jinak sestava celkem podobná. Strakapoudům jsem musela vyrobit extra krmítko z kusu větve, protože se chudáci snažili uchytit na lojové kouličce a div si nezlomili krk, když se chtěli najíst. Oblíbenci jsou dlaskové a čížkové lesní.....

Xerxová 23.11.2007 8:09

Re: Ty brkoslavy teda závidím...

Já brkoslaví nálet viděla asi třikrát a vždy to bylo hejno o desítkách kousků. A opravdu se na to nezapomíná, protože brkoslav je kus krásného ptáka. Jinak můj oblíbenec je červený pan hýl a šedá paní hýlová.

Lojové koule často přivážu na větev na pevno "shora" (není pověšená a nehýbá se). Tím na ní můžou pracovat i nesýkorky. Ale je pravdou, že takový strakapoud či sojka  ji při dobrém přístupu rozbijí a sezobou  za chvilku celou. Drobečky na zemi uklidí pozemní úklidové čety - vrabci, kosi, hrdličky... A Beta;-D

PetraK 23.11.2007 8:31

Re: Re: Ty brkoslavy teda závidím...

.... tomu říkám metamorfóza - ze psa kosatkou a nakonec ptáčkem;-D;-D;-D;-D

anaj 23.11.2007 10:34

Re: Re: Ty brkoslavy teda závidím...

brkoslav  k nám ještě nezabloudil, ale  strakapoudi  u nás  ozobávají koule běžně, kupuju ty velké  10cm v průměru v Hornbachu a  následně na nich funguje dělba práce  mezi strakapoudy, brhláky a sýkorami, je zajímavé, že sýkora babka dává přednost krmítku a  taky  ne všichni strakapoudi  létají na kouli,  taky radši do krmítka  a  hlavně když tam mám  ořechovou drť, žluna mě překvapila  oďobáváním koule no a dole na zemi  dojídají jak bylo napsáno hlavně vrabci,  pěnkavi a naši bíglíci,  ptáci si na ně tak zvykli, že  kvůli nim ani neodletí :-))

Dede 23.11.2007 13:35

Re: Re: Re: Ty brkoslavy teda závidím...

Vidím zmínku "naši bíglíci" - což tak to tady pro nás trošku rozvést? Já sama bych byla zvědavá, kolik bíglíků, zda holky nebo kluci... 8-o Nemáte chuť nám je představit? :-)

EvaŽ 23.11.2007 7:07

Teda

smekám před znalostmi opeřenců. Opravovat paní učitelku, to se stává (a nemusí to být bez následků), ale tyhle znalosti jsou něco jiného. U nás je druhová pestrost menší a to bydlíme na kraji jiného stotisícového města, kousek od řeky. Fakt je, že vzácnější hosty nepoznám. A nepočkají, potvory, abych si je mohla pořádně prohlédnout. Pestřejší život je u řeky, tam jsme viděli i ledňáčka a hohola severního a skorce, volavky a kormorány celkem běžně. Ale taková zahrada, to musí být nádhera. Krmíme, kolik spotřebují, ale denní spotřeba je ani ne desetinová. Dík za krásný článek.

Xerxová 23.11.2007 7:59

Re: Teda

Skorci, ledňáčci i volavky bydlí i u Černé Nisy na tom našem venčícím Cvičáku. Ale kormorány nemáme, ti k nám ještě při své expanci nedorazili.

EvaŽ 23.11.2007 8:21

Re: Re: Teda

Kormoráni jsou na třeboňsku, rybáři je nemají rádi a už prosadili cílenou redukci vajec a mláďat v hnízdech:-(. Ale zalétávají (kormoráni, ne rybáři) až do ČB. Sedají na stromech a vypadají jako splihlé kachny. Jen krk a hlava jsou typické.  I vletu je už poznáme, i když ze začátku jsme se dohadovali, co to je. Fauna nás nutí sahat po atlasech, ale ptáci nejčastěji. Tu chlupatou a plazivou havěť zná člověk lépe. Jen kuňka nás dostala. Protože jsme ji nechtěli rušit, prohlédli jsme ji jen co bylo vidět a pak ji doma určili jen do rodu, druh nevíme dodnes. Naštěstí psina má pro naše zoologické zájmy pochopení a havěť neloví jen se zájmem prohlíží. Občas prožene havrany nebo veverku, ale ti vždy uniknou. Je zajímavé, že lovecky vedený pes dokáže živou zvěř nechat na pokoji, zraněnou přinese. Honičku považuje za hru.

terra 23.11.2007 10:03

Re: Re: Re: Teda

A největší zrada na tom je, že většina těch kormoránů jsou protahující hejna, tedy ptáci, kteří u nás nehnízdí a mají jižní Čechy a taky jižní Moravu především jako špajzku:-/. Hnízdí v dolním Poodří, což je placatá krajina na hranicích Německa a Polska a široká niva Odry u jejího ústí je plná poldrů (řízené zaplavování), které tam kdysi ještě před oběma válkami postavili Holanďané jako protipovodňové opatření. Tam se jim to množí... Táhnou přes nás dvakrát ročně a důsledky jsou jak za napoleonských válek: cestou tam sežerou, na co přijdou, a zmizí. Zbytek se mezitím trochu vzpamatuje, ale to už letí kormoráni zpátky na jih a sežerou ten zbytek... Je to dost složitý problém. Mimochodem  - viděl jsem na Vltavě, jak hejno racků hnalo před sebou hejno kormoránů a nutno říci, že v tom konkurenčním boji byli kormoráni kupodivu bez šance. Prchali v panice odhazujíce zbraně, jako kdyby v tom racčím skřehotání slyšeli "Kdož sú Boží bojovníci..."

EvaŽ 23.11.2007 10:12

Re: Re: Re: Re: Teda

Na třeboňsku kormorání hnízdí. (jinak by jim nemohli likvidovat hnízda). A asi dovedou udělat docela škody na rybách. Ale jsou zajímaví, takoví druho až třetihorní (i když paleontologicky je to asi blbost. Ale mám z nich pocit, že je na nich vidět dinosauří krev.)

Xerxová 23.11.2007 10:24

Re: Re: Re: Re: Re: Teda

Jsou vzhledově zvláštní (alespoň jsou dobře identifikovatelní):-). Takoví naši "dovolenkoví" ptáci. Novomlýnské nádrže pod Pálavou, útesy v Bretani i pobřežní skály ve Walesu...

P i t r ý s e k 23.11.2007 23:05

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teda

Právě jsem se chtěla zmínit o invazi kormoránů na Novomlýnské nádrže, ale také rybníky Rybářství v Pohořelicích, lednické rybníky i Největší mor. rybník Nesyt. To je problém, chráněná krajina UNESCO a je tu plno kormoránů, bobrů a vinaři trpí špaččími nálety. Krásná zvířata, ale ničí krásnou krajinu. Před bobry aspoň nejvzácnější stromy omotávají kovovým pletivem, ale při tom množství stromů, není šance je ochránit všechny.

terra 23.11.2007 10:37

Re: Re: Re: Re: Re: Teda

Ale ano, kormoráni u nás hnízdí - jen jsem chtěl říci, že jich zde daleko míň hnízdí, než přes nás táhne - a že větší škody páchají ti, kteří jen "protahují" tam a zpátky. Ale asi se mi to nějak nepovedlo... Místo stručně mluvím těsnopisně, no. Proto je to větší problém - zlikvidujeme hnízdící populaci a tažná zůstane? Nebo část té tažné zahnízdí? Jak moc za takových okolností půjde celkový počet kormoránů snížit? Jsou to zvláštní ptáci - podobně "nesmypaticky" na mě působí fregatky...

P i t r ý s e k 23.11.2007 0:31

To je tedy záběr..

.. nejem dogánci, ale také ptáčkové.  Mánkote, to asi máte Xerxovi hotové latifundie. Tolik stromů!?My máme na dvorečku jenom jednu třešni, cesmínu a hortenzii. Na třešni je krmítko. Dávám  do něho, každý den, slunečnicová semínka. A ráda zjišťuji, že lze také tvrdý rohlík. Létají k malému krmítku sýkorky modřinky a vrabci. A ještě jeden ptáček, je velký jako sýkorka, ale trochu decetnější zbarvení se světlejším páskem přes očička. Bude to nějaká sýkořička, ale nevím která.  A ještě drobní ptáčci s červeným bříškem, to je náš odchov. Mají hnízdo pod krovem a jsou už na nás zvyklí a nechávají nás dojít až docela blízko. Také vrabce máme z našich hnízd. Před čtyřmi roky jsme dělali novou střechu a štíty jsou vyzděny polystyrenovými bloky vylévanými betonem. A v těch blocích se ptáčkům velice dobře vyďobávají díry na hnízda. A v loňském roce se mám pod krovem uhnízdily vlaštovky. Tak to jsem byla pyšná. Nepochopím, proč lidé ptáčkům shazují hnízda. Vždyť by stačilo jim na zeď přitlouct desku, aby ty jejich střevní zbytky neničily omítku.

Xerxová 23.11.2007 7:56

Re: To je tedy záběr..

Zahrádka není až tak veliká, ale je dost zarostlá. Tis je pod borovicema a jejich jehlicové prstíčky hladí omítku domu a na druhé straně už jsou nad plotem. Jeřáb je taky  těsně u plotu. Naštěstí zadní cesta je taková "venkovská", provoz je na ní jen sousedský a tak naše džungle nikomu nevadí... Je to taková ta zahrádka, aby na ní bylo tak akorát dost práce, ale aby se v pohodě dala zvládnout.

Jakub S. 23.11.2007 0:16

Jo tak tady je laťka: ptáčci! Hin se hukáže, jak pravil Žižka.

Právě du do postele, vstávám o půl páté. Tohle si  s  g u s t e m  prostuduju! Vrátě se (to je přechodník, nikoliv Vejda!) do cihlového jednodomku mého dětství, pod dlouhou strání s lesem nahoře, nad mořem červených krabiček, zahrada z obou stran... provedu komparaci a po analýze rezymé. Cuzamenfasuňk teda. Teda sameri. Pod vlivem předválečných Naší přírodou, Vesmírů atd. sem v 7.-8- třídě chtěl být přírodozpytec. Ale na X teda dnes aspoň pokud de o ptactvo asi nemám. Budeme uvidět!