4.12.2021 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

PTÁCI: Krocan

Už jako čtyřletá holka jsem musela alespoň část prázdnin (nechtěně a z donucení!) strávit společně s rodiči ve stanovém táboře nedaleko Stráže nad Ohří. Byl to tábor sice pěkný a i pro takového špunta, jakým jsem byla já, docela zajímavý, ale já tam být nechtěla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kj. 13.5.2006 18:37

ještě horší byla ta příhoda s husou

8-o

kj. 13.5.2006 18:35

Re: Lenko,

souhlas

JoVo 10.5.2006 20:04

Re: Vojáčkovi taky?

:-DNejen mikrovlníme, nejen cuketujeme, ale ani vepřovou kotletkou nepohrdneme. Když jde o život můžeme sladkosti i masíčko od kosti, ani kuřátka nevadí našim chuťovým buňkám. Hezký den všem. A ňam, ňam!:-D

Zdena bez psa 10.5.2006 14:08

Re: Re: Re: Blážo

Jééééé, to je psina. Já si to ani neuvědomila. Dnes jsem dost v letu a tady se vždy kouknu, když se řítím kolem :-).

jenny 10.5.2006 11:19

Re: Re: Blážo

Milá Zdeno bez psa, vždy ráda pozoruji jak se  kruhy a kroužky uzavírají, vysvětlím : vy jste uvízla v Přerově nad Labem (usuzuji z umístění skanzenu) a známý výrok " já sem tak ščasný" pochází  od  Franty Vencovskýho, přemožitele kanálu  La Manche - občana  města Přerova - ten na Moravě. No, není to zajímavý.

jenny 10.5.2006 10:51

Re: Re: Ale no tak,

Náhodou je bezva,  vidět, jak se z cuket stává folklór :)))). 

Zdena bez psa 10.5.2006 7:18

Re: Blážo

Uvízla jsem v Přerově ve skanzenu. Nebyla jsem tam dlouhé roky a podle obsazeného parkoviště jsem usoudila, že je skvělá konstelace a nebude tam moc lidí. Dokázali mne překvapit. Měli tam i velikonoční perníky. Copak klasika, ale oni tam měli něco nepopsatelného. Desetiletí jsem ve zdobení perníků neviděla nic nového, až teď. Prý to dostali z výstavy v botanické zahrady. No prostě jsem zírala. Pak jsem si koupila 3 kytky, schovala je do houští, abych je netahala cestou - necestou a to Kersko jsem jen projela. Domů jsem se přidrncala až večer se slavným heslem :"Já su tak ščastná".  Co se týká alergie, to jsme se jednou vyznamenali. Mám kamarádku - majitelku pěti dětí, která byla z péče o rodinu dost ušlá a zvadlá. Tak jsem zorganizovala "rozprsk" dětiček mezi prarodiče a tatínka a uvezli jsme ji na výlet. Vybrali jsme Jičínsko. Matka docela ožívala, protože jsme mluvili tichounce a nic jsme na ní nechtěli. Servis jsme dotáhli i do krásných konců. Prostě s papáním na nádherném místě s výhledem na rozkvetlý sad. BUCH, já zapomněla na její alergii a ona nám nechtěla kazit naše nadšení.:-( Chudák holka, místo aby se radovala, zmodrala a lovila foukátko, aby se neudusila.

Zdena bez psa 10.5.2006 6:50

Re: Medvídku

Mám na svém kontě  jen jeden zvířecí hřích (tedy, co si pamatuji), ale stál za to. Prostě jsem ze skobičáku zastřelila hrdličku. Umírala mi před očima a já od toho dne NIKDY nedokázala vystřelit na živý "terč". A že jsem měla hodně příležitostí, protože ve střelbě z čehokoli mimo houfnice, jsem byla dobrá. Během let mi došlo, že ta hrdlička položila život za můj . Jak to vysvětlit. Její smrt mi naformovala můj vztah ke všemu živému. Jo, a Medvídku, mezi dveřmi jděte do podřepu. (Aby jste si neotloukl svatozář :-):-):-)) Bane, máte pravdu, zvířátkům se ubližovat nesmíííííí.

aida 10.5.2006 1:26

Tak teď ten recept - Masové koule v zelí

Ingredience:

Kysané zelí, mleté maso, rýže, rajský protlak (passata), cibule, anglická slanina, sůl, pepř, masox, případně i sladká paprika a kari .

Nejdřív se udělají koule z mletého masa a syrové spařené a propláchnuté rýže (cca 0,5 kg masa + 15 dkg rýže), veliké asi jako ping-pongový míček . Maso se osolí a opepří, přidá se cibulka osmažená na zpěněné anglické slanině, sůl, pepř a podle chuti i sladká paprika. V některých receptech bývá uvedené i kari, my je tam dáváme jen občas.

Pak se zpění cca 2 na jemno pokrájené cibule a přidá se k nim rajský protlak (passata) a masox , lze osolit a opepřit a pak zředit asi hrnkem vody, bude z toho zálivka na vršek.

Do vymazaného pekáče se skládají vrstvy - zelí, koule, zelí atd., končí se zelím (celková spotřeba zelí je tak kilo-kilo a půl, jak kdo má rád a kolik snese). Celé se to přelije tou zálivkou z cibulky, rajského protlaku a vody. Peče se to asi hoďinu-hodinu a půl, prostě než je rýže měkká a maso hotové, podle potřeby se může podlít. Na talíři doporučuju přidat kysanou smetanu, příloha žádná, nebo chleba, případně bageta. A vůbec nejlepší je to ohřívané, druhý až třetí den, to se ty chutě navzájem proleží..., mňam, dostala jsem na to chuť. :-)

aida 10.5.2006 1:03

ad: jugoslávské zelí

Taky jsem ho celá nalákaná z Mlsotníku hned ten víkend dělala, ale po pravdě musím říct, nijak zvlášť nás nenadchlo (oběd jsme snědli a zbytek si pak manžel vzal nadvakrát do práce na ohřátí) - a to přitom cokoli se zelím a ze zelí baštíme víc než ochotně, radši ale z kysaného. Možná ale byla chyba ve mě, nedala jsem tam to koleno, z masa bylo uzené krůtí z křídla a krůtí stehenní plátky (celkem cca 1,5 kg), zelí byla jedna dvoukilová hlávka; místo kečupu jsem dala passatu, dávat kečup do jakéhokoli jídla mi připadne jako barbarství. 

Ježiš, ale to není nic proti autorce, určitě to myslela moc dobře, když dala vplen svůj oblíbený recept.

Když tak níž vložím náš oblíbený domácí zelný recept, když jsem to jugoslávské zelí dělala, dcera se moc těšila, že dělám právě tohle a možná proto to zklamání.

Hela S. 9.5.2006 20:18

Re: Re: Re: Re: Pozdraven buď pán WWW

Milý WWW, já jsem pevně přesvědčena, že Vám pan Balak už dávno odpustil, pokud se vůbec někdy zamýšlel nad tím, proč se na něj lidé najednou dívali zle. Protože ti, co ho znali věděli, že je dobrák a ti ostatní nejspíš pouze uvítali záminku, proč ho pomluvit. A opět chyba na straně dospělých, že nedokázali dítěti vysvětlit, že není ostuda bát se kohouta a že nemá smysl svůj strach svádět na člověka, protože se mohou najít "dobráci", kteří toho zneužijí. :-)

Iva 9.5.2006 18:26

P.S. A vítám tuláky z dovolené :-)))

Iva 9.5.2006 18:25

Dobrý večer všem

nějakou chvilku tu nebudu, ale na čestný pionýrský přísahám, že o víkendu ten blog do končím a budu ho jednou týdně aktualizovat.

Lenko píšu zlaťáka (to teď nosí synek jedničky a to je ta nejnej známka, to prostě není obyčejná jednička, ale zlatá;-D;-D)

Medvídek 9.5.2006 17:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lenko,

Ale já se přece taky nechci hádat, to bych pokračoval tím, že se nejednalo o papírové kuličky, ale kamínky, atd atd.A to by byla odemně teprv blbost. Prostě já nemám dar přesvědčovat a možná dělám chybu že se zastávám Citizen která o to možná nestojí jinak by svůj názor hájila sama.:o) Mějte se.

Hela S. 9.5.2006 17:08

Re: Re: Re: Re: Re: Lenko,

Já se akorát přidala k tomu, že podle mě se o týrání taky mluvit nedá. Já vím, že jste to týráním nikde nenazval :-)

Vysvětlovala jsem, proč s Citizen nesouhlasím. Myslím, že to vysvětlení bylo taky jasné.

Zeptala jsem se na řešení, protože mi připadalo, že máte dojem, že by se to nějak řešit mělo. Já nevím jak, proto jsem se zeptala. Lítost není řešením žádného problému.

Máte plné právo na svůj pocit a názor. Neberu Vám ho a hádat se nebudu. Jsem ráda, že Zvířetník je takový, jaký je. Že tu lidé mohou napsat ohlasy pozitivní i negativní :-)

Medvídek 9.5.2006 17:02

Re: Re: Re: Re: Re: Lenko,

Tento text je odemně, omylem jsem tam napsal oslovení.

Helo S. 9.5.2006 16:59

Re: Re: Re: Re: Lenko,

Minulost se nedá nijak řešit a ani Citizen ani já jsme to řešit nechtěli, jen nám to prostě nepřišlo legrační ale politováníhodné. A určitě nechci aby si paní Lenka z toho nesla životem nějakou výčitku, to určitě ne...A už po milionté opakuju že z "týrání" ji tady nikdo rozhodně neobvinil, ani Citizen ani já - šmarjá dělám někde nějakou chybu v pravopisu, tak fatální, že to není čitelné ? :o))

Bláža 9.5.2006 16:55

Re: Re: Re: Ahoj mili Zviretnici

Že je ten zvířetník návykový???? Já to tak cítím a nedá mi to, abych se každý den alespoň jedním očkem nepodívala, co je nového!

WWW 9.5.2006 16:49

Re: Re: Re: Pozdraven buď pán WWW

Zdravim pekne mila Helo.

Nemela jste je tam davat, opravdu je to hanba, co jsem panu Balakovi vyvedl! Ale on se mi jednou smal, kdyz videl, jak se toho kohouta bojim. Netusil, co jsem za previta !

Bláža 9.5.2006 16:46

Re: Re: Cuketové zelí

Ahoj Zdeno! Kam až jsi nakonec dojela?  Do Kerska je to přeci jen pěkný kousek cesty. Já z té jarní krásy alergicky marodím. Ach jo.

Hela S. 9.5.2006 16:43

Re: Re: Pozdraven buď pán WWW

Chudák pan Balak! Takhle jste ho týral! Kvůli Vám se na něj lidé dívali zle. A ještě se tím chlubíte! Styďte se! ;-);-);-)

(Doufám, že ty tři smajlíky na konci nikdo nepřehlédne :-))

WWW 9.5.2006 16:34

Re: Pozdraven buď pán WWW

Zdravim take pane Ruzicka !  Dekuji za hezke privitani. Prokousavam se Zviretnikem.

U nas naproti , kdyz jsem byl malej, tak meli Balakovi  jeden cas zleho kohouta. A ja jsem se tam bal chodit. Uz jsem zase tak malej nebyl, tak jsem se za tu bazlivost trochu stydel. Vykladal jsem tedy , ze tam nechci, protoze pan Balak se tak divne kouka. Vono se to nejak ujalo a vsichni pak v ulici rikali, ze ten Balak ma vzteklej kukuc. Ac to byl dobrak od kosti. Doufam, ze tam nahore, uz mi odpustil ! 

Hela S. 9.5.2006 16:31

Re: Re: Re: Lenko,

Medvídku a jak si představujete, že by se mělo řešit to, co se stalo před mnoha lety?

Citizen napsala "Pisete hezky, ale zkuste neco jineho! ". S tím nesouhlasim. Já říkám - pište příběhy, jak je sepsal život. Kolik rodičů vyrostlých ve městě ví, co dokáže krocan? A kolik z nich si uvědomí, že jejich 4-leté dítě je v přítomnosti krocana ve vážném ohrožení už kvůli červeným tepláčkům. To nemluvím o tom, že téměř každé dítě má tendenci zkusit, co to zvíře bude dělat, když na něj udělá např. "kšá".

A já si totiž taky myslím, že nelze mluvit o týrání, pokud dítě na krocana "střílí" papírové kuličky. Ty po mě stříleli spolužáci ve škole, takže jsme vlastně byla taky "týraná" ;-).

Jinak, není vždy lehké říct "stalo se", i když to tak vypadá. Tato slova jsou občas jediná obrana, aby se člověk nesesypal, když se Vám nepodaří něco zachránit prostě proto, že zaváháte. Nelze sebou nést životem výčitku za příkoří způsobené každému zvířeti. To sem však ta úplně nepatří. Takže, co se týká příběhů paní Lenky, já říkám "poučme se".

Lenka S. 9.5.2006 16:26

Re: Tojefuku, tojefuku. můj táta by vaše prase nikdy nezpotvořil. byl tak vyhlášený svou výrobou směsí na ty ohavnosti, že i v době, kdy ležel na půl těla ochrnutý, stálo lidem z 50km vzdálenostin zato dojet pro nej, upravit vůz do lůžkové podoby, a

yzas mi kus zmizel, takže,:..aby mohl jen ležet uprostřed kuchyně na pohodlném kanapi, ochutnávat, dochucovat a radit. Dodnes nám spousta lidí neodpustila, že jsme nikdo z rodiny jeho štafetu nepřevzali. Nebyl kdo. Já tyhle hnusnosti nenáviděla, sestra neměla čas a matka zase zájem. Dodneška mi to můj starší synovec vyčítá, že jsme s maminkou (jeho babičkou) tatínkovo  úplně celé řeznické vybavení prodaly za pár korun. Nám to nikomu nic neříkalo.

Hanča 9.5.2006 16:19

Re: Re: Cuketové zelí

Moje řeč, Zdeno, taky ráda recepty, které jsou raz dva hotové. Nicméně jsem se už 2x vypjala k výkonu a

TO JE VZKAZ PRO MARTINKU

2x jsem dělala jugoslávské zelí. Nejdříve zkusmo pro 3 osoby a pro velký úspěch jsem opakovala tento víkend, kdy nás bylo u stolu více. No co budu povídat, pokaždé bylo oblizovando grando a strávníci na mě dělali takhle :R^ 

Lenka S. 9.5.2006 16:07

Tojefuku, tojefuku. můj táta by vaše prase nikdy nezpotvořil. byl tak vyhlášený svou výrobou směsí na ty ohavnosti, že i v době, kdy ležel na půl těla ochrnutý, stálo lidem z 50km vzdálenostin zato dojet pro nej, upravit vůz do lůžkové podoby, aby m

Jiří Růžička 9.5.2006 15:58

Pozdraven buď pán WWW

Vítám WWW z cest po krásné zemi české. Zdraví i rybičky, Píšek, žena Jarmila, kuna Máňa, Doltonové, straky zlodějky, hranostaj Emil, no zkrátka všichni, co čteme Zvířetník.

Příhoda s krocanem je hrozivá, sám jsem byl svědkem, jak krocan doslova ubil kohouta Šuldu, ze sousedova dvorku. Ale na druhé straně jsme měli kdysi Vendelína a ten se nechal hladit po hlavě a vždy tak podivně vrčel,či bručel a roztahovat tu svoji paládu! V každém případě blahopřeji k dobrému konci a pište dál!

Tak ještě jednou dobrý den WWW.

Zdravím, R.

Medvídek 9.5.2006 15:50

Re: Zdeno bez psa,,

Psal jsem to sice níže, nicméně znovu - o týrání tu nikdo ani nemluvil, natož aby Vás z něho obvinil - to by byl naprostý nesmysl.

Medvídek 9.5.2006 15:48

Re: Re: Lenko,

Týrání je zase zbytečně silné slovo a  Citizen (tím méně já - já napsal jen 2 slova) ho nepoužila.